Vis daugėja duomenų, kad aplinkos faktoriai ir elgesys turi tiesioginę įtaką išsivystyti trumparegystei. Daug tyrimų parodė akies anatomijos ryšį su trumparegyste - ilgas akies obuolys susiformuoja ilgai būnant uždarose patalpose. Akies obuolys tokiu atveju pailgėja, kadangi regos lauke dažniausiai yra arti esantys objektai.
Trumparegystės rizika didesnė gyvenant mieste
Kinijoje atliktame tyrime dalyvavo 681 vaikas nuo 5 iki 8 metų amžiaus. Rezultatai parodė, kad akies obuolio ilgis buvo kur kas didesnis tų vaikų, kurie ilgesnį laiką praleidžia lauke ir mažiau būna uždarose patalpose. Netgi gyvenimas ne mieste, o kaimo vietovėje sumažino trumparegystės riziką.
Panašius rezultatus gavo ir Danijos mokslininkai, ištyrę 235 vaikus nuo 8 iki 14 metų amžiaus. Jiems pavyko nustatyti, kad vaikams praleidžiant daug valandų lauke, akies obuolys pailgėja vidutiniškai 0,12 mm per 6 mėnesius ir atitinkamai sumažėja trumparegystės rizika. Vaikai, kurie lauke praleisdavo du kartus mažiau laiko, turėjo kur kas didesnę riziką išsivystyti trumparegystei, o jų akies obuolys pailgėjo 0,19 mm.
Visų tyrimų autoriai rekomenduoja vaikams kuo ilgesnį laiką praleisti žiūrint į dangų.
Gydytoja vaikų oftalmologė Virginija Petkienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė pritarianti tyrėjų išvadoms, kad vaikams, daugiau laiko praleidžiantiems lauke, traumparegystės rizika mažesnė. Tai esą jau pastebėta anksčiau.
Trumparegystės riziką, - sakė ji, - padidina tai, kad jau maži vaikai, nuo 3-4 metų, pradeda sėdėti prie kompiuterio, žaidžia žaidimus mobiliajame telefone. Tuomet visas žvilgsnis susikoncentruoja į artimus objektus.
Be abejo, pabrėžė gydytoja, reikšmės turi ne tik gyvenimo būdas, bet ir prigimtis: tie vaikučiai, kurie gimsta su nepakankama toliaregyste, savaime yra „kandidatai“ tapti trumparegiais.
V. Petkienė rekomenduoja vaikams daugiau sportuoti, būti gamtoje, prie jūros – skaičiuojant tolumoje plaukiančius laivus. Akytės gali būti lavinamos ir specialiais gydomaisiais regos pratimais, kurių metu pakaitomis žiūrima į artimus ir tolimus objektus.
vlmedicina.lt
Šaltiniai
Guo et al. Outdoor activity and myopia among primary students in rural and urban regions of Beijing. Ophtalmology 2013, 120, 277-83
Cui et al. Effect of day length on eye growth, myopia progression and change of corneal power in myopic children.