Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Didžiausias vasaros malonumas – popietės miegas hamake

2011-07-01 21:00:50

„Popietės miegas siūbuojamoje padėtyje padeda greičiau užmigti ir giliau miegoti“, – teigiama naujame 2011 metų Current Biology“ numeryje. „Nuo seno manoma, kad siūbavimas ar sėdėjimas supamojoje kėdėje padeda greičiau užmigti, o mamos intuityviai nuo neatmenamų laikų tai daro migdydamos kūdikius“, – teigia tyrimo autoriai L. Bayer  ir kt. Todėl tyrimo tikslas buvo išsiaiškinti, ar siūbavimas paveikia fiziologinius parametrus.

Tyrime teigiama, kad žmogus daug greičiau užmiega, jei yra siūbuojamas. Mokslininkus nustebino faktas, kad užmigusiųjų supamajame krėsle miegas būna gilesnis.

Siūbavimas sutrumpina pirmąją miego stadiją (N1),  kurios metu pradedama snūduriuoti, bei  pailgina antrosios  (N2) stadijos (dingsta sąmoningumas, tai trunka apie pusę miego laiko)  miego trukmę.

Dvylikos vyrų savanorių, kurie nesiskundė miego kokybe, buvo prašoma nusnūsti specialioje lovoje, kuri galėjo būti tiek fiksuotos, tiek lengvai siūbuojančios pozicijos. Kiekvieno dalyvio buvo prašoma nusnūsti dukart po 45 min. popietės miego, nuo 14.30 iki 15.15 valandos, pirmiausia užsnūstant nejudančioje lovoje, o kitą kartą jai lengvai siūbuojant. Taip pat buvo stebima, kaip keičiasi elektroencefalogramos (EEG) duomenys. Pastebėta, kad kiekvienas dalyvis siūbuojančioje lovoje užmigdavo ženkliai greičiau. Taip pat po popietės miego tiriamieji jautėsi kur kas budresni.

Tyrimo autoriai teigia, kad gauti rezultatai gali padėti išsiaiškinti, kaip pagerinti miego periodus ar padėti miego sutrikimų turintiems žmonėms. Taip pat spėjama, kad popietės miegas gali pagerinti atmintį ar net padėti po patirtų smegenų pažeidimų. Tačiau tam reikia kur kas išsamesnių tyrimų.

Klaipėdos universitetinės ligoninės Miego centro vedėjas prof. habil. dr. Giedrius Varoneckas „Vakarų Lietuvos medicinai“ pasidžiaugė, jog atliktas įdomus tyrimas, objektyviai įrodęs,  kad siūbavimas pagerina užmigimo procesą.

„Šis tyrimas patvirtino seniai įvairių šalių kultūroje žinomą įprotį siūbuojant nuraminti ir užmigdyti kūdikį, - sakė jis. – Tyrimo autoriai gautą rezultatą  aiškina siūbavimo poveikiu  somatosensorinei-vestibiulinei sistemai, kuri turi anatominius ryšius su smegenų struktūromis – migdoliniu (amygdalos)  branduoliu, reguliuojančiu žmogaus emocijas. Todėl siūbuojantys judesiai turi relaksuojantį poveikį, gerinantį užmigimą. Siūbavimas taip pat sinchronizuoja neuroninius procesus hypothalamus ir galvos smegenų kamieno struktūrose. Tikėtina, kad siūbuojantys judesiai, sinchronizuojantys neuronų aktyvumą tarp nucleus thalamus ir smegenų žievės, įskaitant ir neuronines sritis, atsakingas už miegojimo proceso sužadinimą ir jo palaikymą, yra gera priemonė, gerinanti miegojimo procesą. Tai yra žinoma nuo senovės, turint galvoje, kad motinos migdydamos savo kūdikius, juos liūliuoja.“

vlmedicina.lt

Šaltinis:

Bayer L, Constantinescu I, Perrig S, Vienne J, Vidal PP, Mühlethaler M, Schwartz S. Rocking synchronizes brain waves during a short nap. Current Biology 2011; 21(12): R461-R462. DOI: 10.1016/j.cub.2011.05.012

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Miegas, Pogulis
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų