Ketvirtadienis, 2025.05.01
Reklama

Bus stiprinami psichikos sveikatos įgūdžiai Lietuvos mokyklose ir įmonėse

Sveikatos apsaugos ministerijos informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2019-06-12 09:41:41

veikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyva šiemet visuomenės sveikatos biurai visoje Lietuvoje pradės naujas psichikos sveikatos stiprinimo veiklas, skirtas mokyklos bendruomenių bei įmonių darbuotojų psichikos sveikatos įgūdžiams stiprinti, gerinti psichologinį klimatą šiose įstaigose.

Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, mokykloje ir darbe gyventojai praleidžia didelę dalį savo laiko ir psichologinė aplinka šiose įstaigose daro didelę įtaką žmonių psichikos sveikatai bei gyvenimo kokybei, todėl ypač svarbu turėti tinkamus įgūdžius.

„Tyrimų duomenimis, Lietuvos mokyklose vis dar daug moksleivių jaučiasi nelaimingi, o praktika rodo, kad bendrojo ugdymo mokyklose dirbančių pedagogų bei kitų specialistų įgytos kompetencijos yra nepakankamos, siekiant spręsti aktualias problemas, susijusias su moksleivių psichikos sveikata ir gerove. Taigi ypač svarbu stiprinti psichikos sveikatos įgūdžius mokyklose, taip pat ir įmonėse“, – sako ministras A. Veryga.

Anot jo, tik prevencija ir žmonių mokymas gali padėti išvengti skaudžių nelaimų. Išmokus atpažinti emocinius sunkumus, atvejais, kai žmogus atsiduria sudėtingoje situacijoje, iš kurios, gali atrodyti, nėra išeities, labai daug gali padėti aplinkiniai, tad jie turi mokėti įvertinti žmogaus būseną.

Tai, kad mūsų šalis didelį dėmesį turėtų skirti psichikos sveikatos ir gerovės stiprinimui ugdymo įstaigose, taip pat dirbančiųjų psichosocialinių rizikos veiksnių prevencijai, rodo ir Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos rekomendacijos Lietuvai.

Tuo tikslu, siekiant spręsti aktualias psichikos sveikatos problemas, 2019 metais savivaldybių visuomenės sveikatos biurams buvo skirta papildomai 2,5 mln. eurų šioms bei kitoms psichikos sveikatos stiprinimo priemonėms įgyvendinti.

Taip pat šioms naujovėms įgyvendinti patvirtintos dvi specialios tvarkos, nustatančios, kaip turėtų būti vykdomos veiklos, siekiant stiprinti bendrojo ugdymo mokyklų bei įmonių darbuotojų gebėjimus psichikos sveikatos srityje, kaip atpažinti nerimą keliančias psichologines būsenas, kad būtų galima laiku užkirsti kelią galimoms nelaimėms, imantis reikiamų pagalbos priemonių.

Planuojama, kad bendrojo ugdymo įstaigose mokymus (supervizijas) mokyklos bendruomenei ves dviejų ekspertų – psichologo ir socialinio pedagogo – komanda. Jie, pasinaudodami savo kompetencija ir atsižvelgdami į mokyklai aktualias problemas bei iššūkius, diskutuos su mokyklos bendruomene ir parengs praktines rekomendacijas šioms problemoms spręsti.

Įmonėse mokymus (supervizijas) ves psichologo ir profesinės sveikatos specialisto komanda, kurie atliks įmonės psichoemocinės būklės įvertinimą, suteiks darbuotojams žinių aktualiausiomis psichikos sveikatos temomis, parengs ir padės įgyvendinti veiksmų planą psichoemocinei būklei įmonėje gerinti.

Siekiant užtikrinti šių paslaugų kokybę, jas teikdami ekspertai turės taikyti gerąją praktiką ir moksliniais tyrimais pagrįstas ar tarptautinių organizacijų rekomenduotas metodikas. Prieš ir po veiklų įgyvendinimo bus vertinama, ar pagerėjo dalyvių psichikos sveikatos raštingumas.

Numatoma, kad biurai 2019 metais organizuos šias veiklas bent vienoje bendrojo ugdymo įstaigoje ir bent vienoje įmonėje kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje. Bendrojo ugdymo įstaigos ir įmonės, norinčios dalyvauti šiose veiklose, kviečiamos kreiptis į savo savivaldybės visuomenės sveikatos biurą.

Visuomenės sveikatos biurų kontaktus galite rasti čia.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų