Mūsų aplinka, užsiėmimai ir kiti veiksniai dienos metu yra labai dinamiški – viskas kinta. Be abejonės, tie pokyčiai susiję ir su paros laiku – naktis, rytas ar diena mus pasitinka. Į paros ritmo pokyčius sureaguoja ir mūsų kūnas. Kaip?
Ankstyvą rytą, suskambus žadintuvui, patiriame būklę, moksliškai vadinamą hipnopompine. Paprastai tariant, būklę, kai nesame nei nubudę, nei dar miegame. Disorientacija ir vangumas dažniausiai tęsiasi dešimt minučių, tačiau būna atvejų, kai tai užtrunka net iki kelių valandų. Kūno temperatūra po miego esti žemesnė, po truputį kyla kraujo spaudimas, į kraują išskiriama šiek tiek streso hormono kortizolio. Taip mes pasiruošiame dienos veikloms ir stresui.
Mokslininkai teigia, kad valandos laikotarpis nuo pabudimo yra idealus metas pusryčiams ir kavai. Didžiausias darbingumas pasiekiamas maždaug po trijų valandų nuo pabudimo. Tai - puikus laikas intensyviai mokytis ir dirbti. Mūsų atmintis tampa pajėgi įsiminti nemažai dalykų, tačiau tas pajėgumas per dieną slopsta.
Pietų metu mūsų organizmui prireikia maisto medžiagų ir energijos. Pietums suvartotas maistas kelias valandas apdorojamas skrandyje ir siunčiamas į žarnas. Štai kodėl praėjus kelioms valandoms po pietų apima nuovargis ir mieguistumas. Daug organizmo energijos buvo sunaudota pietums virškinti, o gliukozės padidėjimas kraujyje ir energijos antplūdis yra staigiai veikiamas insulino išsiskyrimo.
Kam tai gali būti naudinga? Rodos, priešingam miegui procesui - sportui. Apie 16.30 val. mūsų organizmas yra optimaliai paruoštas fiziniam krūviui. Daug džiaugsmo teikia tai, kad darbo valandos baigiasi maždaug tokiu metu. Laikas į sporto salę?
Dažnas išgėrinėjimas nepriveda nė prie nieko gero. Tačiau jei turite ypatingą progą, susitikimą su draugais, geriausias laikas išgerti kokteilį ar alaus bokalą yra apie 18 val. Tokiu metu mūsų organizmas yra tolerantiškesnis alkoholio poveikiui ir greičiau tą alkoholį suskaido.
Na ir galiausiai, apie 23 val. išaušta laikas intymumui. Pasirodo, tokiu metu yra geriausia vyrų spermos kokybė ir geriausias abiejų lyčių lytinių hormonų balansas.
Mums užmigus, išsiskiria melatoninas, pereiname kelis miego ciklus, sapnuojame. Paryčiais mūsų temperatūra krinta, kortizolio koncentracija būna mažiausia ir kūnas tampa pasiruošęs naujos dienos ritmui.
Šaltinis:
https://www.gentletouch.co.uk/articles/24_hours.php