Šeštadienis, 2023.12.09
Reklama

Diabeto asociacijos prezidentei – aštrios kritikos strėlės dėl cukriniu diabetu sergančių vaikų(15)

Kristina Aksamitaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-03-31 00:02:36

Lietuvos diabeto asociacijos (DIA) prezidentė Vida Augustinienė nepaiso vaikų, sergančių cukriniu diabetu, interesų – tokio skundo sulaukė portalas VLMEDICINA.LT. Stebimasi, kodėl keliamas ne insulino pompų, o įvairių priedų ir sensorių kompensavimo klausimas. Maža to, esą viskas nurašoma tam, kad bendrovė „Abovita“ šiuo metu teikia insulino pompas panaudos būdu. V. Augustinienė tokius kaltinimus vertina kaip suinteresuotų pompų pardavimu veikėjų užsakymų vykdymą. Tuo metu UAB „Abovita“ direktorius Donatas Pašiušis įsitikinęs, kad lėšos, numatytos insulino pompoms kompensuoti, turėtų būti skirtos naujausioms technologijoms šioje srityje visiems sergantiems I tipo cukriniu diabetu kompensuoti.

© Fotolia.com

Įžvelgė įmonės protegavimą

„Diabeto asociacijos rėmėjų sąraše puikuojasi tokia kompanija kaip „Abovita“ ir ši kompanija yra insulino pompų „Dana“ platintoja. Šias pompas „Abovita“ išduoda panaudos būdu“, pirštu bado VLMEDICINA.LT skaitytojas Romas (vardas pakeistas, jo tapatybė redakcijai žinoma). Jis atsiuntė ir keletą protokolų iš Sveikatos apsaugos ministerijoje vykusių svarstymų. Vienas tokių vyko praėjusių metų balandį. Tuomet „Dana“ pompų įvertinimas buvo 1,5 balo, kitų insulino pompų įvertinimas – 7,5 balo.

„Asociacijos prezidentė šiame posėdyje pareiškė, kad nėra būtinybės kompensuoti pompas, nes „Dana“ pompos duodamos panaudos būdu“, dokumentą cituoja į portalą kreipęsis vyras. Tuomet tų pačių metų rugpjūčio 25 d. protokole užfiksuota, kad pasikeitė pompų įvertinimo balai. Be to, praėjusių metų spalį, anot Romo atsiųsto protokolo, ekspertai įvertino visų pompų vertes balais ir „Dana“ pompos vėl liko su mažiausiu balu.

„Tada išstojo „Abovita“ direktorius, kuris nesutiko su tokiais balais ir pasiūlė svarstyti ne pompų, o įvairių priedų ir sensorių kompensavimo klausimą“, – piktinasi Romas. Anot jo, iš tokių rėmėjų ir asociacijos prezidentės pasisakymų svarstymuose, esą susidaro vaizdas, kad asociacijos prezidentė proteguoja „Abovitą“ ir visiškai neatsižvelgia į vaikų interesus.

Į posėdį – „kelioms minutėms“

Pasak LDA prezidentės Vidos Augustinienės, portalui parašęs žmogus neturėtų vykdyti suinteresuotų pompų pardavimu veikėjų užsakymų, aklai kaltindamas kitus žmones, nežinodamas tikrosios situacijos. Ji tvirtina nesanti Ligų, vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisijos narė, taip pat nedalyvaujanti ne tik pompų, bet ir visų kitų šioje komisijoje svarstomų vaistų ar medicinos pagalbos priemonių vertinimo procedūrose.

„Aš tik vieną kartą kelioms minutėms buvau pakviesta į praėjusių metų balandžio 22 d. posėdį pateikti LDA atsakymus į komisijos iš anksto atsiųstus klausimus. Pateikiau LDA nuomonę ir išėjau iš posėdžio“, – lakoniškai kalba V.Augustinienė. Sprendimus priima Ligų, vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija. Komisijos pateikti klausimai Lietuvos diabeto asociacijai buvo aptarti ir gauti atsakymai iš visos Lietuvos rajonų diabeto organizacijų vadovų praėjusių metų balandžio 7 d. vykusiame LDA Tarybos susirinkime: „Tai ir pateikiau šią informaciją komisijai ne tik žodžiu, bet ir raštu“.

LDA prezidentė teigia visiškai nežinanti, ką komisija įrašo į savo posėdžio protokolus, kadangi ji nėra komisijos narė – su ja to niekas nederino. „Jie turėjo šią mano raštu pateiktą informaciją, kurios kopiją pridedu jums“.

Šiame rašte teigiama, kad išklausius ir apibendrinus susirinkimo dalyvių nuomones nutarta siūlyti komisijai išplėsti insulino pompų keičiamų dalių kompensavimą visiems I tipo diabetu sergantiesiems, kurie gydosi insulino pompomis, pradėti kompensuoti nepertraukiamo gliukozės matavimo sensorius vaikams ir jaunimui iki 24 metų, taip pat nėščiosioms ir planuojančioms nėštumą.

Lėšas geriau panaudoti kitur

Insulino pompas panaudos būdu teikiančios UAB „Abovita“ direktorius Donatas Pašiušis nemato jokio ryšio tarp to, kad DIA prezidentė patvirtino faktą, jog bendrovė teikia pompas visiškai nemokamai pacientams, ir tarp tariamo jo vadovaujamos įmonės protegavimo.

„Jūsų informatorius nurodo tik tai, kad asociacijos prezidentė konstatuoja faktą (šį faktą, beje, konstatuoja ir pati Kompensavimo komisija), bet kaip tai susiję su kokiu nors protegavimu, mums visiškai nesuprantama. UAB „Abovita“ visada viešai ir aiškiai deklaravo ir iki šiol tiki, kad lėšos, numatytos insulino pompų kompensavimui, geriau turi būti skirtos naujausioms technologijoms šioje srityje kompensuoti visiems sergantiems I tipo cukriniu diabetu“, – aiškina D. Pašiušis ir priduria, kad to esą labiau nori ir patys pacientai. Tokiu būdu valstybės pagalba, anot jo, paliestų daugiau sergančiųjų cukriniu diabetu asmenų, tarp jų ir vaikų, nei didžiąja dalimi antrą kartą kompensuotų insulino pompos įsigijimą tam pačiam asmeniui ir nesvarbu, ar pasikeistų gamintojas, ar ne.

„Natūralu, kad ši mūsų pozicija dėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų panaudojimo kaip įmanoma efektyvesniu būdu, kuris būtų naudingas ne konkretiems gamintojams, o būtent daugumai I tipo cukriniu diabetu sergančių pacientų bei pačiai valstybei, nėra patogus kitiems insulino pompų gamintojams, ir todėl nesistebime tokiais viešai bandomais reikšti deklaratyviais ir niekuo nepagrįstais teiginiais dėl mūsų kompanijos „protegavimo“ ar tariamo mūsų atstovaujamo gamintojo insulino pompos nekokybiškumo“, – sako D. Pašiušis.

Pateikė prašymą įtraukti pompą į kompensuojamų sąrašą

Jis taip pat teigia, kad bendrovė pateikusi prašymą Sveikatos apsaugos ministerijai įrašyti kompanijos atstovaujamą medicinos pagalbos priemonę – insulino pompą „Dana Diabecare R“ į kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių (MPP) sąrašą.

„Šios MPP gamintojas – SOOIL Development Co. Ltd. – yra tarptautinė moderniausios bei aukščiausios kokybės medicininės įrangos gamybos kompanija, pirmoji ir didžiausią tokių pompų gamybos patirtį pasaulyje turinti įmonė. SOOIL Development Co. Ltd. yra insulino pompų terapijos pradininkė pasaulyje, nuolat dalyvauja specializuotose diabetui skirtose tarptautinėse mokslinėse konferencijose (pavyzdžiui, organizuojamose Amerikos diabeto asociacijos ir kt.)“, – teigia D. Pašiušis. Anot jo, šis gamintojas taip pat nuolat tobulina savo gaminamas insulino pompas, ir yra pirmoji ir vienintelė kompanija pasaulyje, pritaikiusi insulino pompai „Dana Diabecare R“ valdymo telefonu galimybės technologiją.

„Iš tiesų, svarstant tiek šią paraišką, tiek kitų gamintojų paraiškas dėl jų pompų kompensavimo, kaip ir viešai skelbiama Kompensavimo komisijos posėdžių protokoluose, buvo gautos kelios skirtingos nuomonės apie insulino pompų funkcines vertes: vienas profesorius nurodė, kad visų insulino pompų funkcinė vertė yra vienoda, t.y. 9,5 balo, o kito nuomone – jos skiriasi (vienų funkcinė vertė yra 9,5 balo, kitos, o būtent insulino pompos Dana Diabecare R, funkcinė vertė yra 7,5 balo). Deja, argumentų ir motyvų tokioms nuomonėms pagrįsti nepateikta (nepaskelbta nei viešai, nei atsiųsta insulino pompų gamintojų atstovams – t.y. mums)“, – aiškina UAB „Abovita“ direktorius.

Remiantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. 159, kuris reglamentuoja medicinos pagalbos priemonių įrašymo į kompensavimo sąrašus klausimus, medicinos pagalbos priemonės funkcinė vertė nustatoma pagal 4 kriterijus: (1) ligos įtaką sveikatai; (2) socialinę MPP svarbą; (3) galimybę naudotis alternatyvias MPP ir (4) MPP kainą.

„Pagal pirmuosius tris kriterijus, akivaizdu, kad ir UAB „Abovita“ atstovaujama MPP skirta ligai, kuri sąlygoja 30–55 proc. darbingumą ar vidutinį specialiųjų poreikių lygį (1 kriterijus); padeda pacientui pagerinti darbingumą arba sumažina slaugos poreikį (2 kriterijus) bei yra galimybė pacientui naudoti alternatyvias medicinos pagalbos priemones (3 kriterijus). Šie faktai yra akivaizdūs – juk nėra ginčo dėl to, kad liga, dėl kurios yra naudojamos insulino pompos (nepriklausomai nuo gamintojo), sąlygoja 30-55 proc. darbingumą ar vidutinį specialiųjų poreikių lygį: insulino pompos naudojamos sergant I tipo diabetu, kai kasa negamina insulino arba gamina jo per mažai, todėl pacientui gyvybiškai reikalingos kasdienės šio preparato injekcijos“, – dėsto UAB „Abovita“ direktorius.

Pompos funkcine prasme vienodos

Insulino pompos, nepriklausomai nuo gamintojo, padeda pacientams pagerinti darbingumą ir sumažina slaugos poreikį, nes jos sumažina dūrių skaičių, leidžia laikytis švelnesnio mitybos režimo, sumažėja hipoglikemijos rizika, gerėja ligos kontrolė ir t.t. Atitinkamai yra ir su galimybe pacientams naudotis alternatyviomis MPP – tokia galimybė yra nepriklausomai nuo insulino pompos gamintojo.

„Visa tai vėlesniame posėdyje patvirtino ir pati SAM Kompensavimo komisija. Todėl dabar kalbėti apie balų skaičių (jų tariamą mažumą palyginus su kitų gamintojų pompomis) yra nei tikslinga, nei aktualu, nei apskritai balų skaičius turi kokią nors įtaką pacientams, ką ir patvirtino pati Kompensavimo komisija – ji nusprendė, kad visos pompos funkcine prasme vienodos“, – sako jis.

D. Pašiušis pasidalijo ir keletu tai įrodančių pavyzdžių: „10 mėn. berniukui buvo prijungta „Dana Diabecare“ insulino pompa. Dabar jam 9 metai ir iki šiol jis nešioja tik šio gamintojo insulino pompą; moteris su persodintu inkstu sėkmingai pastojo, išnešiojo bei pagimdė sveiką vaiką nešiodama būtent šią insulino pompą. Tai išvis pirmas toks atvejis Lietuvoje. Šiuo metu moteris ir toliau naudoja savo lėšomis įsigytą insulino pompą Dana Diabecare R. 2“.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (15)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Meningokokinė infekcija itin pavojinga vaikams: jos galima išvengti pasiskiepijus
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad daugeliui infekcinių ligų, tarp jų ir meningok...
Ištartas "Taip" suteikė viltį pasveikti net 23 sunkiai sergantiesiems
Pritarimas organų donorystei nieko nekainuoja, tačiau gali padovanoti neįkainojamą dovaną – išsaugoti gyvybę ar pa...
Dažnas aukštakulnių avėjimas ir stovimas darbas gali atnešti bėdų
Melsva spalva išryškėjusios ar net iššokusios venos blauzdose, patinusios pėdos ar kulkšnys, kojų tirpimas, dažnas mėšlu...
Neteisėtai paimtą iš paciento priemoką už operaciją įpareigojo grąžinti teismas
Gruodžio 10-ąją minima Tarptautinė žmogaus teisių diena, primenanti, kad visiems turi būti suteiktos vienodos galimybės,...
Pirties nauda organizmui: kaip kūną veikia karštis?
Pirtis nuo seno buvo neatsiejama daugybės lietuvių gyvenimo dalis – čia žmonės ne tik prausdavosi, bet ir atlikdav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų