Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Gydytojai ragina valstybę išnaudoti vitamino D skydą kovoje su pandemija

Šaltinis: vlmedicina | 2021-04-15 12:00:06

Sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį, Lietuvos Respublikos Vyriausybę, Seimo narius ir kitas susijusias valstybės institucijas pasiekė Lietuvos medikų laiškas, kuriuo apie 100 specialistų ragina ministeriją ir Vyriausybę atkreipti dėmesį į vitaminą D kaip prevencijos priemonę Lietuvoje siekiant sušvelninti Covid-19 infekcijos pasekmes.

Andrius Bleizgys / Asmeninio archyvo nuotr.

„Užsienio mokslininkų tyrimai ir valstybių patirtis rodo, kad vitamino D vartojimas gali būti prevencinė priemonė siekiant apsisaugoti nuo pačių blogiausių Covid-19 infekcijos padarinių. Moksliniai įrodymai pagrindžia, jog didesnis vitamino D lygis susijęs su mažesniu Covid-19 susirgimų skaičiumi, lengvesne ligos eiga ir padeda mažinti infekcijos plitimą“, – teigia šeimos gydytojas dr. Andrius Bleizgys, kuris yra vienas iš kreipimąsi pasirašiusių medikų.

Medikas atkreipia dėmesį į 20-yje Europos šalių dar pernai atliktą studiją, kurios metu buvo išnagrinėta oficiali sergamumo bei mirštamumo nuo Covid-19 infekcijos statistika. Tyrimas parodė, kad šalys, kurių gyventojams buvo nustatytas aukštesnis vitamino D lygis kraujyje, turėjo mažesnį Covid-19 infekcijos atvejų ir mirčių nuo jos skaičių.

Anot laiško autorių, didesnis vitamino D lygis kraujyje susijęs su mažesniu SARS-CoV-2 infekcijos pasireiškimo dažniu. Taip pat didesnis vitamino D lygis kraujyje mažina sunkios formos Covid-19 pasireiškimo dažnį (mažėja hospitalizacijų, RITS, mirčių). O intervenciniai tyrimai rodo, kad vitaminas D gali būti efektyvi prevencijos priemonė.

„Priežastinių ryšių modeliavimas (angl. causal inference modeling), Hilo kriterijai, intervenciniai tyrimai bei biologiniai mechanizmai patvirtina, kad vitamino D tiesioginė įtaka COVID-19 – labai tikėtina ir nėra tik koreliacinė (atsitiktinė)“, – dėsto medikai. Pasak jų, daugelis mokslinių tyrimų patvirtina, kad vitamino D stoka veikia COVID-19 infekcijos eigą daug stipriau nei daugelis kitų sveikatos būklių.

Pateikdami rekomendacijas ministerijai, gydytojai pažymi, kad aukštesnis vitamino D lygis populiacijoje gali pagelbėti sumažinti infekcijos plitimą, hospitalizacijų skaičių, reanimacinio gydymo poreikį bei mirčių skaičių.

Laiške raginama sudaryti sąlygas didinti vitamino D prieinamumą, gydytojams rekomenduojant skirti vitamino D preparatus, siekiant 25(OH)D lygio serume daugiau kaip 30ng/ml (75nmol/L). Tai patvirtintas minimalus lygis, mažinantis COVID-19 užsikrėtimo riziką. Optimalus lygis – 40–60 ng/ml (100–150 nmol/l).

Pažymėtina, kad Lietuvos, kaip ir kitų Šiaurės platumos šalių, gyventojai neturi galimybių natūraliai išlaikyti pakankamas vitamino D atsargas ištisus metus. Kai saulės šviesos sumažėja, šiltuoju metų laiku sukauptos atsargos išsenka maždaug per mėnesį. Daugumos Lietuvos gyventojų organizme trūksta vitamino D, nes daugiausia šios medžiagos organizmas pasigamina tik tada, kai odą tiesiogiai veikia ultravioletiniai saulės spinduliai.

Medikų bendruomenė siūlo sudaryti sąlygas gydytojams atlikti kontrolinį vitamino D tyrimą, taip pat didinti rekomenduojamas vitamino D dozes didelės vitamino D trūkumo rizikos grupės suaugusiems asmenims, o ligoninėse gydomiems COVID-19 pacientams atlikti 25(OH)D lygio tyrimą ir skirti kalcifediolio ar vitamino D3, jeigu pastebimas vitamino D trūkumas <30ng/ml (75nmol/L).

Lietuvos gydytojai primena Jungtinės Karalystės praktiką – didžiausios rizikos grupėms priskiriami gyventojai gali pildyti paraiškas, kad nemokamai gautų vitamino D.

Laišką pasirašę gydytojai prašo Sveikatos apsaugos ministerijos sudaryti galimybę aptarti platesnes vitamino D prieinamumo visuomenei ir panaudojimo Covid-19 gydymo atveju su ministerijos specialistais.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų