Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Įsisiurbus erkei į polikliniką skuba ne visi

Dalia Šimkutė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-08-01 00:02:49

Vasarą, kai džiaugiamės miško gėrybėmis, neretai gyvenimą apkartina įsisiurbusi erkė. Ją ištraukus dar bene savaitę tenka nuogąstauti, ar neatsiras požymių, dėl kurių teks lėkti pasidaryti tyrimų dėl Laimo ligos ar erkinio encefalito. Pasidomėjome, ar kiekvienoje gydymo įstaigoje įmanoma atlikti šiuos svarbius tyrimus.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Kraujas paimamas vietoje

„Vakar vakare išsitraukiau erkę, ar galėčiau pas jus atvykti pasidaryti tyrimus dėl Laimo ligos ar erkinio encefalito?“, – šį klausimą telefonu pateikiau Utenos ligoninės vyriausiai budėtojai.

„Norint atlikti tyrimus, reikia kreiptis į šeimos gydytoją ir šis, jeigu bus reikalinga, nukreips pas infektologą“, – atsakė medikė. Pasak jos, nuo pavasario, kai atšilo oras, jau ištraukė apie 100 šių parazitų.

Ženkliai mažiau žmonių – dėl žemaitiško tvirtumo, uždarumo ar kitų priežasčių - kreipėsi į medikus Žemaitijos ligoninėse, prašydami gelbėti nuo erkės.

Salantų pirminės sveikatos priežiūros centro slaugytoja informavo, jog tik pavieniai asmenys buvo užsukę su prašymu ištraukti erkę, mat dauguma jomis atsikrato patys.

„O jeigu ta vieta, kurioje įkando, parausta arba atsiranda kitų pakitimų, eina į polikliniką išsitirti. Dukart per savaitę pas mus imami tyrimai ir dėl Laimo ligos, ir dėl erkinio encefalito ir vežami į Klaipėdą, tad vietiniam nereikia vykti į kitą miestą, norint sužinoti, ar neužsikrėtė“, - paaiškino medikė.

Jos duomenimis, Salantuose šiemet jau keletui gyventojų buvo nustatyta Laimo liga, o erkinio encefalito – nė vienam. Bet pastarasis susirgimas buvo diagnozuotas asmeniui praėjusiais metais. „Per vėlai kreipėsi, tad liga jau buvo pažengusi. Žmogus vargo, kol išsigydė, bet svarbiausia, kad pasveiko“, – prasitarė pašnekovė.

Atsakymas – po savaitės

Per šį sezoną tik kelios dešimtys vaikų ir suaugusiųjų prašė iškrapštyti parazitą Plungės ligoninės priėmimo skyriuje. Norintiems išsitirti dėl jų nešiojamų ligų, paimamas kraujas, kuris išsiunčiamas į laboratoriją Klaipėdoje, atsakymo sulaukiama per savaitę.

„Žmogus, kuris atsikratė erke, turi stebėti įkandimo vietą, ar odoje neatsirado paraudimų ar kitų pakitimų, ar nepablogėjo bendra būklė. Turi praeiti bent jau savaitė, tada galima pastebėti pirmuosius odos ar organizmo pokyčius, jeigu užsikrėtęs“, – paaiškino Plungės ligoninės priėmimo skyriaus bendrosios praktikos slaugytoja.

Kreipiasi ir dieną, ir naktį

Nuo erkių tenka vaduotis ir didmiesčių gyventojams. Respublikinės Šiaulių ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus medikė, išgirdusi, jog vakar išsitraukiau erkę ir noriu atlikti tyrimus, atsakė, jog praėjo per trumpas laikas, turiu palaukti bent 5 dienas, tada kreiptis į gydytoją.

„Jeigu po savaitės pamatysite, kad parazito įkandimo vietoje yra pakitimų, pavyzdžiui, tinsta, tada kreipkitės į savo šeimos gydytoją, jei įtars, gal gali užkrečiama parazito liga, gausite siuntimą tyrimams. Žinoma, galite ir privačiai kreiptis į infekcinių ligų gydytoją ir juos atlikti, bet už tai teks susimokėti. Kiek kainuos? Negaliu pasakyti, bet, pavyzdžiui, Lietuvos piliečiams vien konsultacija pas šeimos gydytoją kainuoja 12 eurų“, – paaiškino budinti gydytoja.

Vilniaus centro poliklinikos Budinčio gydytojo tarnybos vyresnioji slaugytoja Marytė Zenevičienė sakė, jog pastarosiomis savaitėmis daug žmonių – tiek suaugusiųjų, tiek vaikų kreipiasi į jų skyrių dieną ir naktį, prašydami ištraukti erkę.

Ji informavo, jog jų poliklinika tyrimų dėl parazitų sukeliamų ligų neatlieka, dėl šios paslaugos, tiesa, mokamos, reikia kreiptis į privačią kliniką arba į šeimos gydytoją, kuris nusiųs, jei reikės, atlikti nemokamų tyrimų.

Erkėms – palankūs orai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėja Galina Zagrebnevienė, paklausta, ar kiekvienoje poliklinikoje galima atlikti tyrimus dėl parazitų užkrečiamų ligų, paaiškino, jog poliklinikos, kurios neturi laboratorijų, yra sudariusios sutartį su kitomis gydymo įstaigomis, jas turinčiomis, ir šeimos gydytojai nusiunčia tirtis pas juos. Tačiau jeigu gydytojui nekyla abejonių dėl diagnozės, jis atlikti tyrimų nesiunčia.

„Per metus vidutiniškai nustatoma apie porą tūkstančių susirgusiųjų Laimo liga, tai priklauso nuo grybų bei uogų derliaus, nuo orų. Kuo sausesni orai, tuo erkės įlenda giliau po samanomis, o tokios kaip dabar – drėgnos dienos labai palankios parazitams, jie būna aktyvūs, išlindę paviršiuje“, – kalbėjo G. Zagrebnevienė.

Paklausta, kaip gali būti, kad erkių nešiojamos ligos diagnozuojamos ir žiemą, kai jos būna neaktyvios, specialistė paaiškino, jog kai kurie žmonės per vėlai kreipiasi į medikus, pavyzdžiui, ją išsitraukia lapkričio pabaigoje, o pas gydytoją patenka tik po keleto mėnesių – žiemą, kai liga būna pažengusi.

ULAC duomenimis, nuo metų pradžios Lietuvoje Laimo liga susirgo 1155 gyventojai (praėjusiais metais per šį laikotarpį užregistruoti 1080 atvejai); erkiniu encefalitu šiemet jau susirgo 104 žmonės (praėjusiais metais per šį laiką 12 asmenų daugiau).

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų