Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Draugiška kuprinė – ne sunkesnė už kilogramą

2012-08-08 21:23:42

Laikysenos ydos, susijusios su įvairiu stuburo iškrypimo laipsniu, šiandien mokyklinio amžiaus vaikui diagnozuojamos neretai. Stebint vaikus, jaunuolius ir net suaugusiuosius galime nesunkiai pastebėti, kad organizmo gebėjimas atlikti bet kokį darbą priklauso nuo to, kokia jo laikysena. Šis dalykas yra suprantamas, kadangi raumenys ir vidaus organai esant taisyklingai laikysenai dirba darniau. Graži, tiesi laikysena - tai estetinė išvaizda, harmoningas judesių atlikimas, puiki psichologinė savijauta.

Tinkama moksleiviams kuprinė turi ne vieną skyrių. Ligitos Sinušienės nuotr.

Stuburo iškrypimas gan dažnas

Prasidėjus naujiems mokslo metams atsiranda nemažai trukdžių, kurie gali žaloti vaiko stuburą, pavyzdžiui netinkamai suformuota mokinio žinių sėmimosi vieta (mokykloje ir namie), nesuderintas darbo ir laisvalaikio praleidimo režimas, milžiniško dydžio kuprinė, kuri nešama į mokyklą, joje ir iš jos. Taigi, kaip nepasimesti ir padėti vaikui suformuoti laikyseną iš „anatomijos atlasų“. Visų pirma pakalbėkime apie tai, ką mokinys kiekvieną dieną neša ant nugaros.

Kuprinė - iki 10 proc. kūno svorio

Kuprinė yra neatsiejamas kiekvieno mokinio atributas. Kiekvieno pradinių klasių mokinuko kuprinėje praktiškai galima rasti visko: vadovėlių, pasakų knygučių, sąsiuvinių, pieštukų, akvarelės, žaislų ir kitų „būtinų“ priemonių. O kur dar maišas su sportine apranga? Netaisyklingas kuprinės nešimas ir per didelis kuprinės svoris turi įtakos formuojantis netaisyklingai laikysenai. Laikysena kinta visą gyvenimą. Tačiau aktyviausi ir reikšmingiausi jos pakitimai vyksta vaikystėje bei paauglystėje – intensyviausio augimo periode. O Lietuvoje iki šiol neišspręsta „sunkios kuprinės“ problema. Daugelyje šalių ši problema sprendžiama jau seniai, pvz. Prancūzijoje mokiniai namų darbus atlieka mokykloje po pamokų. Taigi, visos knygos, sąsiuviniai ir kitos mokyklinės priemonės paliekamos mokykloje, taip „nuimant“ svorį nuo vaiko pečių.

Remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) rekomendacijomis, optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10-15 proc. mokinio kūno masės. O geriausia, kad sudarytų iki 10 proc. kūno svorio. Neretai pasitaiko, kad mokinių kuprinių svoris viršija rekomenduojamą normą, dėl to vystosi laikysenos ydos. Pasak Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistų, geriausias problemos sprendimo būdas - sumažinti vadovėlių bei kitų mokyklinių priemonių kiekį. Deja, tai praktiškai neįgyvendinama. Ką tokiu atveju daryti?

Kaip pasirinkti

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Viktorija Šadiul pataria tėvams, kaip jie galėtų padėti vaikui „nešti“ kuprinę į mokyklą:

Visų pirma reikėtų pasirūpinti tinkama kuprine. Tuščia kuprinė neturėtų sverti daugiau kaip 700 g pradinių klasių mokiniams ir daugiau kaip 1000 g vyresniųjų klasių mokiniams. Perkant kuprinę, norisi išsirinkti puošniausią ir originaliausią, tačiau geriausia puošmena - Jūsų vaiko taisyklinga laikysena.

Antrasis žingsnis: mokyklinė kuprinė turėtų būti su dviem plačiais reguliuojamo ilgio paminkštintais diržais - reguliuojami diržai leis parinkti tinkamą kuprinės padėtį, gražiai ir patogiai priglus prie stuburo linkių, platūs diržai neįsirėš vaikui į pečius.

Geriausia rinktis kuprinę, kurios viduje yra keli skyriai - tai padės geriau paskirstyti kuprinės turinį, bei užtikrinti tvarką ir stabilumą.

Svarbu ne tik pati kuprinė, bet ir jos turinys. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras skatina tėvelius atsisakyti sunkių sąsiuvinių. Prisiminkite, kad jaunas mokinys į mokyklą neš nemažai knygų, taigi pasirinkite plonus sąsiuvinius, be kietų ir sunkių viršelių. Aprūpinkite

vaiką lengvomis būtiniausiomis kanceliarinėmis priemonėmis, pvz. gal vertėtų atsisakyti daugiafunkcinių, milžiniškų penalų, kurių visas turinys vaikui nereikalingas.

 Nugaros skausmo priežastis

Per sunki, netinkamai nešiojama kuprinė - dažniausia nugaros skausmo priežastis mokinių tarpe. Mokslininkai perspėja, kad kasdien nešiojant nepritaikytą kuprinę, laikui bėgant gali atsirasti rimtų sveikatos sutrikimų.

 Štai dar keletas naudingų patarimų:

  • Kuprinės dydis turi būti pritaikytas vaiko ūgiui;
  • Diržai turi būti uždėti ant abiejų pečių;
  • Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens;
  • Sunkiausius daiktus vertėtų dėti į kuprinės dalį arčiausiai nugaros;
  • Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų;
  • Kasdien kartu su vaiku peržiūrėkite kuprinės turinį ir sudėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.

 Reikalingas bendradabiavimas

Ar vaikas į mokyklą nešis tinkamo svorio kuprinę, priklauso ne tik nuo tėvų iniciatyvos. Šią problemą galima išspręsti tik bendradarbiaujant su tėvais ir mokytojais, ieškant galimų sprendimo būdų. Akcijos metu mokyklose vyks masinis kuprinių svėrimo maratonas. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistės vertins, kokią kūno masės dalį sudaro mokinio kuprinė, kokios to priežastys ir aiškins kaip tinkamai pasirūpinti savo savijauta ir sveikata. Labai svarbu, kad kiekvienoje mokykloje būtų sudarytos sąlygos vaikui kur nors pasidėti ir saugiai palikti daiktus, kurie neprivalo būti namie. Pvz., krepšys su sportine apranga, dailės priemonės, kai kurios knygos.

Tik bendradarbiaudami tėvai, mokyklos administracija, verslininkai, spaustuvės ir vaikų sveikata besirūpinančios įstaigos galėtų išspręsti sunkios kuprinės problemą.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai nuogąstauja, kad prie šios problemos sprendimo kol kas mažai teprisideda knygų leidyklos, kurios mokykloms galėtų pasiūlyti mažesnes, į kelis tomus padalintas, lengvesnes knygas. Biuro darbuotojai įsitikinę, kad tokios knygos tikrai palengvintų mokinio kuprinę.

Rugsėjo 24-27 d. Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizuoja kuprinių svėrimo akciją „Draugiška kuprinė“. Šios akcijos tikslas - atkreipti mokinių ir jų tėvelių dėmesį į mokyklinės kuprinės svorį ir turinį, bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai.

 Parengta pagal Vilniaus visuomenės sveikatos biuro informaciją

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų