Pirmadienis, 2025.01.20
Reklama

Centro poliklinikos ir Santaros klinikų medikus jungia informacinės sistemos

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-12-18 12:24:57

Citologinio tyrimo atsakymas – vos per 2-3 paras. Tai joks reklaminis šūkis, o realybė, kurią savo pacientams gali pasiūlyti Centro poliklinika. Daugybės tyrimų procesas šioje įstaigoje tapo sklandesnis ir pastebimai spartesnis, kai kartu su Valstybiniu patologijos centru, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialu (VPC), buvo įgyvendinta bepopierinė mėginių patologijos tyrimams siuntimo sistema.

© Graphicstock.com

Centro poliklinika savo klinikinėje laboratorijoje kasmet atlieka daugybę įvairiausių tyrimų: hematologinių, bendraklinikinių, biocheminių, imunofermentinių, imunologinių, užkrečiamų ligų žymenų, kraujo grupių nustatymo ir kraujo suderinamumo ir pan. Kasmet pagal sutartis į kitų įstaigų laboratorijas išvežama apie 20000 ėminių. Iš jų daugiau nei pusė keliauja į VPC tirti citologinę ir biopsinę tiriamąją medžiagą.

Naudą jaučia ir pacientas, ir gydytojas

Pasak VPC vadovo profesoriaus Arvydo Laurinavičiaus, Centro poliklinika – vienas reikliausių, o kartu ir pažangiausių klientų. Bendradarbiavimo sutartį šių dviejų įstaigų vadovai pasirašė prieš trejus metus.

„Mėginius gauname iš daugiau kaip 150 Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigų, tačiau ne su visomis jų esame tiek daug pasiekę informacinių technologijų integracijos srityje, – tvirtina pašnekovas. – Glaudesnis mūsų bendradarbiavimas inovacijų srityje prasidėjo dar 2008 metais, kai suintegravome savo informacines sistemas (IS). Tai leido duomenų mainų pagalba patologijos tyrimus užsakyti tiesiai iš poliklinikos IS, o juos atlikus mūsų laboratorijoje, testų atsakymus automatiškai „prikabinti“ prie elektroninės paciento kortelės. Prieš septynerius metus, Centro poliklinikos vadovų iniciatyva, vieni pirmųjų Lietuvoje įdiegėme elektroninį parašą tyrimams pasirašyti, prieš trejus metus – bepopierinę mėginių siuntimo sistemą, kuri puikiai veikia iki šiol. Sistema pagrįsta unikaliais paciento identifikatoriais, susijusiais su kita tyrimo atlikimui būtina informacija tiek VPC, tiek Centro poliklinikos informacinėse sistemose. Identifikatoriams naudojamos brūkšninių kodų technologijos. Tai užtikrina vieningą ir unikalią mėginio identifikaciją visose tyrimo fazėse, nuo mėginio paėmimo poliklinikoje, jo ištyrimo mūsų Centro laboratorijose, iki atsakymo integracijos į poliklinikos informacines sistemas“.

Naudą, A. Laurinavičiaus tvirtinimu, jaučia tiek pacientas, tiek medikai. „Tyrimų procesas tapo žymiai paprastesnis ir greitesnis, nes popierinė tyrimo užsakymo forma tapo nebereikalinga. Tai savo ruožtu sumažino su popierinių siuntimų logistika, jų rūšiavimu ir archyvavimu susijusias klaidas bei darbo sąnaudas. Išlošė ir pacientai – jiems tyrimų atsakymų dabar reikia laukti kur kas trumpiau. Pasiekimais lenkiame daugelį Europos šalių“, – atkreipia dėmesį profesorius.

Jis taip pat pastebi, kad minėtas projektas turėjo nepaprastai daug naudos ir specialistų tarpusavio bendravimui – šis tapo sklandesnis, tad gydytojas gali daugiau laiko skirti pacientui. „Nors fiziškai Centro poliklinika ir mūsų Centras yra toli vienas nuo kito, dėl bendrų informacinių sistemų pojūtis yra toks, tarsi visi dirbtume tame pačiame pastate“, – teigia VPC vadovas.

Jam pritaria ir VUL Santaros klinikų generalinis direktorius prof. Kęstutis Strupas: „Centro poliklinika yra strateginis mūsų partneris, su kuriuo lengva dirbti inovacijų kelyje. Kartu ieškome, aptariame ir įgyvendiname naujas į pacientą orientuotas sveikatos priežiūros ir gydymo proceso gerinimo idėjas. Kai viskas buvo perkelta į elektroninę erdvę ir nebeliko popierių, medikų darbo procesas tapo paprastesnis. Manau, kad šis bendradarbiavimo praktikos modelis galėtų tikti ir kitoms įstaigoms“.

Pritaikoma visos šalies mastu

Centro poliklinikos klinikinė laboratorija kuruoja tiriamosios medžiagos perdavimą kitoms laboratorijoms, tad labai svarbu tiksliai sukoduoti ėminius. Klinikinių laboratorinių tyrimų kokybė iš esmės priklauso nuo tokių dalykų, kaip tinkamas, kokybiškas duomenų tvarkymas, mėginių identifikavimas, tyrimų rezultatų kaupimas, interpretavimas, archyvavimas ir sauga.

„Dėl to yra būtina užtikrinti kokybišką informacinių sistemų, techninės ir programinės įrangos veikimą bei informacinių sistemų apsaugą. Tuo tikslu prieš kelerius metus pradėjome bendrą informacinių technologijų integracijos procesą kartu su VPC – siekėme sukurti mėginių unikalaus identifikavimo sistemą, kurią būtų galima pritaikyti visos šalies mastu“, – tvirtina Centro poliklinikos direktorius dr. Kęstutis Štaras.

Centro poliklinikoje tiriamosios medžiagos ėmimo vietose (akušerijos ginekologijos, endoskopijų, urologijos gydytojų kabinetuose, terapijos ir chirurgijos dienos stacionare) buvo instaliuoti specialūs kodiniai spausdintuvai. Atsparus įvairioms cheminėms terpėms atspausdintas lipdukas yra klijuojamas ant stiklelio ar konteinerio. Laboratorijos darbuotojas prieš išsiųsdamas stiklelius ar konteinerius su pacientų tiriamąja medžiaga į VPC juos skenuoja ir taip pažymi informacinėje sistemoje. Atsakymas iš VPC atkeliauja taip pat į informacinę sistemą, tad nebereikia niekam skambinti, klausti ar laukti atsakymų kitokiais būdais.

Per dieną Centro poliklinika išsiunčia apie 80 tiriamosios medžiagos ėminių. Per metus jų skaičius siekia daugiau nei 17 tūkstančių, o per trejus metus jau išsiųsta apie 53 tūkstančius ėminių.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gimdos kaklelio vėžys – liga, kurios galima išvengti
Gimdos kaklelio vėžys – viena iš dažniausiai diagnozuojamų onkologinių ligų moterims. Lietuvoje kasmet nustatoma a...
Iššūkis pacientui: grėsmę kelia nebylios virškinimo sistemos ligos
Virškinamojo trakto ligos dažnai laikomos viena iš sudėtingiausių medicinos sričių, nes daugelis jų pradinėse stadijose...
2023-iaisiais - mažiausias mirčių skaičius per pastaruosius 13 metų
Higienos institutas pristato naują interaktyvią švieslentę „Mirties priežastys Lietuvoje“, kurioje pateikiam...
Intymi higiena menstruacijų metu: gydytoja įvardijo dažniausiai daromas klaidas
Moters gyvenimą ir kūną reikšmingai veikia menstruacinis (lytinis) ciklas. Nors intymia higiena reikia rūpintis kiekvien...
Kodėl slenka plaukai ir kaip tinkamai juos prižiūrėti?
Žiemą nemažai žmonių skundžiasi plaukų slinkimu. Šiuos nemalonius pokyčius gali lemti oro sąlygos lauke bei patalpose, n...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų