Pirmadienis, 2024.10.14
Reklama

Haliucinacijas gali patirti ir sergantis šizofrenija, ir sveikas žmogus

vlmedicina.lt | 2015-06-04 14:00:59

Vaizdines haliucinacijas gali patirti ne tik sergantis šizofrenija, bet ir visiškai sveikas žmogus, - parodė 18 pasaulio šalių atliktas tyrimas.

Haliucinacijos
Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Šizofrenija – lėtinė, rimta, smegenis paveikianti liga, kuria žmonės sirgo nuo senų laikų. Sergant šia liga, girdimi balsai, kurių kiti žmonės negirdi, regimi vaizdai, kurių kiti žmonės paprasčiausiai nemato. Žmogus įtiki, kad kiti žmonės gali skaityti jų mintis, paveikti protą, persekioti juos ir siekti pakenkti. Toks tariamas pavojus gali sukelti neprognozuojamą, kartais agresyvų elgesį arba priešingai – valandų valandas trunkantį sąstingį, kurio metu žmogus it atitrūksta nuo išorinio pasaulio, nekalba, nustoja judėjęs, žvelgia į vieną tašką tolumoje. Kai kada šizofrenijos epizodai nuslopsta ir žmogus, rodos, niekuo nesiskiria nuo aplinkinių. Taip iki kito ligos epizodo, pasunkėjimo.

Tačiau prieš haliucinacijas ir deliuzines mintis susieję vien tik su šizofrenija ir ja sergančiais asmenimis, stabtelėkime. Pasirodo, tiek haliucinacijos, tiek deliuzijos nėra jau tokios svetimos ir sveiką psichiką turintiems žmonėms. Taip teigia Kvinslando universiteto (Australija) ir Harvardo medicinos mokyklos (HAV) mokslininkai.

Ką jie nustatė? Ogi kad balsų girdėjimas, matymas dalykų, kurių kiti žmonės nemato, būdingi ir 5 proc. žmonių, kurie jokių psichikos sutrikimų neturi. Tačiau minėti neįprasti reiškiniai pasireiškia tam tikru gyvenimo laikotarpiu. Tokiomis išvadomis autoriai nori pabrėžti, kad ne visuomet šizofrenijai priskiriamus simptomus galima sieti su šia psichikos liga. Tokią patirtį gali turėti ir sveiki, nei fiziniais, nei psichiniais simptomais nesiskundžiantys asmenys. Tokie asmenys per savo gyvenimą, esant tam tikroms nepalankioms aplinkybėmis, haliucinacijų ar balsų girdėjimo epizodą dažniausiai patiria tik kartą, dar mažesnė grupė du – penkis kartus.

Tyrime dalyvavo 31 tūkst. žmonių iš 18 pasaulio šalių. Buvo sudarytas specialus į psichikos sveikatą orientuotas klausimynas.

Išanalizavus duomenis, nustatyta, kad garsinės haliucinacijos būdingesnės moterims nei vyrams. Taip pat asmenims, kurie gyvena labiau ekonomiškai pažengusiose šalyse.

Kur gali vesti visi šie rezultatai? Į platesnį šizofrenijos priežasčių suvokimą. Taip pat paskatinti tolesnius tyrimus ir aiškinimąsi, kodėl vieni žmonės gali patirti vieną ar kelias haliucinacijas ir deliuzijas, o kitiems keli tokie epizodai neužsibaigia, progresuoja ir išsivysto į rimtą, sunkiai gydomą psichikos ligą.

Šaltinis:

Mc Grath J et al. Psychotic Experiences in the General Population: A Cross-National Analysis Based on 31 261 Respondents From 18 Countries. JAMA Psychiatry, 2015.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl svarbu pradėti reabilitaciją iškart po traumos?
Traumos – dažna kasdienybės dalis tiek profesionaliems sportininkams, tiek žmonėms, kurie aktyviai gyvena ar dirba...
Kaip automobilio stabdžių sistema gali padėti išvengti traumų ir užtikrinti saugumą
Viena iš svarbiausių automobilio dalių, apie kurią dažnai pamirštame, yra stabdžių sistema. Nors galime būti įpratę regu...
Skrandžio siunčiami simptomai, kurių nevalia ignoruoti. Kada ryžtis gastroskopijai?
Deginantis rėmuo, skausmas ar pykinimas pavalgius – tai tik dalis simptomų, kurių vedami žmonės kreipiasi į virški...
Kaip pažangios technologijos keičia dantų atkūrimo procesą
Nors netekus dantų patariama kuo greičiau juos atkurti, nemažai žmonių vis dar mano, kad dantų implantacija – ilga...
Nauja tvarka keičia organų donorystės situaciją
Organų donorystės situacija išlieka sudėtinga – organų trūkumas ir ilgi laukiančiųjų sąrašai kelia didelį iššūkį m...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų