Šeštadienis, 2023.06.03
Reklama

Ar užsienyje dirbantis sūnus, grįžęs atostogų į Lietuvą, gaus nemokamą gydymą?

vlmedicina.lt | 2014-07-11 00:02:31

Klausimas. Mano sūnus pagal laikinus kontraktus dirba Norvegijoje ir ten moka socialinio draudimo įmokas. Kaip suprantu, kadangi įmokas moka Norvegijoje, jis ten gali gauti nemokamą sveikatos priežiūrą? O kai grįš į Lietuvą atostogų, kokios galimybės gauti nemokamą priežiūrą? Taip pat esu girdėjusi apie kažkokią S1 formą, suteikiančią teisę gauti priežiūrą bet kurioje šalyje. Kas tą formą išduoda ir kaip ja pasinaudoti? Albina, 47 m.

Kelionė
© Fotolia.com

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) komentaras

Iš Jūsų klausimo supratome, kad Jūsų sūnus šiuo metu Norvegijoje dirba, moka mokesčius, todėl ten yra draustas privalomuoju sveikatos draudimu. Atvykstant atostogų į Lietuvą jam reikėtų Norvegijos sveikatos draudimo įstaigoje (HELFO) gauti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK). HELFO administracijos ir jos padalinių kontaktinius duomenis galima rasti interneto adresu https://www.helfo.no ir https://www.helfo.no/omhelfo/kontakt-helfo/Sider/default.aspx .

ESDK patvirtina apdraustojo teisę gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas laikino buvimo Europos Sąjungos (ES) šalyse ir Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine bei Šveicarijoje. Pagal ją suteikus būtinąją medicinos pagalbą, išlaidas apmoka tos šalies, kurioje asmuo draustas, valstybinio sveikatos draudimo įstaiga.

Būtinoji medicinos pagalba, pateikus ESDK, paprastai teikiama dėl ūmios ligos. Jos mastą nustato gydantysis gydytojas. Jis atsižvelgia į paciento buvimo ES šalyje trukmę ir suteikia tokią būtinąją medicinos pagalbą, kad jam nereikėtų dėl medicininių priežasčių anksčiau laiko grįžti į šalį, apdraudusią jį sveikatos draudimu.

Svarbu žinoti, kad ESDK negarantuoja medicinos paslaugų išlaidų apmokėjimo, jei asmuo kreipiasi į gydymo įstaigą, nepriklausančią valstybinei tos šalies sveikatos sistemai (Lietuvoje reiktų kreiptis į sutartį su teritorine ligonių kasa sudariusią gydymo įstaigą).

Ši kortelė taip pat neužtikrina priemokų (mokesčių) ir transportavimo išlaidų kompensavimo, o taip pat negarantuoja planinės sveikatos priežiūros paslaugų išlaidų apmokėjimo.

Jei pacientai, turintys teisę į nemokamas būtinosios medicininės pagalbos paslaugas, savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras, tokių paslaugų ar procedūrų kainą jie privalo sumokėti patys.

Dokumentas S1 (arba E106 formos pažyma) – tai asmens teisę į sveikatos priežiūros paslaugas gyvenamojoje šalyje patvirtinantis dokumentas. Dokumentas S1 išduodamas, kai apdraustasis pageidauja gydytis ne draudimo valstybėje, o gyvenamojoje, t. y. tik tokiu atveju, jeigu asmuo dirba vienoje ES šalyje, o gyvena kitoje.

Tad, jeigu Jūsų sūnus dirba Norvegijoje, bet gyvena Lietuvoje (deklaruota gyvenamoji vieta yra Lietuvoje), jis turi teisę kreiptis į savo draudimo valstybės – Norvegijos atitinkamą sveikatos draudimo įstaigą (HELFO), prašydamas išduoti jam dokumentą S1 (arba E106 formos pažymą). Šią pažymą būtina užregistruoti teritorinėje ligonių kasoje (TLK) Lietuvoje pagal deklaruotą gyvenamąją vietą. Tik po to, kai šis dokumentas bus užregistruotas TLK, Jūsų sūnus įgys teisę gauti tokios pat apimties asmens sveikatos priežiūros paslaugas Lietuvoje, kaip ir Lietuvos apdraustieji.

Tuo atveju, jeigu Jūsų sūnus ne tik dirba, bet ir gyvena Norvegijoje, vykdamas atostogauti į Lietuvą ar bet kurią kitą ES šalį turėtų nepamiršti pasiimti Europos sveikatos draudimo kortelės, dėl kurios išdavimo, kaip minėjome, turėtų kreiptis į Norvegijos sveikatos draudimo įstaigą.


VLmedicina.lt

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nepaisyti kalcio trūkumą signalizuojančių ženklų – pavojinga sveikatai
Tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai – nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus – su maistu negauna būtinos kal...
Naujas prostatos vėžio gydymo būdas
Nacionaliniame vėžio institute pradėtas naujas etapas prostatos vėžio gydyme: krioabliacijos būdu sunaikintas lokaliai a...
Kauno klinikose reta liga sergančiai pacientei pritaikytas inovatyvus gydymas
Kamilė – pirmoji paauglė Lietuvoje, kuriai pritaikytas gydymas CFTR moduliatoriais, skirtais gydyti retą lėtinę li...
Neaiškūs bėrimai ant kūno: kokia liga už to gali slypėti
Įvairūs odos dariniai, tokie kaip spuogeliai, pūslelės ar dėmelės, ne visada yra teisingai atpažįstami – ar išbėrė...
Kaip vaikams ir paaugliams rasti tinkamų būdų priimti įvairias emocijas ir jausmus
Pastaraisiais metais visuomenė susidūrė su gausybe iššūkių: pandemija, jos padariniai ir karas Ukrainoje išjudino stipri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų