Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Gaivūs vaisių kokteiliai pavasariui: natūraliai saldu ir sveika

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2020-05-05 10:48:02

Šiltėjant orams daugelis į savo meniu vis dažniau įtraukia tirštus vaisių kokteilius. Vieni juos plaka pusryčiams ar vartoja vietoje užkandžių, kiti – renkasi vakarienei, o treti – tiesiog jais atsigaivina. Vaisių kokteilis gali tapti ne tik skania, bet ir sveika mūsų kasdienybės dalimi.

Vaisiu kokteilis. Flickr.com nuotr.

Iš šviežių vaisių pagaminti kokteiliai mūsų organizmą papildo daugeliu maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų. Juose gausu skaidulų, kurios gerina virškinimą, todėl tokie kokteiliai padeda jaustis geriau ir neapsunkina skrandžio. Tačiau, kuo tiksliai papildysime savo organizmą, priklauso tik nuo mūsų pačių.

„Kartu su vaisių kokteiliais galima lengvai gauti visos dienos vitaminų normą. Tačiau gaminant vaisių kokteilius svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokį priedą pasirinksite, norėdami atskiesti vaisius. Kai kurie žmonės tam renkasi sultis, taip pat gardina kokteilius ledais ar šokoladu, tačiau reikia nepamiršti, kad tuomet kokteilis tampa mažiau naudingas, padidėja suvartojamo cukraus kiekis“, – sako prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė V. Juodkazienė.

Kurie vaisiai dera, o kurie – ne?

Prieš ruošiant vaisių kokteilį svarbu atsižvelgti į skirtingų produktų derinimą. Viena savybė, į kurią ypač rekomenduojama atkreipti dėmesį – vaisių saldumas. Pavyzdžiui, persimonus, bananus ar vynuoges laikome saldžiais vaisiais, vyšnias, mangus, kriaušes, obuolius ir persikus – pusiau rūgščiais, o apelsinus, greipfrutus, citrinas, serbentus, spanguoles priskiriame rūgštiesiems.

Šie vaisiai ne veltui skirstomi į skirtingas grupes. Pasak V. Juodkazienės, nors pusiau rūgštūs vaisiai puikiai dera su saldžiaisiais arba rūgščiaisiais, tačiau jei sumaišysime saldų bananą su rūgščia citrina, galime ne tik nusivilti skoniu, bet ir sudirginti skrandį.

„Jei gaminame vaisių kokteilį iš, pavyzdžiui, kivių, bananų, apelsinų ar citrinų, galime manyti, kad geriame sveiką gėrimą, tačiau skrandyje jis greitai ima rūgti, taip sukeldamas nemalonius pojūčius ar net skausmus. Neskubėkite plakti kokteilio iš visų namuose turimų vaisių, geriau įvertinkite jų saldumą ir vieną dieną mėgaukitės saldesniu, o kitą – rūgštesniu vaisių kokteiliu“, – sako V. Juodkazienė.

Norint pasigaminti skanų kokteilį, geriausia derinti ne daugiau nei dvi skirtingas vaisių rūšis, taip geriau atsiskleis kiekvieno produkto skonis. Pavyzdžiui, jei norite natūraliai saldaus kokteilio, maišykite bananus su mangais ar kriaušėmis, o kriaušes su ananasais ar persimonais. Taip pat tarpusavyje dera braškės su kriaušėmis ir ananasai su vynuogėmis. Kai kurie vaisiai, pavyzdžiui, arbūzai arba melionai, maišomi su kitais vaisiais, netenka skonio, todėl jų nerekomenduojama naudoti kokteiliuose.

Sunaudokite namuose užsistovėjusius vaisius

Kokteiliams geriausiai tinka sunokę vaisiai. Pasak V. Juodkazienės, kokteiliuose galima „paslėpti‘‘ ir šiek tiek savo išvaizdą pakeitusius, namie ilgiau užsistovėjusius vaisius, kurių nesinori nei valgyti, nei išmesti.

„Pavyzdžiui, jei namie turite pradėjusių vysti obuolių, galite nulupti jų žievelę ir panaudoti juos kokteilyje, o jeigu jie šiek tiek pagedę – tiesiog juos apipjaustykite. Taip pat nebijokite naudoti kambaryje laikomų ir patamsėjusių bananų – jie nepavojingi sveikatai, o kokteiliui suteiks natūralaus saldumo“, – sako V. Juodkazienė.

Nepatariama kokteiliams naudoti ne iki galo sunokusių kietų vaisių. Jie tikrai nepridės skonio, kokteilis taps mažiau natūraliai saldus. Jei namuose turite daugiau tokių vaisių, prieš naudodami juos sunokinkite – laikykite saulės šviesoje arba šalia obuolių ir bananų, kurie skleidžia etileno dujas, greičiau nokinančias vaisius.

Paprasti būdai išvengti papildomo cukraus

Nors kai kurie žmonės gamindami kokteilius maišo šviežius vaisius su džiovintais ar net konservuotais, pasak V. Juodkazienės, vis dėlto kokteiliams geriausiai tinka neapdoroti, natūralūs vaisiai.

„Švieži vaisiai savyje turi daugiausiai naudingų medžiagų, natūralios fruktozės, kuri mūsų organizmą papildo sveikaisiais angliavandeniais. Konservuotuose ir džiovintuose vaisiuose dažnai būna pridėtinio cukraus, jie būna praradę tam tikrą kiekį naudingų medžiagų, todėl norint gaminti sveikesnius ir maistingesnius kokteilius visuomet rekomenduoju rinktis šviežius vaisius“, – sako V.Juodkazienė.

Į kokteilius nepatartina dėti ne tik džiovintų ir konservuotų vaisių, bet ir jų sulčių. Nedidelis natūralių apelsinų sulčių kiekis gal ir nepakenks jūsų kokteiliui, tačiau suteiks papildomo saldumo.

„Vanduo yra geresnis ir sveikesnis pasirinkimas praskiesti kokteilį, taip išvengiant papildomo saldumo, kurį ir taip gausime sutrynę įvairius vaisius. Taip pat galite rinktis natūralų kokosų pieną, kuris ne tik papildys gėrimą magniu, geležimi ir kitomis naudingomis savybėmis, bet ir suteiks malonų kvapą“, – sako V. Juodkazienė.

Mangų ir špinatų kokteilis

Jums reikės (2 asm.):

  • 150 g mango
  • 1 banano
  • 30 g špinatų
  • 350 ml kokosų pieno
  • 1 a. š. cinamono

Paruošimas:

Nulupkite mango vaisių ir supjaustykite. Sudėkite į trintuvą kartu su špinatų lapeliais ir pusiau perpjautu bananu. Viską užpilkite pienu ir pagardinkite cinamonu. Trinkite elektriniu trintuvu, kol ingredientai virs vientisa mase.

Kivių ir apelsinų kokteilis

Jums reikės (2 asm.):

  • 3 kivių
  • 1 apelsino
  • 40 g špinatų
  • 350 ml vandens

Paruošimas:

Nulupkite kivius, apelsinus ir juos supjaustykite. Sudėkite viską į trintuvą kartu su špinatų lapeliais, užpilkite vandeniu ir trinkite, kol ingredientai pavirs į vientisą masę.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: kokteilis
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų