Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Kaip keliauti nėštumo metu

Audrė Bartaševičiūtė | 2014-08-23 00:01:56

Tinkamai pasiruošus, kelionės nėštumo metu gali būti visai saugios. Tačiau yra rizikų, kurias būtina apsvarstyti. Tarkim, nėščiosios yra imlesnės įvairioms infekcijoms. O ir pačios infekcijos gali baigtis didesnėmis komplikacijomis nei ne nėštumo metu. Infekcijos gali paveikti ne tik nėščiąją, bet ir dar negimusį kūdikį. Neigiamai nėščiosios ir kūdikio sveikatą gali paveikti ir stresas, patirtas prieš kelionę ar kelionės metu. Taigi prieš kelionę nėščiosioms būtina daugiau laiko skirti pasiruošimui ir atkreipti dėmesį į kelis dalykus. Apie juos ir pakalbėsime.

 

Nėščioji
Į kelionės planavimą patariama įtraukti ir savo gydytoją: kartu aptarti kelionės laiką, trukmę, individualiai jums tikėtinas rizikas. © Photl.com

 

Kelionės laikas

Manoma, jog saugiausias laikas keliauti yra nuo 18 iki 24 nėštumo savaitės. Mat dažniausiai skubios akušerinės pagalbos prireikia pirmajame ir trečiajame nėštumo trimestre. Labiausiai į tolimas šalis keliauti nerekomenduojama po 32 nėštumo savaitės, o vietiniais maršrutais – po 36 nėštumo savaitės. Tokiu metu komplikacijų rizika yra didžiausia, o kelionės metu patirtas stresas gali sukelti priešlaikį gimdymą. Kai kuriuose šaltiniuose kaip saugus laikotarpis keliauti nurodomas laikas nuo 20 iki 30 nėštumo savaitės. Tai - laikotarpis, kuomet nėščiosios patiria mažiausiai nemalonių simptomų – pykinimo, silpnumo, vangumo ar kitokio diskomforto.

Kad ir su kuo planuotumėte kelionę – su antra puse, draugais, giminėmis, kolegomis, geriausia į planavimą įtraukti ir dar vieną narį – savo gydytoją. Kartu aptarkite savo kelionės laiką, trukmę, individualiai jums tikėtinas rizikas. Taip pat veiklas, kuriomis galite užsiimti ir kurių reiktų vengti. Kartu su savo gydytoju pasidomėkite, kur kreiptis medicininės pagalbos toje šalyje, kurioje viešėsite.

Labai svarbu pasirinkti tinkamą kelionės draudimą, mat daugelis draudėjų savo siūlomuose įprastuose kelionės draudimo paketuose neapdraudžia su nėštumu susijusių būklių.

O štai VLMEDICINA.LT jums siūlo pasinaudoti akušerio ginekologo iš Kalifornijos Arono Schuftano sukurta išmaniąją programėle nėštukėms. Ją nemokamai parsisiųsti galima iš čia: https://embraceher.co/. Programėlė padės suplanuoti kelionę, pasirinkti jos laiką. Dargi pasitikrinti, kokie vaistais jums saugūs nėštumo metu (sąrašas vaistų, registruotų JAV, bet nemaža jų dalis yra ir Lietuvoje), gauti kasdieninių patarimų tiek kelionės, tiek viso nėštumo metu.

Vakcinos

Kaip ir kelionės laiką bei trukmę, su specialistu svarbu aptarti ir vakcinų klausimą. Jei keliaujate toli, jūsų sveikatos specialistas padės įvertinti, kokių vakcinų jums reikia. Be to, įvertins,ar galimos jums vakcinos apskritai, atsižvelgiant į jūsų sveikatos būklę, galimas rizikas. Dažniausiai nėščiosioms patariama atsisakyti „gyvųjų“ vakcinų. Pavyzdžiui, tymų, kiaulytės, raudoniukės. Tačiau inaktyvuotos vakcinos, kaip hepatito B, nėščiosioms laikomos sąlyginai saugiomis. Vakcinuotis nėštukėms patariama keturias savaites prieš kelionę.

Vis dėlto dažniausiai sveikatos specialistai laikosi tokios nuomonės – jei norite keliauti į tokią šalį, kur vakcinavimas prieš kelionę yra būtinas, geriau kelionės kuriam laikui atsisakykite dėl savo ir savo kūdikio sveikatos. Laikykitės šios nuomonės ir jūs.

Transportas

Prie svarbių dalykų pridedame ir būdą, kuriuo keliaujate. Nors kelionės lėktuvu greitesnės, o malonus kelto ar laivo lingavimas puikiai ramina kūdikį įsčiose, geriausia nėštukėms keliauti automobiliu. Jei tik įmanoma. Kodėl? Todėl, kad taip lengviau pasiekiama medicininė pagalba, jei jos prireiks. Be to, galite sustoti kada tik panorėjusi ir atlikti keletą tempimo pratimų, lengvai pasivaikščioti, pailsėti nuo supimo ar diskomforto, kuris įmanomas keliaujant bet kokia transporto priemone. Žinoma, geriausia, kad automobilį vairuotumėte ne jūs pati.

Saugos diržo apatinę dalį lengvai pakiškite po pilvuku, kad jis atsiremtų į klubų kaulus. Viršutinę dalį švelniai juoskite per krūtinės vidurį, palei išsišokusio pilvuko kraštą. Kelionės mašina laiką turėtumėte riboti iki 6 val. per dieną, reguliariai darant sustojimo pertraukėles.

Jei taip nutiko, kad turite vairuoti, JAV Nacionalinė greitkelių eismo saugumo administracija turi jums patarimą. Rekomenduoja sėdynėje įsitaisyti kuo patogiau ir kaip įmanoma toliau nuo vairo (nuo vairo iki krūtinkaulio turėtų būti apie 25 cm atstumas). Tuo atveju, jei išsiskleis oro pagalvė, bus mažesnė kūdikio sužalojimo tikimybė.

Jei vis dėlto keliaujate lėktuvu, laikykitės šių taisyklių:

1. Turėkite su savimi vandens. Nėščiosios moterys dehidratuoja greičiau, todėl svarbu su savimi nuolat turėti vandens ir išgerti dar nepajutus troškulio. Prieš pirkdami lėktuvo bilietus įsitikinkite, kad jūsų sėdimoji vieta bus netoli tualeto. Dažnai geriant vandens tikėtinas ir dažnas vaikščiojimas į tualetą. Be to, tai puiki ir beveik vienintelė priemonė lėktuve pramankštinti kojas.

2. Lėktuve su savimi turėkite ne tik vandens, bet ir savo maisto, užkandžių. Greitas ir menkavertis maistas, parduodamas lėktuvuose, jums ne į naudą. Geriau įsidėkite sveikų ir maistingų užkandžių.

3. Viena iš didžiausių sveikatos problemų, kurios gali nutikti lėktuve nėščiajai – kraujo krešulių susidarymas, tromboembolija. Ši problema atsiranda ilgai sėdint bei keičiantis aukščiams. Tad kuo dažniau vaikščiokite į tualetą ar aplink savo sėdimąją vietą. Atsistojusi padarykite keletą tempimo pratimų, žinoma, kai lėktuvo pilotas praneš, jog galite atsisegti saugos diržus.

4. Pasiimkite pagalvėlę. Daugelio pigių skrydžių bendrovių lėktuvų sėdynės nepatogios net ne nėščiosioms. Pagalvėlę galėsite pasikišti po kaklu, po nugara, ties juosmeniu ar po sėdyne.

5. Labai svarbu – patogūs ir laisvi rūbai bei avalynė. Aukščio pokyčiai gali sukelti kai kurių kūno vietų tinimą, tad dėvėkite tik tuos rūbus, kurie neaptempia nė vienos kūno dalies, ir avalynę, kuri lengvai nuaunama. Specialistai pataria išbandyti kompresines kojines. Jas galite nešioti tiek kasdien, tiek kelionės metu.

6. Suplanuokite, jog po kelionės tinkamai pailsėsite ir atsigausite.

7. Prieš skrydį pasidomėkite, kokios individualios jūsų pasirinktų oro linijų taisyklės. Kai kurios oro linijos be apribojimų leidžia skristi iki 27 nėštumo savaitės, kai kurios – iki 36 nėštumo savaitės. Vėliau reikalinga gydytojo pažyma, kai kur – net pačių aviakompanijų patvirtinimas.

Kad ir kaip bekeliautumėte, jus gali pykinti ir „užsupti“, tad būkite tam pasiruošusi ir turėkite po ranką imbiero tablečių ar kapsulių, kurias galite įsigyti vaistinėje be recepto.

Kas dar?

Su savimi turėkite medicininių įrašų apie nėštumą kopijas, gydytojo kontaktus. Jei reiktų medicininės pagalbos svetimoje šalyje, bus lengviau tą pagalbą suteikti ar susisiekti su jūsų gydytoju.

Gerkite daug skysčių ir turėkite sveikų užkandžių ne tik lėktuve, bet ir bet kurioje kitoje transporto priemonėje, kuria keliaujate. Ir visos kelionės metu. Pasak JAV specialistų, nėščioji neturėtų išgerti mažiau nei 12 stiklinių vandens per dieną.

Venkite sūrių ir riebių užkandžių. Kuo puikiausiai tiks grūdų batonėliai, džiovinti vaisiai, traškios morkytės.

Sekite savo sveikatą. Kreipkitės medicininės pagalbos, jei bet kuriuo kelionės momentu ilgai viduriuojate ar vemiate, atsiranda kraujavimas iš makšties, nuolat jaučiate silpnumą, prasideda skausmingi pilvo diegliai ar skausmingas dilgčiojimas kojose, stiprus galvos skausmas, regėjimo sutrikimai.

Šaltiniai:

https://www.babycenter.com/travel-during-pregnancy

https://americanpregnancy.org/pregnancyhealth/travel.html

https://www.webmd.com/baby/features/traveling-while-pregnant

https://www.parents.com/pregnancy/my-body/pampering/pregnancy-travel-guide/

https://www.emergencydentistsusa.com/dental-care-pregnancy/
VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų