Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Išvengti ėduonies ir paradontozės – visai nesunku

Genovaitė Privedienė | 2015-11-10 00:01:03

„Šiandien odontologai Lietuvoje eina koja kojon su pasaulinėmis gydymo tendencijomis, tačiau profilaktika, galinti užkirsti kelią ėduoniui ir paradontozei, buksuoja. O profilaktika yra svarbiausia. Tarkime, Skandinavijos šalyse tik keli procentai šešiamečių turi ėduonies pažeistus dantis, o pas mus atvirkščiai, dauguma vaikų“, - apgailestauja VšĮ Sveikų dantų mokyklos vadovė burnos higienistė Gitana Rėderienė. Ką prižiūrėdami dantis pamirštame?..

Dantų puošmena
Norint išvengti ėduonies ir paradontozės, tikrai nereikia daug pastangų. © Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Ką rodo Jūsų darbo patirtis: ar lietuviai moka prižiūrėti dantis?

Tikrai yra žmonių, kurie sugeba rūpintis savo dantimis, tačiau tai yra mažuma. Visuomenėje vyrauja požiūris, kad dantis prižiūrėti brangu. Bet tas požiūris susiformavo todėl, kad žmonės prisimena turintys dantis, kai jau iškyla didelės problemos, o tada, aišku, gydymas brangus.

Norint išvengti ėduonies ir paradontozės, tikrai nereikia daug pastangų. Yra trys kertiniai dalykai: reguliarus dantų valymas su šepetėliu ir tarpdančių siūlu, mitybos sureguliavimas ir reguliarūs vizitai pas odontolgą ar burnos higienistą profilaktiškai pasitikrinti burnos būklę.

Kokie yra didžiausi sveikų dantų priešai? Ar įmanoma išsaugoti sveikus dantis?

Didžiausias dantų priešas yra cukrus ir dantų apnašos. Taigi, jei norime išsaugoti sveikus dantis, reikia sureguliuoti mitybą, užkandžiauti vaisiais, daržovėmis, vaikams geriau suvalgyti daugiau saldainių vienu sykiu nei dažnai doroti juos po vieną, po kiekvieno užkandžio stengtis dantis prasiskalauti vandeniu. Labai svarbu išsiugdyti įprotį troškulį malšinti vandeniu, o ne saldžiaisiais gazuotais gėrimais. Jie ypač kenkia dantims, nes cukrus yra pradedamas skaidyti burnoje, virsta rūgštimis, o šios tirpdo danties emalį.

Ir, žinoma, dantų higiena. Nepamirškite dantis valyti minkštu šepetėliu po dvi minutes du kartus dienoje, o prieš naktį prieš dantų valymą tarpdančius išvalyti tarpdančių siūlu. Kokybiškai šluojamaisiais judesiais valydami dantis mes nuvalome apie 60 proc. danties paviršiaus, todėl labai svarbu dar papildomai kartą dienoje prieš valant šepetėliu išvalyti tarpdančius su tarpdančių siūlu.

Visuomenėje vis kyla ginčai dėl fluoro dantų pastoje. Teigiama, esą ji labai kenksminga sveikatai. Kaip čia yra? Kuo vadovautis renkantis pastą?

Gitana Rėderienė
Gitana Rėderienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Šiomis dienomis mus pasiekia didžiuliai kiekiai informacijos, kartais netgi viena kitai prieštaraujančios. Vis dėlto reikėtų atsirinkti informaciją vadovaujantis tam tikrais kriterijais. Daugybės mokslinių tyrimų yra įrodyta, kad fluoras, esantis dantų pastoje, padeda remineralizuotis danties emaliui. Burnoje pradedamas virškinimas, čia pradedami skaidyti angliavandeniai, kurie virsta rūgštimis. Rūgštys veikia dantų emalį, dėl to jis tirpsta. Tačiau burnoje yra apsauginis - remineralizacijos procesas, kurio dėka iš seilių mineralai patenka į emalį ir jis tampa atsparesnis rūgštims. Fluoras yra lengviausiai įsisavinamas emalio mikroelementas, tad dantų pasta su fluoru padeda atkurti emalį ir sumažina ėduonies riziką. Todėl nereikėtų bijoti pastos su fluoru, o ją naudoti, ypač vaikams.

Kitas klausimas yra dantų pastos kiekis, kurį mes naudojame vieno valymo metu. Atminkite, kad tas kiekis, kurį matome per reklamas, yra aiškiai per didelis, todėl vaikams iki 6 metų naudokite ryžio grūdelio dantų pastos kiekį, o vyresniems vaikams ir suaugusiems – žirnio dydžio.

Dantų pastos su fluoru negalima praryti, tad vaikams dantų pastą pradėkite vartoti nuo tada, kai jau jie moka išskalauti, maždaug dvejų metų.

Ar būtina kiekvienam vartoti burnos skalavimo skystį? Jei taip, kada jį vartoti - išsivalius dantis? Kokį poveikį jis turi dantims?

Skalavimo skystį reikėtų naudoti tik odontologui ar burnos higienistui paskyrus, nes skirtingoms problemoms yra skirtingų skysčių. Šiaip sau naudodami skalavimo skysčius mes tikrai nepageriname savo burnos higienos.

Koks maistas palankus dantukams? Anksčiau specialistai ragindavo graužti morkas. Ar tai galioja ir šiandien?

Visi traškios struktūros vaisiai ir daržovės yra naudingi mūsų dantis, nes kramtant tokį maistą padidėja seilėtekis ir taip pat mechaniškai nuo dantų paviršiaus šalinamos minkštos apnašos. Šie vaisiai ir daržovės - kaip obuolys, kriaušė, morka, salierai ir kiti - puikiai tinka užkandžiams, tačiau neatstoja dantų valymo šepetėliu.

Sveikas maistas dantims:

sūrio gabalėliai,

paprastas jogurtas,

spragėsiai be priedų,

duoniukai,

ryžių trapučiai,

švieži vaisiai ar daržovės,

virtos daržovės (kukurūzai, morkos, žiediniai kopūstai, brokoliai ir kt.),

tepamas sūris su duonos lazdelėmis.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų