Naujausia visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad 6 iš 10 gyventojų (63 proc.), susiduriančių su antsvoriu ar nutukimu, pirmiausia imasi keisti savo mitybą, o daugiau nei pusė (52 proc.) siekia būti fiziškai aktyvesni. Vis dėlto specialistai pastebi, jog daugelis ieško ir greitesnių sprendimų – maisto papildų ar vaistų, tikėdamiesi greitesnio rezultato. Kada užtenka gyvensenos pokyčių, o kada būtina kompleksinė pagalba?
„Nutukimas yra liga, o ne valios trūkumo pasekmė. Tai sudėtinga, lėtinė, progresuojanti ir atsinaujinanti būklė, kurią lemia daugybė veiksnių – genetika, netinkama mityba, fizinis pasyvumas, stresas bei aplinkos įtaka. Ši liga didina riziką susirgti daugiau nei 200 kitų gretutinių ligų, tarp jų – širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, onkologiniais susirgimais bei psichologiniais sutrikimais“, – tvirtina Lietuvos nutukimo asociacijos prezidentė doc. dr. Auksė Domeikienė.
Ji pabrėžia, kad nutukimo gydymas turi būti ilgalaikė strategija, apimanti gyvensenos keitimą, elgesio terapiją ir, jei reikia, medikamentinį gydymą. Pastarasis taikomas, kai kūno masės indeksas (KMI) yra didesnis nei 30 arba siekia 27, kai nustatomos gretutinės ligos: arterinė hipertenzija, dislipidemija, prediabetas, cukrinis diabetas, miego apnėja, širdies ir kraujagyslių ligos, nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga, lėtinė inkstų liga, depresija, gastroezofaginis refliuksas ar artrozė.
„Prieš skiriant medikamentinį gydymą, būtina aptarti su pacientu gydymo tikslus, vaistų vartojimo būdą, galimus nepageidaujamus reiškinius. Svarbu, kad gydymo tikslas būtų ne tik svorio mažinimas, bet ir sveikatos gerinimas bei gyvenimo kokybės atkūrimas. Deja, dažnas tikisi greitų rezultatų, tačiau nutukimo gydymas reikalauja kantrybės ir nuoseklaus darbo“, – sako doc. dr. A. Domeikienė.
Vaistinėje – greitų sprendimų paieškos
Kaip pastebi „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Sigita Korbutaitė, daug žmonių ieško „stebuklingos“ lieknėjimo priemonės.
„Klientai dažnai teiraujasi, kokį papildą ar vaistą pasirinkti, kad kilogramai greitai tirptų. Populiariausios priemonės – berberinas, obuolių sidro actas, garcinija, aviečių ketonai, karčiavaisiai citrinmedžiai. Šie maisto papildai tinka ne visiems žmonėms ir gali sukelti įvairių šalutinių poveikių. Taip pat domimasi vaistais – tiek nereceptiniais, tiek receptiniais“, – sako vaistininkė.
Vaistininkė pabrėžia, kad didžiausias pavojus – organizmo alinimas ir badavimas, siekiant kuo greitesnio efekto. Tai gali sukelti ilgalaikių sveikatos problemų, o prarasti kilogramai greitai grįžta. Todėl esant nutukimui vertėtų kreiptis į gydytoją dietologą, kuris padėtų lieknėti saugiai, atsižvelgiant ir į kitus organizmo rodiklius.
„Svarbiausia yra nuoseklūs pokyčiai. Net ir naudojant papildus ar vaistus, nereikėtų tikėtis greitų rezultatų. Saugus lieknėjimo tempas – 2–3 kg per mėnesį. Taip pat labai svarbu vartoti pakankamai vandens – apie 30 ml kilogramui kūno svorio per dieną. Tai ne tik padeda užpildyti skrandį, bet ir yra svarbu beveik visoms organizmo funkcijoms“, – pataria ji.
Anot S. Korbutaitės, šalies vaistinėse galima įsigyti nereceptinį vaistą, skirtą svoriui mažinti, taip pat yra registruoti ir keli receptiniai vaistai.
Mitybos ir fizinio aktyvumo svarba
Doc. dr. Auksė Domeikienė pabrėžia, kad sudarant nutukimo gydymo strategiją, svarbu žmogui pateikti aiškias sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo rekomendacijas, pritaikytas jo poreikiams ir pomėgiams.
„Kasdien reikėtų suvalgyti 400–500 g daržovių, ankštinių, vaisių ir uogų, iš jų apie 300 g turėtų sudaryti daržovės, išskyrus bulves. Rekomenduojama rinktis viso grūdo produktus – grikius, avižas, miežius, perlines kruopas, taip pat ruduosius, raudonuosius, juoduosius ryžius bei bolivinę balandą. Būtina kontroliuoti riebalų suvartojimą – jie turėtų sudaryti ne daugiau kaip 30 proc. paros raciono. Sočiuosius riebalus svarbu keisti nesočiaisiais – vartoti alyvuogių, linų sėmenų, rapsų aliejų, riešutus, avokadus. Pieną ir jo produktus reikėtų rinktis su mažesniu riebalų ir druskos kiekiu, be pridėtinio cukraus“, – vardija rekomendacijas ji.
Taip pat patariama sumažinti druskos vartojimą iki 5 g per dieną, įskaitant ir esančią maisto produktuose. Pridėtinio cukraus taip pat reikėtų vengti – idealu, jei jis sudaro mažiau nei 5 proc. visos paros energijos. Per parą būtina išgerti 1,5–2 l vandens ar nesaldintos arbatos.
Fizinis aktyvumas – neatsiejama sveikos gyvensenos dalis. Gydytoja rekomenduoja bent 150 minučių per savaitę skirti vidutinio intensyvumo veiklai, tokiai kaip greitas ėjimas, plaukimas, važiavimas dviračiu, lengvas bėgimas, sportiniai žaidimai ar aktyvus darbas namuose bei sode.
„Jei pasirenkamas didelio intensyvumo krūvis, pakanka 75 minučių per savaitę. Tai gali būti greitas bėgimas, intensyvus važiavimas dviračiu ar sportiniai žaidimai. Svarbiausia – judėti kasdien ir laikytis principo „nei dienos be aktyvumo“, – akcentuoja doc. dr. A. Domeikienė.
„Gintarinės vaistinės“ užsakymu „Spinter tyrimai“ vasario 17–27 dienomis apklausė 1015 Lietuvos gyventojų nuo 18 iki 75 metų.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.