Šeštadienis, 2025.06.21
Reklama

Jonažolės arbatą saugu gerti ir vasarą

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2014-06-12 17:02:10

Tuoj pražys jonažolė (hypericum perforatum), anot liaudies išminties, vaistas nuo 99 ligų. Labiausiai augalą išgarsino nuotaiką gerinantis jos poveikis.

Jonažolė
Jonažolė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Ši žolelė renkama žydėjimo pradžioje. Džiovinti tinka visa žolė: lapai, stiebelis, geltoni žiedukai – nukerpame apie 15 cm nuo viršūnės ir išdžioviname gerai vėdinamoje patalpoje, pvz., malkinėje. Galima džiovinti surišus šluotelėmis, - portalui VLMEDICINA.LT pataria žolininkas-vaistininkas Marius Lasinskas.

Išdžiovintą ir susmulkintą žolę galima naudoti kaip arbatą. Tokia arbata nesukels jautrumo saulei, - paaiškina žolininkas, - todėl gerti galima ir vasarą. Veikliosios medžiagos, kuriuos sukelia jautrumą saulei, išsiskiria tik tuo atveju, jei suvalgysi visą augalą, gersi spiritinę ištrauką arba naudosi aliejų.

Moksliniais tyrimais patvirtinta, kad jonažolė padeda nuo neurozių, nervinio išsekimo, streso, nerimo ir depresijos. Beje, ji tonizuoja organizmą, todėl geriau gerti rytais, atsargiai turėtų vartoti besiskundžiantieji padidėjusius kraujospūdžiu. Panašių savybių turi ir vaistinė juozažolė (vaistinis isopas).

Kiek ir kaip gerti, kad išnyktų depresija? Žolininkas-vaistininkas patikslina, kad jonažolė gali nepadėti, jei depresija sunki, tęsiasi daug metų. Jei lengva ar vidutinio sunkumo – gerti tris kartus per dieną po stiklinę pusvalandį prieš valgį. Gerti septynias dienas, po to tris dienas negerti. Ir taip pakaitomis mėnesį. Po mėnesio padarius dviejų savaičių pertrauką kursą galima kartoti.

Be stresą mažinančio poveikio, jonažolė pasižymi ir kepenų veiklą, kraujotaką, virškinimą gerinančiomis savybės.

Žolininkas perspėja, jog šis augalėlis turi galią padidinti cheminių vaistų poveikį ir taip pakenkti kepenims. Bet nuogąstauti neverta – sąveika su vaistais atsiras jonažolę geriant ilgai, bent pusę metų. „Vienas kitas puodelis per dieną nekenks“, - sako jis.

Jonažolės poveikį papildytų ir sustiprintų juozažolės, mėtos, melisos, čiobreliai, siauralapiai gauromečiai, t.y. augalai, pasižymintys nervų sistemą raminančiomis, antidepresiškai veikiančiomis savybėmis.

Liaudies medicina siūlo jonažolę, užpiltą aliejumi, palaikyti 2-3 savaites, ir naudoti išoriškai žaizdelėms gydyti. Jonažolę tinka vartoti ir kaip prieskonį, pasigaminti miltukus: sudžioviname ir sutrupiname visą augalą. Tokie miltukai jau gali kelti jautrumą saulei, todėl vartojant saulės patariama vengti.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (3). Jūs dar nebalsavote
(3)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Liga, keičianti gyvenimą: apie šoninę amiotrofinę sklerozę ir visapusišką pagalbą pacientui
Šoninė amiotrofinė sklerozė (ŠAS) – reta, tačiau viena sunkiausių neurodegeneracinių ligų, kuri paveikia motoriniu...
Jonines švęskite saugiai: ką alkoholis daro kūnui ir protui?
Statistika rodo, jog vasarą alkoholinių gėrimų vartojimas ženkliai ūgteli, o didysis pikas stebimas paskutinėmis birželi...
Laimo liga: nediagnozavus laiku, pasekmių gali likti visam gyvenimui
Kasmet Lietuvoje fiksuojamas vis didesnis Laimo ligos atvejų skaičius – nuo beveik 3 tūkstančių susirgimų 2023-iai...
Siūloma suteikti daugiau teisių slaugytojų padėjėjams
Vyriausybė pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtiems įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama gerinti slau...
Kai nosis ima kraujuoti: neignoruokite signalo, kuris gali išgelbėti gyvybę
Daugeliui kraujas iš nosies – tik nepatogus, bet laikinas reiškinys. Dažnai pasitaikantis žiemą, kai oras sausas,...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų