Nacionalinės dietetikos federacijos prezidentė gydytoja dietologė dr. Laisvūnė Petkevičienė įsitikinusi, kad daugelio su virškinamuoju traktu susijusių rūpesčių galima būtų išvengti pakeitus savo mąstymą ir pradėjus laikytis nesudėtingų tinkamo maitinimosi taisyklių.
Pasak L. Petkevičienės, tinkamai maitintis nusprendęs žmogus turi pradėti nuo maisto pasirinkimo. „Reikia pradėti rinktis mėgstamą ir kuo įvairesnį maistą, kad būtų patenkinti organizmo maistinių medžiagų poreikiai. Jeigu bus valgomi tik pieniški produktai, žmogus jaus vitamino C stoką, jeigu maitinamasi tik vaisiais ir uogomis, organizmas jaus baltymų stoką“, – aiškina L. Petkevičienė.
Anot gydytojos dietologės, organizmui reikia gauti ne konkrečių maisto produktų, o būtiną kiekį energijos ir maistinių medžiagų – baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralų, vitaminų, kurių yra tam tikruose maisto produktuose.
„Turime žinoti, kad tinkamas maitinimasis kiekvienam yra individualus, tai, kas tinka bei skanu kitam, nereiškia, jog tinka ir jums. Taip pat turite maitintis tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje. Pagrindinis tinkamo maitinimosi tikslas – tai visavertis ir subalansuotas maitinimasis“, – įsitikinusi Nacionalinės dietetikos federacijos prezidentė.
Ji pataria atkreipti dėmesį į skysčių vartojimą – labai svarbu, kad organizmas gautų pakankamai skysčių. Kai kurie gėrimai – pavyzdžiui, kava ir arbata – veikia kaip šlapimą varantys, todėl svarbu daugiau gerti vandens, o geriausia – natūralaus mineralinio vandens.
„Kai kurie mineraliniai vandenys ne tik aprūpina žmogaus organizmą reikalingais mineralais, bet ir gerina tam tikras žmogaus fiziologines funkcijas. Pavyzdžiui, nuo seno žinoma, kad gruzinų natūralus mineralinis vanduo „Borjomi“ dėl savo unikalios mineralų sudėties padeda gerinti medžiagų apykaitą, teigiamai veikia virškinimo sistemą, malšina lėtinį gastritą, skatina skrandį išskirti daugiau sulčių, išplauna kenksmingas atliekas“, – aiškina L. Petkevičienė.
Beje, norintieji maitintis tinkamai turėtų nepamiršti, kad labai svarbu – valgyti laiku.
„Maistui patekus į skrandį, vyksta intensyvus skrandžio sulčių ir virškinimo fermentų išsiskyrimas, padedantis maistą virškinti. Skrandis ištuštėja po 3 valandų, būtent todėl rekomenduojama valgyti ne dažniau kaip kas 3 valandas ir ne rečiau kaip kas 4 val. Didesni tarpai tarp valgymų didina alkį, o valgant išalkus suvalgomas didesnis maisto kiekis, nes valgoma greitai, maistas yra blogai sukramtomas, greitai ryjamas. Maistas ilgiau virškinamas, atsiranda didesnė galimybė didėti svoriui“, – tvirtina gydytoja dietologė.
Ji įsitikinusi, kad labai didelę klaidą daro tie, kurie valgo prieš miegą. Miego metu lėtėja medžiagų apykaita, todėl valgantys iš vakaro daug sotaus, riebaus maisto labiau rizikuoja priaugti svorio. Dėl to rekomenduojama prieš miegą nevalgyti apie 2-3 valandas, o vakarienės metu pasirinkti lengvai virškinamą maistą.
Sergejus Tichomirovas
litera.lt