Lietuvis odontologas Rokas Jancevičius – pirmasis mūsų šalies gydytojas odontologas, dalyvavęs tarptautinėje „Orcaa“ humanitarinėje misijoje Gvatemaloje. Tai viena iš didžiausių ir reikšmingiausių iniciatyvų, kai pasaulinio lygio chirurgai ir odontologai susirenka tam, kad suteiktų šypsenas ir naują gyvenimo viltį tiems, kuriems to labiausiai reikia.
„Tai buvo nepaprasta patirtis. Iš pradžių maniau, kad pagrindinis motyvas, kodėl gydytojai vyksta į šią misiją, yra profesinis tobulėjimas, įgūdžių plėtojimas. Bet po kelių dienų supratau, kad tai yra gerokai daugiau. Tai bendruomenė. Aukščiausio lygio chirurgai ir odontologai iš viso pasaulio susirenka dėl vieno tikslo – padėti žmonėms ir pakeisti jų gyvenimus. Tai žmogiškasis įsipareigojimas ir solidarumas. Savaitės pabaigoje mes atkūrėme daugiau nei 60 šypsenų ir tai paliko labai gilų įspūdį,“ – sako R. Jancevičius.
„Tam, kad tokia iniciatyva gyvuotų, būtina stipri infrastruktūra, kurią sukūrė amerikiečių investicijos ir universiteto „Francisco Marroquin“ partnerystė. Universitete įdiegta moderni medicinos įranga, pažangiausios operacinės, naujausi moksliniai ir technologiniai sprendimai, leidžiantys atlikti itin sudėtingas operacijas. Po odontologų ir chirurgų atliktų procedūrų toliau pacientus prižiūri ir gydo universiteto rezidentai ir mokslininkai, kurie jais rūpinasi ilgalaikėje perspektyvoje. Ši sistema garantuoja, kad pagalba teikiama nuosekliai ir tvariai, o pacientai gali jaustis saugūs ir užtikrinti, nes jų būklė stebima ir po klinikinių procedūrų. Lietuvoje tokio modelio kol kas nėra, nes trūksta finansavimo, infrastruktūros ir ilgalaikių sistemų, kurios leistų pasiekti tokį patikimumą ir tęstinumą“, – dalijasi gydytojas.
Kitas svarbus aspektas – paprastesnė biurokratija. Odontologai gali atlikti procedūras neišsiimdami papildomų licencijų toje šalyje, todėl pritraukiami profesionalai iš viso pasaulio.
„Tokioms iniciatyvoms reikia ne tik geros valios, bet ir stiprios infrastruktūros, kurią užtikrina tarptautinės investicijos ir partnerystės. Pavyzdžiui, Gvatemaloje veikia prekybinė ir mokslinė sistema, sujungusi modernią medicinos įrangą, ilgametę patirtį ir universitetų palaikymą. Lietuvoje tokios infrastruktūros dar trūksta, tačiau šiuo pavyzdžiu galima įkvėpti kurti ilgalaikes iniciatyvas, kurios ilgainiui užtikrintų tvarią ir nuoseklią pagalbą“, – aiškina gydytojas odontologas R. Jancevičius.
Pasak jo, „dalyvauti šioje misijoje – ne tik profesinis laimėjimas, bet ir žmogiška patirtis. Man ji patvirtino, kad tinkamai organizuotos ir solidarumu pagrįstos medicinos iniciatyvos gali pakeisti daugelio žmonių gyvenimus, tikiuosi, ką nors panašiai pavyks ateityje sukurti ir Lietuvoje“.
Apie „Orcaa“ – tai pasaulinė ne pelno organizacija, kuri suburia garsiausius įvairių šalių odontologus ir chirurgus, kad įgyvendintų svarbias humanitarines medicinos misijas. Jos pagrindinis tikslas – teikti nemokamą gydymą žmonėms, neturintiems galimybės gauti kokybiškos odontologinės pagalbos savo šalyse. „Orcaa“ taip pat skatina žmogiško solidarumo, profesinio bendradarbiavimo ir žinių mainų kultūrą, leidžiančią profesionalams tobulėti ir vystyti naujus gydymo būdus, kurie remiasi modernia technologija ir ilgalaikėmis sistemomis.