Trečiadienis, 2025.04.30
Reklama

Elektroniniai prietaisai neigiamai veikia mūsų miegą ir budrumą

vlmedicina.lt | 2014-12-30 17:55:35

Paskutiniųjų 50 metų miego trukmės ir kokybės rodikliai palaipsniui blogėja, o tai sukelia neigiamas pasekmes bendrai sveikatai.

Miegą trikdo ne vien patirtas stresas, įkyrios mintys, alkoholis ar kavos puodelis antroje dienos pusėje.

Miegas
© Fotolia.com

Naujausi amerikiečių tyrimai rodo, kad 9 iš 10 amerikiečių bent valandą prieš miegą ir mažiausiai kelis kartus per savaitę naudoja vieną iš elektroninių prietaisų. Šie prietaisai veikia mūsų smegenis, jas aktyvina, todėl atsipalaiduoti prieš miegą darosi sunkiau. Be to, elektroninių prietaisų skleidžiama šviesa pasižymi didesne mėlynosios šviesos koncentracija, kuri slopina miego hormonus, išbalansuoja cirkadinį ritmą ir sumažina budrumą rytais.

Specialiu prietaisu polisomnografu buvo matuojamos smegenų funkcijos, širdies susitraukimų dažnis, miego rodikliai: laikas, per kurį užmiegama, bendra miego ir atskirų jo fazių trukmė, akių judesiai tyrimo dalyviams, kurie kelias valandas prieš užmiegant naudojo įvairių tipų elektroninius prietaisus. Kartu buvo matuojamas šviesos, kurią skleidžia įvairūs prietaisų tipai: iPad, iPhone, elektroninių knygų skaitytuvai „Nook Color“, „Kindle“, „Kindle Fire“ ir kt. ryškumas.

Tyrimo rezultatai nebuvo palankūs elektroninių prietaisų vartotojams. Jie ilgiau neužmiega, jų miego kokybė blogesnė, o atsikėlę  rytais jaučiasi labiau pavargę ir mažiau guvūs.

Buvo nustatyta, kad daugelis elektroninių prietaisų skleidžia panašų šviesos kiekį, išskyrus iPadą, kurio ryškumas buvo didžiausias. Šviesos neskleidė knygų skaitytuvai „Kindle“, nes atspindėjo aplinkos šviesą.

Ekspertai pataria visus dieną naudojamus elektroninius prietaisus palikti darbo vietoje ir net juos išjungti, o telefoną laikyti atokiau nuo lovos.

Plačiau:

Evening use of light-emittinge Readers negatively affects sleep, circadiantiming, andnext-morning alertness, Anne-Marie Chang et al., PNAS, doi:10.1073/pnas.1418490112, published online 22 December 2014, abstract.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Prikurtimas, ūžesys, galvos svaigimas: sprendimas slypi ausų chirurgijoje
Baltijos ir Amerikos klinikos gydytoja otorinolaringologė dr. Irina Arechvo savo specialybę pasirinko ne tik dėl pr...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų