Reumatoidinis artritas (RA) – tai autoimuninės kilmės lėtinė liga, kuri nuolat progresuoja, – destrukcinis daugelio sąnarių uždegimas. Ši liga apsunkina judėjimo laisvę, kasdieninę veiklą, gali paveikti tiek jauno, tiek vyresnio amžiaus pacientų gyvenimo kokybę.
EULAR 2011 metų kongrese K. A. Thornely pristatė mokslinį darbą, kuriame teigiama, kad jogos pratimai gali padėti žmonėms, sergantiems reumatoidiniu artritu. Šie mokslininkai pabrėžė, kad jogos pratimai net per ganėtinai trumpą laiką (8 savaites) gali paveikti ligą.
„Dauguma sergančiųjų šia liga mankštinasi nepakankamai. Tačiau tie, kurie nuolat aktyviai treniruojasi, nejaučia tokio stipraus skausmo kaip neaktyvūs pacientai. Nuolat darančių fizinius pratimus reumatoidiniu artritu sergančių pacientų socialinė sveikata taip pat geresnė.” Ankstesnių studijų metu buvo įrodytas taiči (Tai Chi) teigiamas poveikis reumatoidiniu artritu sergantiems žmonės, tačiau apie jogos pratimų naudą tyrimų buvo atlikta nedaug.
Dalyvauti tyrime buvo pakviesti 47 pacientai, sergantys reumatoidiniu artritu. Jiems buvo pritaikyti 12 dalių tam tikri jogos pratimai, derinami su kvėpavimo technikomis. Taigi grupė buvo padalinta į dvi dalis. 26 pacientai atliko jogos pratimus, o 21 buvo kontrolinėje grupėje ir neatliko jokių jogos pratimų.
Tyrimai parodė, kad pacientai, atlikę pratimus, pajuto teigiamus pokyčius: padidėjo funkcionalumas, mobilumas ir pagerėjo bendra savijauta. Pagal specialų klausimyną savo sveikatą pacientai vertino kur kas geriau nei neatlikusieji jogos pratimų.
Jogos studijos „Sattva“ jogos instruktorė Nijolė Medvedeva „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė savo praktikoje turėjusi 3-4 reumatoidiniu artritu sergančius žmones. Kai kurie jų atėjo rekomendavus gydytojui, kiti – suradę apie tai informacijos internete.
„Jiems tikrai ryškiai pagerėjo - laisvesni tapo judesiai, sumažėjo sąnarių skausmas ir traškesys. Sąnarius maitina tam tikras sąnarių skystis, o jis atsiranda tada, kai saikingai judame. Jei judame per daug - skystis nepasisavinamas. O jei saikingai, bet reguliariai, įvairiomis kryptimis, - judesiai išlaisvėja ir tai sąnariams kaip balzamas. Be to, joga padeda suvokti kūno siunčiamus signalus, pajusti, kurie judesiai padeda“, - pasakojo jogos instruktorė.
„Joga tikrai padeda, tai tikras stebuklas“, - entuziazmo neslepia Klaipėdos miesto bendrijos „Artritas“ narė Elena Simonavičienė. 78 metų moteris dar prieš penkerius metus, kaip pati sako, buvo kupina ligų – skaudėjo ir suko sąnarius, negalėjo apsiversti, kamavo astma. Paprasti jogos pratimai, kvėpavimo technikos padėjo iš viso to išsivaduoti. Moteris lanko Baltijos gyvenimo meno paramos ir labdaros fondo organizuojamus užsiėmimus, įvairius klubus, šoka.
„Dabar gyvenu kokybišką gyvenimą. Jei kasdien mankštinuosi, nieko nebeskauda, o laiptais skrendu drugeliu“, - šypsojosi moteris. Tiesa, ji prisipažino, jog dar vartoja sąnariams skirtus maisto papildus, mineralus ir vitaminus, tačiau – jokių vaistų.