Trečiadienis, 2024.12.04
Reklama

Alzheimerio diena: 6 paprasti pratimai, kaip prevenciškai lavinti savo atmintį

Šaltinis: vlmedicina | 2022-09-21 09:56:36

Alzheimerio liga gali užklupti netikėtai net ir tuos, kurių šeimos istorijoje nėra sirgusiųjų šia liga. Neretu atveju suprastėjusios atminties priežastimis gali tapti ne genai, o fizinio aktyvumo trūkumas, išsibalansavusi mityba bei ilgalaikis nustojimas kuo nors domėtis ar mokytis.

Sprendžia atmintį lavinančius uždavinius
Atminties lavinimas / VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr,.

Omega-3 ir B grupės vitaminai

Mūsų smegenys kasdien nepaliaujamai dirba – jos priima svarbius sprendimus, sprendžia įvairiausias užduotis ir nuolat ką nors planuoja. Vaistininkė pasakoja, kad jei ilgainiui darosi sunku susikoncentruoti, tai gali būti ženklas, kad smegenims trūksta svarbiausių vitaminų ir medžiagų.

„Omega-3 rūgštys ir B grupės vitaminai, ypač B12, – tai kone pagrindiniai vitaminai, padedantys palaikyti normalią protinę veiklą ir nervų sistemą. Šių vitaminų galima ieškoti tokiuose maisto produktuose kaip riešutai, jūros gėrybės ir riebi žuvis. Atlikti tyrimai taip pat rodo, kad valgant žuvį bent vieną kartą per savaitę, rizika susirgti Alzheimerio liga sumažėja 60 procentų, nei tų žmonių, kurie žuvies nevalgo. Taip pat teigiamą poveikį smegenų veiklai turi ir aminorūgštys“, – pataria „Eurovaistinės“ farmacininkė Jelena Deksnienė.

Aktyvi fizinė veikla

Aktyvi fizinė veikla itin naudinga smegenų veiklos aktyvumui, pasakoja vaistininkė. Anot jos, čia gelbsti tiek intensyvios treniruotės, tiek kasdieniai ilgi pasivaikščiojimai:

„Mankštinantis pagerėja mūsų smegenų aprūpinimas krauju, taip pat pradeda daugintis ir jungtis smegenų nervų ląstelės, kas ilgainiui skatina mūsų smegenų veiklą, gerina atmintį. Remiantis tyrimais, vos viena 30 minučių vidutinio intensyvumo treniruotė ant dviračio jau gali padidinti smegenų aktyvumą. Tuo tarpu kasdien skiriant bent po 30 minučių pasivaikščiojimui, galima sumažinti tikimybę susirgti Alzheimerio liga netgi 50 procentų“, – pasakoja J. Deksnienė.

6 atminties lavinimo pratimai

Vaistininkė pasakoja, kad remiantis moksliniais tyrimais, kasdien protinė veikla Alzheimerio ligos riziką gali sumažinti 47-75 proc. Anot jos, nors atminties lavinimo pratimai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kaip nuobodus ir varginantis darbas, iš tiesų tai gali būti maloni veikla. Ji dalinasi 6 lengvais pratimais:

Neprisiriškite prie kasdienių įpročių. Smegenų veiklą lavina tokie paprasti pratimai kaip dantų valymas ar rašymas nedominuojančia ranka, taip pat maršrutų keitimas grįžtant namo po darbo.

Lavinkite atmintį su pirkinių sąrašu. Jeigu eidami į parduotuvę mėgstate susidaryti pirkinių sąrašą, vos jį užrašius pabandykite įsiminti. Po valandos laiko užsiėmus kitomis veiklomis pabandykite prisiminti, kas buvo sąraše. Ilgainiui atsiminsite vis daugiau produktų iš sąrašo.

Pabandykite skaičiuoti mintinai. Dėl įpratimo skaičiuoti pasitelkiant skaičiuotuvą ilgainiui mūsų smegenys gali aptingti. Kartas nuo karto pabandykite tam tikrus skaičiavimus atlikti mintyse, be skaičiuotuvo. Tai padės lavinti jūsų smegenų darbą.

Mintyse užrašykite žodį. Įsivaizduokite konkretaus žodžio rašybą ir tuomet pabandykite sugalvoti kitus žodžius, kurie prasidėtų arba baigtųsi bent dviem tomis pačiomis įsivaizduojamo žodžio raidėmis.

Stalo žaidimai. Išmokite žaisti šachmatais arba šaškėmis. Taip pat prisiminkite tokias veiklas kaip kryžiažodžių sprendimas arba sudoku žaidimas.

Naujų įgūdžių lavinimas. Nuolatinis domėjimasis naujomis veiklomis ir užsiėmimas hobiais yra naudingi mūsų smegenų darbui. Veiklos gali būti pačios įvairiausios – naujos kalbos mokymasis, pradėjimas groti nauju instrumentu, prisijungimas prie choro ar net maisto gamybos pamokos.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 4 / 5 (2). Jūs dar nebalsavote
(2)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Atšalus orams suskaudo dantį? Gydytoja odontologė atskleidė, kaip to išvengti
Temperatūros stulpeliui krentant žemyn, dažnas susiduria ne tik su susilpnėjusiu imunitetu ir dėl to padažnėjusiomis lig...
Kodėl narkozės metu žmogus nejaučia skausmo?
Chirurginės operacijos ir medicininės procedūros gali būti atliekamos tiek su nejautra, tiek be jos. Kai nejautra reikal...
 Klausos negalia: kokią pagalbą garantuoja privalomasis sveikatos draudimas?
Gruodžio 3-iąją pasaulis mini Tarptautinę žmonių su negalia dieną. Šį kartą ligonių kasos ypatingą dėmesį skiria žmonėms...
Trys dažniausios nelaimės namuose: kaip turėtume elgtis kiekvienos jų atveju?
Nors namai įprastai siejasi su saugumo jausmu, maždaug trečdalis nelaimingų atsitikimų įvyksta būtent namuose. Dažniausi...
Imuniteto stiprinimas be vaistų: kasdieniai patarimai
Natūralus imuniteto stiprinimas be vaistų tampa vienu efektyviausių būdų palaikyti gerą sveikatą kasdien. Šiame straipsn...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų