Atšilus orui visi skubame į gamtą ne tik grožėtis ją, bet dažnai kyla noras nusiskinti ir pražydusį gėlės ar augalo žiedą. Dažnai vaikai bando juos „ragauti“ dėdami į burnytę. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokymo skyriaus sveikatos edukologė Vida Dubinskienė perspėja, kad mūsų aplinkoje esantys augalai ar jų sėklos, lapai, žiedai yra nuodingi ir jų reikia vengti. Europoje kiekvienais metais dešimtys tūkstančių vaikų patenka į ligonines dėl apsinuodijimų augalais.
Sveikatos edukologė V. Dubinskienė sako, kad apsinuodyti Lietuvoje augančiais augalais galima juos palietus arba suvalgius. Vienų augalų toksinės medžiagos sukelia negalavimus, kitų augalų gali būti mirtinos. Dažniausiai nuo augalų nukenčia vaikai, nes jie labiau linkę paliesti, nuskinti, „paragauti“. Taip pat vaikų odelė yra kelis kartus jautresnė negu suaugusių žmonių.
Augalai, kuriais galima apsinuodyti
Amerikinė fitolaka (visas augalas, ypač lapai ir uogos)
Baltasis čemerys (visas augalas, ypač šaknys)
Darželinis pupmedis (visas augalas)
Juodoji drignė (visas augalas)
Brugmansijos (visas augalas)
Kukmedžiai (visas augalas)
Kurpelės (visas augalas, ypač lapai ir šaknys)
Lobelio čemerys (visas augalas, ypač šaknys)
Paprastasis ricinmedis (visas augalas, ypač sėklos)
Paprastasis žalčialunkis (visas augalas)
Paprastoji durnaropė (visas augalas, ypač sėklos ir lapai)
Paprastoji pakalnutė (visas augalas)
Paprastoji rusmenė (lapai, žiedai, sėklos)
Rudeninis vėlyvis (visas augalas)
Tabakas (visas augalas)
Vaistinė šunvyšnė (visas augalas, ypač uogos)
Ąžuolas (lapai ir gilės)
Kaštonas (vaisiai)
Laukinė ir kultūrinė vyšnia (šakelės ir lapai)
Paprastoji alyva
Darželinė rūta (visas augalas)
Kelminis papartis (visas augalas) ir kt.
Apsinuodijimo simptomai
V. Dubinskienė perspėja, kad skirtingi nuodingieji augalai pažeidžia skirtingus organus todėl ir skirtingai pasireiškia apsinuodijimo simptomai. Apsinuodijimo simptomai pasireiškia iškart arba po slaptojo laikotarpio. Deginantį lūpų skausmą, burnos gleivinės ir liežuvio tinimus sukelia rabarbarai, begonijos, kiškio kopūstai, hiacintų ir narcizų svogūnėliai. Regėjimo sutrikimas, išsiplėtę vyzdžiai, paraudusi kūno oda, sutrikęs rijimas, psichozė, haliucinacijos, koordinacijos sutrikimas atsiranda apsinuodijus drigne, durnarope, vaistine šunvyšne. Sunkų ir ilgai trunkantį viduriavimą, vėmimą, virškinamojo trakto patinimą sukelia kaštono vaisiai, šilagėlė, plukė, vėdrynas, žalčialunkis ir kt. Seilėtekį, vėmimą, o kartais ir viduriavimą sukelia snieguolės toksinai. Apsinuodijus kurpele, tabaku, darželiniu pupmedžiu, dėmėtąja mauda po 15-60 min. ima deginti burną ir ryklę, skaudėti pilvą, darosi silpna, svaigsta galva, pykina, prasideda traukuliai. Nesuteikus pagalbos mirštama pirmąją valandą. Širdies ritmas sutrinka apsinuodijus rusmene, pakalnute, oleandru, čemeriu, kurpele. Klastingi augalai yra kaip rudeninis vėlyvis, karklavijas, baltažiedis vikmedis, ricinmedis. Apsinuodijimo simptomai pasireiškia praėjus 1-6 valandoms, o kartais net po paros. Vaistinė gelsvė, sibirinis barštis, sėjamasis pastarnokas pažeidžią odą prie jų prisilietus arba jų syvais. Šių augalų poveikį sustiprina šviesa ir drėgmė.
Pirmoji pagalba suvalgius nuodingą augalą
Svarbu žinoti, kad priešnuodžio šiems augalams nėra. Jei tinsta ir peršti burnos gleivinė reikia burnoje palaikyti ledo gabaliukų arba duoti atsigerti šalto vandens. Tai apmalšins skausmą. Būtina skubiai kreiptis į gydymo įstaigą, kartu paimti apsinuodijimą sukėlusį augalą arba jo dalį. Be gydytojo nurodymo nevartoti jokių medikamentų ar imtis medicininių procedūrų.
Pirmoji pagalba prisilietus prie nuodingų augalų
Pasitraukti nuo alergiją sukeliančio augalo. Pažeistą vietą nuplauti šaltu vandeniu ir kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą, ypač jei vaikas pradeda dusti arba smarkiai tinsta kūnas. Taip pat kvalifikuotą specialistų pagalbą galima būtų gauti telefonu 85 236 20 52 Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biure.
Kaip išvengti nuodingų augalų?
Sveikatos mokymo skyriaus sveikatos edukologė V. Dubinskienė sako, labai svarbu išmokti atpažinti nuodingus augalus ir vengti susidūrimo su jais. Neliesti ir neragauti nepažįstamų augalų, neskinti ir nenešti namo, atminti, kad ne visos augalo dalys yra valgomos. Apželdinant savo sodus ir kiemus pasidomėti, ar pasirinkti augalai nėra nuodingi. Jei jau nusprendėte patikusį nuodingą augalą įsigyti, sodinkite ten, kur jo negalėtų pasiekti nei naminiai gyvūnai, nei vaikai. Geriausia tokius augalus aptverti tvorele. Skindami, persodindami ar naikindami nuodinguosius augalus apsivilkite drabužius ilgomis rankovėmis, apsiaukite guminius batus, apsimaukite pirštines. Išvykoje į gamtą dėvėkite ilgas kelnes ir marškinius ilgomis rankovėmis.
smlpc.lt