Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) labai džiaugiasi iniciatyva, kilusia iš Lietuvos medikų bendruomenės. Veikdami Jaunųjų gydytojų asociacijoje gilinamės ir sprendžiame mums, jauniesiems gydytojams, aktualius klausimus, tokius, kaip etapinių kompetencijų reglamentavimas rezidentūros studijų programoje, e. sveikata, sveikatos vadyba ir valdysena, medikų bendruomenės kūrimas bei kt.
Atkūrėme JGA veiklą prieš daugiau nei dvejus metus, nes pastebėjome, jog medikų bendruomenėje labai trūksta iniciatyvų iš sistemos senbuvių ir pajutome, jog tam, kad atsirastų pokyčiai, kartais tereikia patiems aktyviai rodyti iniciatyvą ir uoliai dirbti. Didžioji dalis JGA valdybos narių jau yra jauni kvalifikuoti gydytojai specialistai (nebe rezidentai), todėl žvelgdami jau iš platesnės perspektyvos pradedame siūlyti idėjas sveikatos apsaugos sistemai reorganizuoti.
Dėl to pastarųjų dienų įvykiai jaunuosius gydytojus įkvepia ir džiugina. Lenkiame galvą prieš prof. Vytautą Kasiulevičių, Ramūną Aranauską, Darių Jauniškį, Jurgą Dūdienę ir visus kitus Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) iniciatyvinės grupės narius. Žavi, kad šie žmonės ėmėsi svarbaus uždavinio – atstovauti Lietuvos medikų bendruomenės interesams. Įkvepia, kad tai išdrįsta atlikti net ir po neformalios organizacijos vėliava ir, panašu, susiduriant su profesinių sąjungų, kurių tiesioginį darbą ir atlieka LMS, pasipriešinimu.
Lietuvos medikų sąjūdžio veikla svarbi pirmiausia dėl to, kad pagaliau išdrįstama parodyti Lietuvos visuomenei, jog medikų bendruomenė nebesugeba pakelti dabartinių darbo sąlygų. Ir net ne atlyginimai yra svarbiausia, o emocinė savijauta darbe – sveikatos specialistus nuolat lydi baimė, vykstant persekiojimui už padarytas netyčines ir žmogaus sveikatai žalos nesukeliančias technines klaidas bei daugybė kitų veiksnių, kurie trukdo kokybiškai rūpintis Lietuvos gyventojų sveikata. O juk būtent noras padėti žmogui lėmė tai, kad pasirinkome mediko kelią.
Džiugu, kad Lietuvos medikų siekiai įgavo aiškią formą – buvo pasirašyta peticija. Pripažinkime, visada norėjosi, kad profesinė sąjunga turėtų aiškų priemonių planą bei būtų girdima ir dabar, pagaliau susibūrus aktyviai medikų bendruomenei, tai gali tapti įmanoma. Nes būtent ji, o ne LMS, turi derybinę galią. Bet kuriuo atveju užsibrėžtų tikslų nebus taip lengva pasiekti. Žinoma, atlyginimų padidėjimas 20% nuo kitų metų suteikia vilties, kad judama pirmyn. Teikia vilties ir Seimo narių Astos Kubilienės bei Dariaus Kaminsko siūloma Sveikatos draudimo įstatymo pataisa, dėl kurios nuo 2019 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas turėtų pasipildyti dar bent 80 mln. eurų. Taigi medikų atlyginimų didinimas, nors ir nuosaikus, turėtų būti nuosekliai tęsiamas. Tačiau Jaunųjų gydytojų asociacija akcentuoja, jog svarbiausia tam turėti aiškų planą bei viziją.
Taip pat paminėtina, jog bent du peticijoje paminėti tikslai, kuriuos iškėlė Lietuvos medikų sąjūdis, jau yra pakeliui būti įgyvendinti. Pirma, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga jau yra įpareigojęs Valstybines ligonių kasas (VLK) baigti gydytojų ,,persekiojimą” už padarytas klaidas bei žalos išieškojimą ir pereiti prie aktyvios pagalbos modelio. Ši tema buvo viena aktualiausių medikų lapkričio 3 d. diskusijoje pirmojo LMS susirinkimo metu. Antra, ministerijos teigimu, žalos be kaltės modeliui įtvirtinti rengiamas įstatymo projektas taip pat artėja prie finišo tiesiosios. Šiuo metu deramasi dėl palankiausio finansinio modelio, kuris leistų efektyviai veikti naujai sistemai, kurios labai laukia Lietuvos medikų bendruomenė. Manome, kad šios naujienos nebuvo pakankamai iškomunikuotos viešojoje erdvėje.
Norime pabrėžti, kad atsakomybę dėl atlyginimų klausimo derybose turi prisiimti Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) ir kitos profesinės sąjungos, nes LMS atstovai turi tik stebėtojo teisę. JGA tai yra puikiai pažįstama situacija, nes būdami asociacija ir neturėdami balso teisės dažnai užimame panašią poziciją prie derybų stalo. Bet nuo kažko pradėti juk reikia. Labai norime tikėti, kad LMS iniciatyva neužges, o pamažu taps stipria, vieninga Lietuvos medikų jėga, kuriančia pokytį Lietuvos sveikatos sistemoje. Tik tada mūsų pacientai gaus kokybiškiausią prieinamą sveikatos priežiūrą, o medikai galės didžiuotis savo profesija.
Jaunųjų gydytojų asociacija nežada nusivilti ar sudvejojusi atsitraukti. Džiaugiamės konstruktyviu bendradarbiavimu su naujai susiformavusia medikų bendruomene. Žmonės, subūrę jaunuosius gydytojus ir atkūrę JGA, toliau aktyviai ieškos Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos problemų sprendimo būdų. Tuo tarpu įgavusi daugiau patirties ir pastiprinimo, kartu su kitomis dabar veikiančioms organizacijomis, Jaunųjų gydytojų asociacija ateityje stengsis atsakingai atstovauti platesnės Lietuvos medikų grupės interesus.
Šiame straipsnyje pateikta subjektyvi autoriaus nuomonė, todėl VLMEDICINA.LT už turinį neatsako.