Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Kaip užsienyje draustas asmuo galėtų gydytis Lietuvoje

Šaltinis: vlmedicina | 2019-06-27 00:56:46

Atostogų sezonu, ypač liepą ir rugpjūtį, padaugėja svetur apdraustiems pacientams Lietuvoje suteikiamų kompensuojamųjų asmens sveikatos priežiūros paslaugų. Didžioji šių pacientų dalis – Europos sveikatos draudimo kortelės (ESDK) turėtojai, kuriems suteikiamos būtinosios medicinos pagalbos paslaugos. Noriai gydytis į gimtinę atvyksta ir svetur gyvenantys lietuviai. Tad šiuo metu dažnai teiraujamasi, kaip užsienyje draustas asmuo galėtų gydytis Lietuvoje.

© Pexels.com

Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalių ir Šveicarijos (EEE) gyventojai socialiniu (sveikatos) draudimu yra apdrausti ten, kur dirba ir moka mokesčius. Toje šalyje jiems kompensuojamos visos sveikatos priežiūros paslaugos, kokias numato nacionaliniai teisės aktai. Kompensuojamąsias medicinos paslaugas EEE šalių apdraustieji gali gauti ir visose iš šių valstybių.

„Jeigu bet kurios Europos ekonominės erdvės šalies apdraustajam svečiuojantis vienoje iš jų, įskaitant Lietuvą, sutrinka sveikata, būtinąją pagalbą jis gali gauti pateikęs Europos sveikatos draudimo kortelę. Šiuo atveju medicinos paslaugų suteikiama tiek, kad netektų anksčiau nutraukti viešnagės. Tik svarbu kreiptis į gydymo įstaigą, sudariusią sutartį su teritorine ligonių kasa Lietuvoje ar atitinkama institucija užsienyje. Kortelė turi būti išduota šalyje, kurioje jos turėtojas yra apdraustas, t. y. moka mokesčius, ir būtent kortelę išdavusi šalis visiškai arba iš dalies apmoka gydymo išlaidas“, – sako Vilniaus teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus patarėja Justina Babilčiūtė.

Visi EEE šalių apdraustieji bet kurioje iš jų (taip pat Lietuvoje) gali gauti ir kitas kompensuojamąsias medicinos paslaugas (operuotis, gauti specializuotą gydymą, reabilitaciją ir kt.), kurios vadinamos tarpvalstybinės sveikatos priežiūros paslaugomis. Atkreiptinas dėmesys, kad už tarpvalstybinės sveikatos priežiūros paslaugas, suteiktas Lietuvoje, pacientai pirma susimoka patys. Vėliau ta šalis, kurioje žmogus yra apdraustas, gydymo išlaidas kompensuoja pagal joje galiojančią tvarką.

Taigi, jeigu kitoje EEE šalyje apdraustas asmuo ketina atvykti į Lietuvą gydytis, pirmiausia šalyje, kurioje yra apdraustas, jis turėtų išsiaiškinti, kaip ten kompensuojamos tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidos, ar reikia išankstinio leidimo norimoms paslaugoms gauti. Tarpvalstybinės sveikatos priežiūros nacionalinis kontaktinis centras valstybėje, kurioje žmogus yra draustas, teikia visą informaciją apie apdraustųjų teises, susijusias su šiomis paslaugomis, taip pat apie jų teikėjus.

„Jeigu Lietuvos piliečio, dirbančio kitoje EEE šalyje, gyvenamoji vieta yra deklaruota Lietuvoje, čia gydytis jis gali tokiomis pat sąlygomis, kaip ir kiti šalies apdraustieji. Šiuo atveju užsienyje apdraustas asmuo, norėdamas Lietuvoje gauti kompensuojamąsias medicinos paslaugas, ligonių kasai Lietuvoje turi pateikti S1 formos pažymą. Tokio paciento gydymo išlaidas sava tvarka taip pat apmoka ta šalis, kurioje apdraustasis moka mokesčius“, – aiškina J. Babilčiūtė.

Dėl S1 formos pažymos reikia kreiptis į šalies, kurioje dirbama, sveikatos draudimo įstaigą. Pažymą apdraustasis privalo užregistruoti teritorinėje ligonių kasoje pagal savo gyvenamąją vietą Lietuvoje. Teritorinei ligonių kasai pateikiamas S1 pažymos originalas ir asmens tapatybės dokumentas.

Visais kitais atvejais svetur gyvenantiems ir dirbantiems asmenims Lietuvoje teikiamos mokamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, o privalomuoju sveikatos draudimu savarankiškai čia gali draustis tik nuolatiniai šalies gyventojai, kurie nėra drausti kitose EEE valstybėse. Parvykstantieji gyventi į Lietuvą, norėdami čia gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis apmokamą gydymą, visų pirma turi deklaruoti parvykimą, pasirūpinti savo privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje ir, pasirinkę gydymo įstaigą, prie jos prisirašyti.

Taip pat primenama, kad Lietuvos piliečiai, gyvenantys ir dirbantys ne EEE šalyse, norėdami, kad būtų apmokėtos Lietuvoje gautų medicinos paslaugų išlaidos, turi apsidrausti šalies, kurioje dirba, pasirinktoje privačioje draudimo bendrovėje, kuri ir padengtų gydymo Lietuvoje išlaidas taip, kaip numatyta draudimo sutartyje. Kitais atvejais už gydymą Lietuvoje reikia susimokėti patiems.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų