Cinkas ne tik užtikrina mūsų organizmo ląstelių funkcionalumą, stiprina imuninę sistemą, palaiko vaisingumą ir reprodukciją, tačiau turi ir priešuždegiminių savybių. Užtikrinti reikiamą cinko kiekį svarbu ypač šiuo metu, nes, tyrimų duomenimis, cinko preparatai mažina tikimybę užsikrėsti COVID-19 ir gelbsti sergančius.
„Tyrimais įrodyta, kad cinko preparatai veikia kaip prevencinė ir gydomoji priemonė. Vartojantys cinką profilaktiškai, mažina riziką užsikrėsti COVID-19, o pradėjus jį vartoti per pirmąsias 24 valandas po infekcijos simptomų atsiradimo, galima sutrumpinti ligos trukmę bei palengvinti eigą. Per pirmąją parą ir visos ligos metu yra rekomenduojama suvartoti dvigubą cinko paros dozę, o pasveikus – vartoti jį įprastai“, – pranešime žiniasklaidai sako „Camelia“ vaistininkė Ieva Sauserytė.
Vaistininkė priduria, kad COVID-19 būdingais simptomais yra laikomas karščiavimas, sausas kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, staiga prarastos ar pablogėjusios uoslės ir skonio funkcijos.
Negalavimai išduoda cinko trūkumą
Kai organizmui trūksta cinko – itin reikalingo mikroelemento – organizmas siunčia signalus, pasireiškiančius įvairiausiais negalavimais.
„Jeigu trūksta cinko, oda sausėja ir praranda elastingumą, atsiranda spuogai, išsivysto aknė, slenka plaukai, nagai tampa trapūs ir ant jų atsiranda baltos dėmelės. Cinko trūkumą išduoda ir kiti negalavimai: pablogėjusi atmintis ir rega, suprastėję uoslės ir skonio pojūčiai, atsiranda blogas burnos kvapas, bendras nuovargis ir silpnumas, nemiga, pykinimas, lėčiau gyja žaizdos“, – teigia I. Sauserytė.
Cinko trūkumas fiksuojamas daugeliui Lietuvos gyventojų, nors šį reiškinį sukeliantys veiksniai yra žinomi – tai rūkymas, alkoholio, kontraceptinių tablečių vartojimas. Cinko trūksta ir sergantiems lėtinėmis inkstų ar imuninės sistemos ligomis, bulimija, anoreksija, taip pat veganams, vegetarams, senjorams ir tiems, kuriems atliekama kraujo dializė.
„Ilgalaikis cinko trūkumas padidina riziką susirgti depresija, epilepsija, šizofrenija, mažakraujyste. Šio mikroelemento trūkumas taip pat gali sukelti vyrų ir moterų nevaisingumo bei nusilpusio imuniteto problemas“, – teigia vaistininkė.
Naudą jaučia visas organizmas
I. Sauserytė sako, kad cinkas yra daugiau nei 200 mūsų organizme esančių fermentų sudėtinė dalis, lemianti jų funkcionalumą ir užtikrinanti ląstelių gyvybines funkcijas bei jų atsinaujiną.
„Cinkas užtikrina efektyvią baltymų biosintezę. Iki 98 proc. nagų, plaukų, odos sudėties sudaro baltymai, todėl cinkas padeda išlaikyti odą lygią, stangrią ir švytinčią, stiprina nagus bei plaukus. Šis mikroelementas taip pat veikia kaip antioksidantas: reguliuoja raudonųjų ir baltųjų kraujo kūnelių gamybą ir užtikrina stabilią imuninės sistemos veiklą“, – pasakoja vaistininkė.
Reikiamas cinko kiekis organizme palaiko normalią moteriškų ir vyriškų hormonų veiklą, stabdo akies tinklainės regeneraciją, gerina regos, uoslės, skonio funkcijas. Cinkas reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, teigiamai veikia limfinę sistemą ir kepenų funkciją, dėl to iš organizmo efektyviau pasišalina toksinai.
„Cinkas atsakingas už tinkamą vaiko ir paauglio augimą, sveikos nervų sistemos vystymąsi, tvirtą kaulų ir raumenų struktūrą, kolageninių audinių ir skeleto formavimąsi“, – atskleidžia I. Sauserytė.
Kaip papildyti cinko atsargas?
Vaistininkė sako, kad mūsų organizmas cinko negamina, todėl jo atsargas organizme galime papildyti tik dviem būdais: keisdami mitybos racioną ir vartodami maisto papildus.
„Norėdami gauti dalį reikalingos cinko paros dozės, turime vartoti juo praturtintus maisto produktus, tokius kaip jūros gėrybės, jautiena, aviena. Veganams, vegetarams cinko atsargas papildys juodas šokoladas, kakava, moliūgai, saulėgrąžos, grybai, avinžirniai ir pupelės“, – sako I. Sauserytė.
Tinkamą cinko paros dozę užsitikrins ir maisto papildų vartojimas. Šiuos papildus galima vartoti kartu su vitaminais A, E ir B6 bei magniu ir kalciu – jie padės geriau įsisavinti cinką.
Cinko preparatai gerina vaisingumą
Anot I. Sauserytės, dabartinė rekomenduojama cinko paros dozė, kurią reikėtų gauti su maistu ir cinko preparatais, yra 11 mg vyrams ir 8 – moterims. Besilaukiančioms ir sergantiems infekcinėmis ligomis, reikėtų per dieną gauti didesnę paros dozę – 12, o vaikams – nuo 2 iki 11 mg.
„Cinką taip pat patariama gerti prieš peršalimo ir gripo sezoną: taip sumažėja rizika susirgti infekcinėmis virusinėmis ligomis. Moterims, turinčioms problemų su reprodukcine sistema, patariama cinką vartoti reguliariai: jis padeda išlaikyti sveiką menstruacijų ciklą ir yra gyvybiškai svarbus vaisiaus augimui, o šio mikroelemento trūkumas gali sulėtinti geros kokybės kiaušinėlių gamybą“, – teigia vaistininkė.
Vyrai, norintys spręsti potencijos ir vaisingumo problemas, taip pat turėtų vartoti cinko preparatus: jie gerina natūralią testosterono gamybą ir lytinių liaukų veiklą.
Perdozavus cinko galimi onkologiniai susirgimai
Cinko preparatus be pertraukos galima vartoti tris mėnesius kartą per dieną, o praėjus šiam laikotarpiui reikėtų atlikti kraujo tyrimus, kurie padėtų išsiaiškinti, ar cinko koncentracija yra pakankama.
„Jeigu vartosite cinką ilgiau nei tris mėnesius, gresia perdozavimo rizika. Dėl šios priežasties gali pasireikšti galvos skausmas, pykinimas, nuovargis, karščiavimas. Cinko perteklius organizme yra siejamas ir su onkologiniais susirgimais bei organizmo sistemų disbalansu“, – sako I. Sauserytė.
Vaistininkė priduria, kad cinko preparatų negalima vartoti kartu su geležimi, variu, fosforu: šių mikroelementų sąveika gali sukelti pykinimą, galvos svaigimą, nemalonų skonį burnoje ir pabloginti cinko įsisavinimą.
Cinkas – itin svarbus, grožį puoselėjantis ir sveikatą stiprinantis mikroelementas, tačiau jo trūkumas yra sunkių susirgimų rizikos veiksnys.