Klausimas. Dažna moteris, užčiuopusi krūtyje keistą darinį, išsigąsta. Nukeliavus pas gydytoją, pirmiausia siūloma atlikti vieną iš tyrimų – mamografiją arba krūtų tyrimą ultragarsu. Kokie šių tyrimų pranašumai ir trūkumai, kokiam tyrimui ir kada reikėtų suteikti pirmenybę?
Atsako radiologė echoskopuotoja Dalia Bartuškaitė
Mamografija yra vienas iš svarbiausių krūtų ligų tyrimų. Apčiuopos būdu atliekamas tyrimas yra itin jautrus ir specifiškas. Juo galima aptikti iki 85–90 proc. krūties vėžio atvejų bei mažesnius nei 0,5mm mikrokalcinatus – mažas kalcio sankaupas, bylojančias apie krūtyje prasidedančius vėžinius procesus. Tai yra didžiulis tyrimo privalumas – minėtojo dydžio kalcio dariniai apčiuopiant rankomis arba atliekiant išorinę krūtų patikrą, pastebimi tik praėjus dvejiems metams po jų susiformavimo. Nors mamografijos metu krūtis apšvitinama rentgeno spinduliais, jų gautas kiekis yra nedidelis ir mažai kenksmingas, palyginti su tyrimo teikiamais privalumais.
Vis dėlto šis tyrimas turi ir trūkumų – mamografijos nevertėtų rinktis jaunesnėms nei 30 metų moterims. Jų liaukinis krūtų audinys yra daug tankesnis, todėl ne taip efektyviai aptinkami augliai. Būtina suprasti, kad neigiamas mamografijos atsakymas ne visuomet reiškia, jog vėžio nėra. Maža to, procedūros metu krūtis yra suspaudžiama, todėl jaučiami nemalonūs pojūčiai tyrimo metu.
Jaunesnėms nei 45 metų moterims vietoj mamografijos dažniau taikomas ultragarsinis krūtų tyrimas. Šis saugus, neskausmingas ir neinvazinis krūties ištyrimo metodas atliekamas naudojant aukšto dažnio garso bangas, sukuriančias įtartino darinio kontūrus. Tai yra pagrindinis ultragarso tyrimo pranašumas, lyginant su mamografija: įtarus krūties vėžį, tyrimo metu akimirksniu iš įvairių pozicijų galima sukurti darinio vaizdą ir įvertinti jį visapusiškai. Tyrimo metu nenaudojami rentgeno spinduliai.
Nors krūtų echoskopija leidžia atskirti cistą ir piktybinius darinius, kurie mamogramoje neretai atrodo labai panašiai, šis tyrimas nėra toks išsamus. Paprastai juo negalima aptikti smulkių kalcinatų darinių. Kitas šio tyrimo trūkumas yra tas, kad rezultatų patikimumas visiškai priklauso nuo tyrimą atliekančio gydytojo profesionalumo – skirtingiems gydytojams atliekant tą patį tyrimą galimi klaidingi rezultatų vertinimai.
Pastaruoju metu labai dažnai pacientėms atliekami abu tyrimai. Kilus neaiškumams, galima pasitelkti ir trečiąjį tyrimą – darinio krūtyje biopsiją. Ji atliekama plona adatėle punktuojant darinį ir ištiriant punkcijos metu gautą medžiagą. Biopsijos tyrimo paprastai prireikia tik vienai iš keturių moterų.
Almutė Blaževičiūtė
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.