Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Beveik pusė Lietuvos piliečių savo sveikatos būklę vertina prastai

Šaltinis: vlmedicina | 2021-03-01 10:57:59

Baimė dėl koronaviruso nemažai gyventojų privertė susilaikyti nuo vizitų pas gydytojus, todėl kai kurie visuomenės sveikatos rodikliai pastebimi ženkliai suprastėję. Šalyje atlikto visuomenės nuomonės tyrimo duomenys atskleidžia, jog beveik pusė šalies gyventojų savo sveikatą šiuo metu vertina prastai.

Medikė ima kraują iš piršto tyrimui
Asociatyvioji VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

„Nemažai gyventojų ir taip nėra pratę savo sveikata rūpintis ištisus metus, reguliariai atliekant profilaktinius tyrimus ar propaguojant sveikesnį gyvenimo būdą. Šią opią problemą dar labiau išryškino ir šalyje įvesti karantino ribojimai, dėl kurių gyventojai pas gydytojus pradėjo lankytis dar rečiau – kartais net ir kenčiant nemalonius simptomus. Šį faktą įrodo ir atlikto tyrimo rezultatai –kone kas antras gyventojas savo sveikatos būklę vertina prastai“, –sako „Affidea klinika“ šeimos gydytoja Kristina Lebedevaitė.

Visuomenės nuomonės tyrimų bendrovės „Baltijos tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa rodo, jog savo sveikatą prastai vertina beveik pusė 18–74 metų šalies gyventojų (46 proc.). Iš jų 36 proc. pažymėjo, jog sveikatos būklė yra tik vidutiniška, o 10 proc. – bloga. Rezultatai taip pat išryškino, kad savo sveikata dažniau yra nepatenkintos moterys, vyresni nei 50 metų amžiaus žmonės, respondentai su mažiausiomis šeimos pajamomis per mėnesį ir senjorai.

Kaip teigia gydytoja K. Lebedevaitė, laiku atlikti profilaktiniai tyrimai gali padėti aptikti ir išanalizuoti įvairius organizmo sutrikimus bei infekcijas, uždegimus ar net onkologines ligas, jų progresavimo požymius. Asmenys, vengiantys vizitų pas gydytojus dėl pandemijos, gali susidurti su lėtinių ligų paūmėjimo rizika.

„Net ir nesiskundžiant sveikatos sutrikimais, kiekvienas gyventojas mažiausiai kartą per metus turėtų apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, kuris atliks bendrus kraujo tyrimus, bendrą baltymo, mikroelementų, tokių kaip jonizuoto kalcio, bendrą kalcio, kalio, natrio, feritino kiekius kraujyje, vitamino D3 koncentraciją, skydliaukės hormonus, kepenų fermentus bei lėtinių infekcijų žymenis. Taip pat yra svarbu žinoti ir sekti cholesterolio bei gliukozės kiekį kraujyje. Šie rodikliai ypač reikšmingi diagnozuojant ir gydant dažniausius susirgimus Lietuvoje – širdies ir kraujagyslių ligas bei cukrinį diabetą“, –dėsto medikė.

Anot jos, profilaktiniai tyrimai gydytojui leidžia laiku pastebėti tyrimų nuokrypius nuo normos bei kitus žmogaus organizme vykstančius pokyčius. Taip pat vadovaujantis gautais rezultatais, suteikti rekomendacijas imuniteto stiprinimui, ligų paūmėjimo užkirtimui, o kartais net ir ankstyvojoje stadijoje diagnozuoti pavojingą ligą.

K. Lebedevaitė dėmesį taip pat atkreipia ir pažymi tai, jog šiuolaikiniam, kasdien su stresinėmis situacijomis susiduriančiam žmogui, svarbu ne tik neapleisti reguliarių sveikatos patikrų, bet ir stengtis palaikyti sveiką mitybą, fizinį aktyvumą ir kokybišką poilsį. Tai ypač svarbu pandemijos metu, kai tenka prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų.

„Reguliarus fizinis aktyvumas gali tapti viena iš efektyvių prevencijos priemonių, galinčių ne tik kontroliuoti kūno būklę bei svorį, pagerinti sveikatą, nuotaiką, bet ir sumažinti lėtinių neinfekcinių ligų, ypač širdies ir kraujagyslių sistemos bei antsvorio atsiradimo riziką“, –pažymi medikė.

Gydytojos teigimu, asmenims, siekiantiems mėgautis pilnaverčio gyvenimo teikiamais malonumais ir stipria sveikata, svarbu kasdienybėje atrasti balansą – neretai rimtos sveikatos problemos gali išsivystyti net tik nuo vengimo lankytis pas specialistus, bet ir nuo vidinio išsibalansavimo, pervargimo bei poilsio stokos.
Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą atliko visuomenės nuomonės tyrimų agentūra „Baltijos tyrimai“, 2021 metų sausio 15–19 dienomis. Jo metu apklausti 529 18–74 metų amžiaus gyventojai.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų