Sekmadienis, 2024.02.25
Reklama

Į Tailandą - pasisemti sveikatos

2012-07-17 10:35:23

Tailandas - pirmaujanti šalis pasaulyje sveikatos turizmo srityje. Kasmet šią Pietryčių Azijos šalį aplanko maždaug milijonas turistų, atvykstančių čia pasisemti sveikatos.

Nuo operacijų moderniose ligoninėse iki gydymo vaistažolėmis ar tepalais iš gyvačių nuodų - turistams pateikiamas itin platus sveikatos paslaugų spektras, apimantis šiuolaikinę ir tradicinę Rytų mediciną. Visas rytietiško gydymo sritis vienija vienas bendras dalykas - žmogaus organizmas traktuojamas kaip visuma ir gydymo procese yra labai svarbus dvasinis pradas.

"Kuomet užklumpa bėdos ar ligos, kalbėkime su savo siela, kodėl skirti man šie išbandymai", - sako tajai, Tailando gyventojai. Tailandas ne veltui vadinamas "šypsenų šalimi", nes žmonės ten išties nuolat šypsosi, yra geros nuotaikos, nes vėlgi gyvena dar pagal vieną dėsnį- "Gyvenk džiaugdamasis".

Tajai stengiasi suderinti kūną ir protą, ieškodami sveikos jų pusiausvyros. Būtent šių tikslų siekiama praktikuojant budizmą, meditaciją ir stengiantis laikytis sveiko gyvenimo būdo. Tailande gatvėse nepamatysi svaigalų padauginusio vietinio gyventojo, retas kuris turi antsvorio, nes ir maistas, kurio pagrindą sudaro jūros gėrybės, daržovės bei vaisiai, turi didelę įtaką sveikatai.

Masažas - kūno atgaivai

Lankantis Tailande tiesiog būtina išbandyti tajų masažą - vos ne ant kiekvieno kampo ir netgi paplūdimiuose tiesiai po palmėmis įsikūrę masažų salonai siūlo atlikti pėdų, rankų, galvos tradicinį tajų, atpalaiduojantį kūno masažą su aliejais. Kainos nedidelės - nuo 20 -30 litų už valandos trukmės masažo seansą.

Ypač vertas dėmesio - tradicinis tajų viso kūno masažas. Tajų masažas yra vienas iš senosios Tailando medicinos komponentų, pagrįstas teorija, jog per žmogaus kūną teka nematomos energetinės linijos - meridianai, kurie stimuliuojami masažo metu. Masažo metu pagrindinis dėmesys skiriamas raumenų elastingumo gerinimui, vidaus organų veiklos stimuliavimui ir sąnarių lankstumo atstatymui, kadangi jų būsena tiesiogiai susijusi su žmogaus gera savijauta bei jaunyste.

Šiai technikai būdinga ne tik atpalaiduojančios pasyvios kūno pozicijos, bet ir tokios, kurių metų maksimaliai ištempiami raumenys nesukeliant skausmo, kartu spaudžiant svarbius taškus rankomis, keliais, alkūnėmis. Tajų masažas - daugiau gydymo menas ir tarsi pasyvi joga, po kurio jautiesi ir atsipalaidavęs, ir energingas.

Įdomu tai, kad šioje šalyje vaikai nuo mažų dienų yra mokomi tradicinio masažo paslapčių, o užaugę puikiai išmano kiekvieną žmogaus kūno centimetrą ir žino, koks kūno taškas kaip veikia savijautą bei sveikatą. Tajų masažo paslapčių mokomi ir turistai, jei jie to pageidauja - masažo kursų salonai taip pat įsikūrę vos ne ant kiekvieno kampo.

Žolelės - grožiui ir sveikatai

Tradicinis gydymas žolelėmis Tailande irgi vienas iš vietinės medicinos "banginių". Žolelės skirtos ir gydymui, ir grožiui, ir organizmo atjauninimui. Čia nesunku rasti ir įvairių žolininkų, ajurvedos ar tradicinės kinų medicinos žinovų.

Turguose galima nusipirkti tradicinių vaistų bei tepalų iš įvairių augalų šaknų, gyvūnų ragų, gyvačių nuodų. Šalyje populiarūs sveikatos centrai, jogos ir meditacijos kaimeliai, kurių paslaugų reklamoje būtinai įrašytas stebuklingas žodis - "detoksikacija".

Kosmetikos gaminiai ir gydomieji tepalai iš žolelių gaminami ir pramoniniu būdu - tai viena iš

pelningiausių šalies ekonomikos sričių. Įdomi ir pamokanti Tailando valdžios pozicija - ji labai palaiko ir remia kompanijas, gaminančias produktus pagal senovinius receptus. Iki šiol šalies džiunglėse, sunkiai prieinamose vietovėse, gyvena gentys, išsaugojusios labai daug žinių apie augmenijos poveikį žmogaus organizmui. Siekiama jų žinias panaudoti grožio industrijoje ir medicinoje. Tailande gaminama ekologiška kosmetika ir sveikatą stiprinantys produktai kaip magnetas pritraukia dėmesį.

Šalyje daug parduotuvių, kuriose galima įsigyti įvairių egzotinių priemonių. Tai odą atjauninantys ir gydantys tepalai, plaukus stiprinantys šampūnai, dantis balinančios pastos, kūno ir veido kaukės, įvairios vonios druskos, natūralūs kūno dezodorantai be aliuminio (šis esą gali sukelti krūties vėžį), arbatų mišiniai, gydomosios žolės, eteriniai aliejai. Visų produktų sudėtyje - daug įvairių žolelių, augalų, vaisių, daržovių ekstraktų. Pasak tajų, šie produktai gaminami taip, kad visos sudedamosios dalys stiprintų viena kitos poveikį.

Gydymui plačiai naudojami įvairūs augalai, tačiau didelis dėmesys skiriamas imbierui. Tajai teigia, jog imbierai - ne tik puikus vaistas nuo peršalimo, bet ir padeda, kuomet kamuoja virškinimo sutrikimai, skrandžio skausmai. Manoma, kad imbieras iš organizmo pašalina toksinus, todėl šie prieskoniniai augalai plačiai naudojami gaminant ne tik Tailando, bet ir kitų Azijos šalių valgį.

"Žuvinis" pedikiūras

Nors Tailande milžiniška pasiūla įvairių sveikatą stiprinančių, atjauninančių priemonių, reikia būti atsargiems ir atsirinkti tai, kas sveikatai nepakenktų. Pavyzdžiui, Tailande turistai labai žavisi vadinamuoju "žuviniu" pedikiūru, kuris, beje, populiarus ir kituose šiltuose kraštuose.

Šios procedūros metu žmonės sumerkia kojas į akvariumus, kuriuose plaukiojančios mažos žuvytės "nuvalgo" negyvos odos lopinėlius. Tačiau niekas lankytojų netikrina, ar jie neserga kojų nagų grybeliu ar kita infekcija, o turistai, žinoma, irgi negali sužinoti, ar dažnai keičiamas talpų vanduo ir pačios žuvytės. Tad po tokio egzotiško pedikiūro galima namo grįžti su nemalonia "dovanėle".

Maistas kaip vaistas

Atostogaujant Tailande tikra atgaiva ne tik masažai ar gydymas vaistažolėmis. Pritrenkia kokybiško maisto įvairovė nuo jūros gėrybių iki nežinomų žolynų patiekalų. Tajai mėgsta maistą gaminti tiesiog gatvėje ir gamina skaniai. Lankantis Tailande neteko girdėti, kad kas būtų susirgęs nuo gatvėje ant grotelių iškepto ešerio ar aštriais prieskoniais pagardintų salotų. Būtent prieskonių gausa, anot vietinių, dezinfekuoja gaminamą maistą ir žmogaus organizmą. Tailandietiškas maistas labai aštrus, bet ir skanus. Gidai perspėja keliautojus, kad pirkdami maistą gatvėje paprašytų nedėti prieskonių, nes ne kiekvienam priimtinas tas neįtikėtinas aštrumas, kuomet atrodo, kad iš burnos liepsna veržiasi. Kas neklauso patarimo nepiktnaudžiauti pernelyg aštriu europietiškams skrandžiams maistu, rizikuoja , nes gali užklupti nemaloni liga

- "keliautojų diarėja" ar, trumpai tariant, - viduriavimas. Azijiečiai prie aštraus maisto yra įpratę - subtropikų sąlygomis kitokio maisto jiems ir nesinori. Tajai savo virtuvėje naudoja daug šviežių prieskonių, žolynų, vaisių ir daržovių. Pagrindinė tajų virtuvės taisyklė - valgis turi būti skirtas ne tik pilvui, bet ir akiai bei nosiai. Labai plačiai naudojamas kelių rūšių vaistažolinis bazilikas, kuris neerzina skrandžio, turi gydomųjų savybių, gerina virškinimą. Į patiekalus dedami Laimo medžio lapai, žievė ir sultys, kurie laikomi sveiku užkandžiu, citrinžolė, įvairiausi pipirai, imbieras, paprika ir daugybė kitų žolynų. Visų šių augalų subtilus mišinys valgymą paverčia tikrai maloniu užsiėmimu, jau nekalbant apie tai, kad organizmas gauna didelę dozę vitaminų ir kitų naudingų medžiagų. Beje, vietos gyventojai laikosi budizmo priesakų - maitintis tik dukart per dieną. Kai oras šiek tiek atvėsta, vakarais pilnos gatvės ilgai vakarieniaujančių žmonių, susirenkančių kavinėse ar mažose užkandinėse prie bendrų stalų.

Nevalgo duonos ir druskos

Labai svarbią vietą Tailando virtuvėje užima kokoso riešutai, kurių čia auga visa galybė. Net sriubos verdamos iš kokoso pieno. Taip pat riešutų pienas kaip pagardas vartojamas daugeliui patiekalų ar padažams. Tajų dienos raciono pagrindą sudaro paprasti lipnieji ryžiai, pagardinti paprika ar žuvies padažais. Įdomu tai, kad daugiamilijoninėje šalyje nėra duonos - ji kepama tik turistams. Duoną tajams atstoja ryžiai. Nenaudoja jie ir druskos - keičia ją žuvies padažais. Tajai maitinasi ne tik jūros gėrybėmis, bet mėgsta ir labai aštriai pagamintą vištieną, kiaulieną. Tačiau retas turistas išdrįsta paragauti šalyje populiarių delikatesinių patiekalų: keptų ir padažais pagardintų tarakonų, skruzdėlių, lervų ir kitokių vabalų. Patys tajai juos labai mėgsta, pilni turgūs šiais delikatesais prekiaujančiųjų. Valgyti vabalus tajai pradėjo senais laikais, kai šalyje, ypač šiaurinėje jos dalyje, trūko mėsos, o vabalai - tai puikus baltymų šaltinis. Mėgstantiems daržoves ir vaisius Tailande - tikras rojus. Galybė geltonųjų ir raudonųjų bananų, ananasų, mango vaisių, papajų ir nematytų egzotiškų vaisių, kurių šviežių neįmanoma atgabenti į Europą, atsiduria ant stalo kiekvieną dieną. Mangostinas, longanas, durianas... Šiuos vaisių pavadinimus pirmąkart gyvenime išgirsta tik atvykusieji į Tailandą. Tajai gatvėse neprekiauja nei bandelėmis, nei ledais - vietoj jų siūlo atsigerti šviežiai spaustų sulčių, nusipirkti ką tik supjaustyto ananaso ar arbūzo.

Sveikas gyvenimo būdas, tradicinė medicina, tikėjimas, papročiai, požiūris į gyvenimą, maistas, klimatas lemia tai, kad Tailando gyventojai retai griebiasi įprastos vakarietiško gyvenimo palydovės- tablečių saujos nuo visų ligų.

Jolanta Beniušytė

www.VE.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Telemedicinos galimybės gydant retas ligas
Telemedicina – sveikatos priežiūros teikimas ir palaikymas, naudojant komunikacijos technologijas ir elektroninę i...
Nuo žmogaus papilomos viruso paskiepyta 13 tūkstančių berniukų
Nuo praeitų metų vasario Lietuvoje pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių žmogaus papilomos viruso vakcina prad...
Greitas papildomų kilogramų atsikratymas: kai kuriems gali būti pavojinga
2017 metais pasibaigus klinikiniams tyrimams ir patvirtinus semagliutido preparatus medicininiam gydymui, II tipo diabet...
Kaip atlikti pradinio gaivinimo veiksmus suaugusiajam, vaikui ir kūdikiui
„Dažniausiai nelaimės ištinka staiga ir netikėtai. Pamačius gulintį ir sąmonės netekusį žmogų gyvybiškai brangi ta...
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorė: kokius iššūkius teko įveikti?
Vilniaus miesto klinikinė ligoninė – tai pagrindinė ligoninė Vilniaus miesto gyventojams. COVID-19 pandemijos metu...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų