Ketvirtadienis, 2023.03.23
Reklama

Graikiniai riešutai – atminčiai pagerinti(1)

vlmedicina.lt | 2015-02-01 00:01:53

Graikiniai riešutai nuo seno žinomi dėl savo teigiamų savybių širdžiai. Didelis omega-3 riebiųjų rūgščių kiekis gerokai sumažina aritmijų riziką, „blogojo“ cholesterolio kiekį, netgi gali padėti sumažinti padidėjusį kraujo spaudimą.

Graikiniai riešutai
Algirdo Kubaičio nuotr.

„Širdžiai draugiškas riešutas“, - pasakysime. Tačiau Kalifornijos universitete (JAV) atlikto tyrimo metu paaiškėjo, jog liaupsės šiam riešutui vien nauda širdžiai nesibaigia. Maistinių medžiagų turtingas riešutas gali pagerinti ir kognityvines funkcijas. Ko gero, ne veltui šio riešuto forma panaši į žmogaus smegenis.

Tiesą sakant, tai pirmasis tyrimas, kuris pasitelkia daugybę duomenų bei informacijos apie žmonių mitybą per pastaruosius dvidešimt metų ir nagrinėja graikinių riešutų naudą mūsų kognityvinėms funkcijoms, itin svarbiam smegenų darbui.

Atkreiptas dėmesys į 20 ir daugiau metų turinčius asmenis, jų maisto racioną ir sveikatą. Nustatyta štai kas: nesvarbu, koks žmogaus amžius, lytis, rasė, kiti faktoriai - jei žmogus į savo mitybą bent kelis kartus per savaitę ar kasdien įtraukia nedidelę saujelę graikinių riešutų, kognityvinio pobūdžio testus jis atlieka daug geriau nei tie asmenys, kurie graikinių riešutų nevalgo.

Ką konkrečiau turėjo omenyje mokslininkai, tirdami kognityvines funkcijas? Pavyzdžiui, atmintį. Ne paslaptis, kad atmintis bėgant laikui silpnėja, o šiuolaikiniame pasaulyje, pilname įtampos ir skubėjimo, net palyginus jauno amžiaus žmogus jau gali pradėti skųstis atminties sutrikimais. Atminties sutrikimai trukdo mūsų kasdieninei veiklai, kartais net priverčia pasijusti mus bejėgius ar nusivylusius savimi.

Beje, prieš šį tyrimą buvo atliktas tyrimas su laboratorijos gyvūnėliais. Laboratorinio tyrimo metu paaiškėjo, kad kasdieninė graikinių riešutų porcija laboratorijos pelytėms padėjo išvengti senatvinių neurodegeneracinių ligų, kaip Parkinsono ar Alzheimerio ligos.

Taigi mokslininkai džiūgauja, jog laboratorinius tyrimus su gyvūnėliais buvo galima pagrįsti tyrimais, kuriuose dalyvavo žmonės, ir dar kartą įrodyti šio riešuto naudą.

Tyrimo organizatoriai pasistengė nuraminti ir tuos, kurie baiminasi dėl didelio riebalų ir kalorijų kiekio graikiniuose riešutuose. Pirmiausia, riešutuose esantys riebalai – „gerieji“ riebalai, kurie ir suteikia riešutams nemažai sveikatai naudingų savybių.

Antra, kai kalbame apie kasdienę riešutų porciją, tai nereiškia, kad reiktų riešutus valgyti pilnomis saujomis. Užtektų nedidelės saujelės, apie 20 g šių riešutų, kad gautume pakankamai nemažą omega-3 riebiųjų rūgščių, folatų, antioksidantų, vitamino E, melatonino dozę.

Taigi gardinkime šiais riešutais salotas, varškę, jogurtą ar mažą saujelę suvalgykime vietoj kokio mažiau sveikatai naudingo užkandžio.

Šaltinis:

Arab L, Ang A. A cross sectional study of the association between walnut consumption and cognitive function among adultus populations represented in NHANES. The Journal of Nutrition, Health & Aging. 2014.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gydytojai perspėja tėvus: baterijos gali sukelti itin sunkias komplikacijas
Baterijos, iš pirmo žvilgsnio atrodančios nekenksmingai, yra pats pavojingiausias svetimkūnis vaikams, galintis sukelti...
Nauja riešo pažeidimų gydymo metodika žymiai sutrumpina gydymo trukmę
Respublikinės Vilniaus universitetinėje ligoninėje dirbantis gydytojas ortopedas traumatologas Simonas Sereika džiaugias...
Plečiamos slaugytojų atsakomybės – tam tikrais atvejais galėtų išrašinėti receptus ir siuntimus
Mažinant administracinę naštą gydytojams ir didinant sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą pacientams, Sveikatos aps...
Kada reikia plaukų transplantacijos?
Plaukai – viena išraiškingiausių mūsų išvaizdos detalių. Vešlūs, sveiki plaukai yra tikra puošmena, kuria galima d...
 Miego ypatumai ir jo kokybę užtikrinantys veiksniai
Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti miego funkcijos ypatuma...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų