Antradienis, 2024.12.10
Reklama

Ar vaizdo žaidimas gali padėti nustatyti demenciją?(1)

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2016-11-29 00:02:37

Didžiausias pasaulyje demencijų tyrimas, kuriame išbandytas vaizdo žaidimas, leido patvirtinti naują būdą, kaip nustatyti pažintinių funkcijų susilpnėjimą, – rašo bbc.com.

© Fotolia.com

 

2016 metų neuromokslų konferencijoje pranešti 2,4 mln. žmonių įtraukusio tyrimo rezultatai, verčiantys mokslininkus tikėti, kad netrukus paplis naujas demenciją nustatyti padėsiantis testas.

Nuotykių žaidimo „Sea Hero Quest“ tikslas yra išsaugoti seno jūreivio atsiminimus keliaujant valtimi aplink negyvenamas salas ir lediniuose vandenynuose. „Sea Hero Quest“ nepastebimai užfiksuoja žaidėjo gebėjimus orientuotis aplinkoje pereinant iš vieno lygio į kitą: reikia grumtis tai su vandeniu, tai su ugnimi, įsiminti valčių seką, siekiant grįžti namo.

Tyrėjai pastebėjo, kad žmogaus gebėjimas orientuotis aplinkoje ir akimirksniu pasirinkti tinkamą kryptį pasibaigus paauglystei ima prastėti. 19-mečiai žaidėjai iškart parplukdydavo valtį namo 74 proc. tikslumu, bet tikslumas bėgant metams sumažėjo iki 46 proc. sulaukus 75-erių metų.

„Galime patvirtinti faktą, kad gyvenimo eigoje pažintinės funkcijos (dėmesys, koncentracija, vizualinis aplinkos pažinimas) silpnėja ir trukdo iškart pasiekti „taikinį“. Taip pat dar kartą pastebėjome, kad vyrai turi šiek tiek geresnę orientaciją nei moterys ir, neaišku kodėl (galbūt dėl „vikingų kraujo“), Šiaurės šalių gyventojai rezultatais aplenkia visus kitus“, – komentavo autoriai.

Šio tyrimo tikslas - išplėsti demencijos diagnostikos galimybes, kad liga būtų nustatyta ankstyvų stadijų, o tai šiandien dar yra neįmanoma.

Demencija – klinikinis sindromas, pasireiškiantis buvusių normalių pažinimo funkcijų įgytu progresuojančiu pablogėjimu, sutrikdančiu kasdienę veiklą. Būtina ir pagrindinė sudedamoji demencijos dalis – atminties sutrikimas.

Alzheimerio liga (AL) – lėtinė progresuojanti neurodegeneracinė liga, nustatoma 60-70 proc. pacientų, kuriems diagnozuojamas demencijos sindromas. AL sergančiųjų skaičius priklauso nuo amžiaus: 60-64 metų žmonių serga mažiau nei 1 proc., sulaukusių daugiau nei 85 metų – 30 - 47 proc. Liga prasideda neryškiu, sunkiai pastebimu atminties sutrikimu, anksčiausiai pažeidžiama trumpoji atmintis ir išmokimas: pacientas užmiršta vardus, susitikimus, 5 žodžius įsimena tik su priminimu, tačiau seniai įsisavinta informacija ankstyvose ligos stadijose dažniausiai atgaminama.

Išplatinę minėtą žaidimą, mokslininkai atliko precedento neturintį tyrimą, įtraukusį net 2,4 mln. žmonių iš viso pasaulio – norint ištirti tiek žmonių laboratorijoje būtų prireikę daugiau nei 9000 metų. Taigi gauti rezultatai yra fenomenalūs ir atspindintys globalią situaciją.

„Deja, labai dažnai liga pastebima tik tuomet, kai pacientas, vieną dieną išėjęs iš namų, pasiklysta ir nebepajėgia į juos sugrįžti. Galimybė stebėti kiekvieno žmogaus pažinimo funkcijų kitimą leistų atskirti tą ribą, kuomet normalus jų silpnėjimas jau tampa ligos ženklu. Kartu būtų įmanoma anksčiau pradėti gydymą ir vertinti jo efektyvumą“, – sakė mokslininkai.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Auganti vyrų vaisingumo krizė vis dar lieka šešėlyje
Nevaisingumas – opi tema, kuri vis dar dažnai klaidingai suvokiama kaip moters sveikatos iššūkis. Tačiau naujausiu...
Kardiologai: Lietuva vis dar atsilieka ES gydant širdies ir kraujagyslių ligas
Gruodžio 6-10 dienomis minint Miokardo infarkto savaitę, šalies kardiologai ragina atkreipti dėmesį į širdies ir kraujag...
Greitosios medicinos pagalbos tarnybai pradeda vadovauti D. Paliulionis
Nuo pirmadienio, gruodžio 9 d., nacionalinei Greitosios medicinos pagalbos tarnybai (GMPT) pradeda vadovauti Donatas Pal...
Endoskopinės ausų operacijos: otochirurgo veiksmai tikslesni, gydymas efektyvesnis
„Jau beveik metus ligoninėje atliekame pilnai endoskopines ausų operacijas. Naudojant endoskopinę techniką ta...
Šeimos gydytoja: prieš pirkdami dovanas vaikams pagalvokite, ar jos tinkamos ir saugios
Interaktyvūs robotai, lipnūs „šlykštukai" (angl. slime), plastiko šoviniais šaudantys pistoletai, vaikiški SP...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų