Ketvirtadienis, 2024.10.10
Reklama

Terapinis dantų gydymas: ką turime žinoti?

Šaltinis: vlmedicina | 2023-06-30 15:23:52

Terapinis dantų gydymas – dažnam pacientui neįprastas terminas, tačiau išties taip vadinamas profilaktinis dantų gydymas, apimantis dantų apžiūrą, jų plombavimą bei atstatymą. Šis gydymas neretai taikomas kaip prevencija galimoms dantenų infekcijoms ar dantų ligoms išvengti, taip pat siekiant atnaujinti senas ir nebeveiksmingas dantų plombas naujomis. Terapinio gydymo būdus, plačias galimybes bei specialistų rekomenduojamą burnos higieną aptariame šiame straipsnyje.

Odontologo kabinete
Geriausias būdas išvengti dantų ligų ir pažeidimų – investuoti į prevencij / pexels. com (Anna Shvets) nuotr.

Kada taikomas terapinis gydymas?

  • Esant ėduonies pažeidimams (kariesui)

Ėduonies (karieso) gydymas – bene dažniausiai girdimas pacientų nusiskundimas, kuris reikalauja profesionalios priežiūros, norint išvengti sunkesnių padarinių bei galimų aplinkinių audinių pažeidimų. Dantų kariesas prasideda nuo susikaupusių dantų apnašų, kurios tampa puikia terpe mikroorganizmų ir apnašose esančių rūgščių sąveikai. Ilgainiui pasiekimas emalis, kuriame įvyksta demineralizacija – dantis netenka mineralinių medžiagų ir kietieji audiniai suminkštėja. Minkšti audiniai tampa jautrūs dirgikliams ir lūžta, sudarydami danties ertmę. Dantų kariesas atpažįstamas iš dantų skausmo, atsiradusio dantų jautrumo šalčiui ar saldumui, spalvos pakitimų (rudų, gelsvų dėmių) bei prasto burnos kvapo.

  • Esant nusidėvėjusioms plomboms

Siekiant užkirsti kelią ėduonies rizikai, senas plombas pravartu pakeisti naujomis. Senesnės kartos plombos turi savybę trauktis, tad net jeigu plomba tvirtai laikosi dantyje, atsiranda grėsmė mikrotarpų atsivėrimui tarp danties ir plombos paviršiaus. Šiuose akimi nematomuose tarpuose veisiasi bakterijos ir užsilieka maisto likučiai, kurie sudaro sąlygas danties antriniam ėduoniui. Pakeitę senas plombas šiuolaikinėmis būsite užtikrinti plombos ilgaamžiškumu ir danties apsauga.

  • Siekiant estetinio dantų plombavimo

Estetinis dantų plombavimas tampa aktualus nuskilusių ar nusidėvėjusių dantų šlifavimui, karieso pažeistų danties audinių atstatymui, dantų spalvos sulyginimui ar formos koregavimui. Dažnai tai grėsmės nekeliantys, tačiau estetiškai reikšmingi veiksniai, kurie šiuolaikinių technologijų dėka sutvarkomi nepriekaištingai ir greitai. Toks plombavimas taikomas ir nuskilusių dantų atstatymui, kurio metu naujoviškomis plombinėmis medžiagomis atkuriamas tvirtas danties audinys, grąžinantis tiek danties estetinę išvaizdą, tiek natūralų funkcionalumą.

  • Jaučiant dantų jautrumą

Dantų jautrumas, pasireiškiantis valgant, geriant ar tiesiog įkvepiant vėsaus oro, gali būti gydomas fluoro turinčių medžiagų aplikavimu ant danties arba plombavimu (pavyzdžiui, apsinuoginusio danties kaklelio dalyje).

Odontologo kabinete
Odontologo kabinete / pexels. com (Daniel Frank) nuotr.

Kaip palaikyti burnos ertmės sveikatą?

Kalbant apie dantų gydymą, nemažiau svarbu kalbėti apie prevenciją. Prevenciniai būdai prasideda ne odontologo kabinete, o jūsų vonioje. Mūsų kasdieniai įpročiai ir pasirinkimai turi didelę įtaką dantų sveikatai, kuri tampa akivaizdi tik odontologo kėdėje. Pakeitę bent kelis veiksmus savo dienoje galite išvengti arba bent jau sumažinti galimas dantų problemas.

  1. Reguliariai keiskite dantų šepetėlį. Laikui bėgant dantų šepetėlio šereliai deformuojasi ir praranda efektyvumą, taigi rekomenduojama keisti šepetėlį bent kas 2-4 mėnesius.
  2. Skalaukite burną po kiekvieno valgio ir nevenkite kramtomosios gumos. Tam, kad ant dantų paviršių ir tarpdančiuose neužsiliktų maisto likučių, patariama skalauti burną kaskart pavalgius – taip nuplausite ne tik likučius, bet ir cukrų ar rūgštį, neigiamai veikiančias dantų emalį. Becukrė kramtomoji guma taip pat gali būti šaunus pasirinkimas, nes ne tik padeda pašalinti minkštas dantų apnašas, bet ir skatina natūralų seilių išsiskyrimą, kuris nuplauna maisto likučius.
  3. Nepamirškite dantų tarpdančių ir liežuvio. Nepasikliaukite tik dantų šepetėliu, mat net geriausias nepasieks visų paviršių ir tarpų tarp dantų. Kasdien naudokite tarpdančių siūlą ir išsivalę dantis dantų šepetėliu, nubraukite nuo liežuvio apnašas specialia šepetėlio dalimi, braukdami nuo gomurio link priekinių dantų.
  4. Rinkitės visavertę mitybą. Su maistu gaunami vitaminai ir maistinės medžiagos tiesiogiai daro įtaką mūsų dantų tvirtumui ir burnos ertmės sveikatai. Nestokokite vitamino D, kuris užtikrina kalcio ir fosforo apykaitą organizme – tai dantims ir kaulams būtina statybinė medžiaga
  5. Reguliariai atlikite profesionalią burnos higieną ir profilaktinę dantų patikrą. Tik specialistas pasirūpins kokybišku minkštųjų ir kietųjų apnašų pašalinimu ir spės užkirsti kelią didesniems dantų pažeidimams.

Savo šypsenos sveikatą patikėkite į odontologijos centro „Orto vita“ profesionalų rankas ir aplankius dantų skausmui ar kitiems nemaloniems simptomams, nedelskite kreiptis pagalbos. Geriausias būdas išvengti dantų ligų ir pažeidimų – investuoti į prevenciją.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Funkcinių grybų papildai – panacėja nuo visų ligų ar tik mados šauksmas?
„Grybai – tai didžiulis, neišnaudotas naujų galingų vaistų šaltinis“ – savo knygoje apie grybus...
Klaipėdos miesto poliklinikai – didelių išlaidų grėsmė: įtariama nepagrįstai naudojus lėšas
Klaipėdos miesto poliklinikai gali tekti grąžinti beveik 319 tūkst. eurų privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Toki...
Ligonių kasos primena ikimokyklinukų tėvams apie akinių lęšių kompensavimą
Ligonių kasos primena, kad šiais metais Lietuvoje vaikams iki 7 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis buvo p...
Psichologė: jauni žmonės vis dažniau susiduria su ketvirčio amžiaus krize
„Ketvirčio amžiaus krizę galima apibrėžti kaip nerimą dėl gyvenimo kokybės ir krypties, siekiant įsitvirtinti suau...
Kauno klinikose – pažangūs diagnostikos sprendimai pacientų saugumui užtikrinti
Kauno klinikų Patologinės anatomijos klinikoje kasmet apdorojama tūkstančiai mėginių, užtikrinančių tikslų ir kokybišką...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų