Pirmadienis, 2023.05.29
Reklama

Ar parduotuvėje parduodamos plautos morkos apdorojamos chemikalais?

www.lrt.lt | 2015-01-14 14:16:04

Nors pasaulyje tokia praktika taikoma, Lietuvoje morkų ar kitų daržovių bei vaisių niekas neapdoroja chemikalais, teigia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėjos pavaduotoja Aurelija Drumstienė.

Morkos
Algirdo Kubaičio nuotr.

LRT radijo klausytojas domisi, kokiais chemikalais apdorojamos parduotuvėje parduodamos jau plautos morkos. „Lentynose pasirenki gražios išvaizdos ir nesuvytusias mokas, tačiau, parsinešus namo, dalis jų pajuosta. Norėčiau sužinoti, kokiais chemikalais po plovimo jos apdirbamos, manau, kad tai aktualu visiems vartotojams“, – tikina klausytojas.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėjos pavaduotoja A. Drumstienė sako, kad Lietuvoje yra nemažai ūkininkų, kurie į prekybos centrus pristato plautas morkas, atsižvelgdami į pirkėjų poreikius.

„Tačiau, kiek man žinoma, ūkininkai Lietuvoje naudoja gręžinio vandenį ir jo nereikia papildyti cheminiais junginiais, kad vanduo nebūtų užterštas bakterijomis ar kitais mikroorganizmais“, – kalba specialistė.

A. Drumstienės žiniomis, ūkininkai morkų plovimui naudoja tik vandenį. Vėliau morkos važiuoja per specialius prietaisus, kad būtų pašalintas žemių perteklius. „Morkos tikrai nėra apdorojamos jokiais chemikalais“, – tikina Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėjos pavaduotoja.

Ji pripažįsta, kad pasaulyje, siekiant apsisaugoti nuo bakterinio užterštumo, pomidorus ar kitas daržoves bei vaisius plauti tikrai yra naudojamas vanduo, kuris praturtinamas chloro junginiais. „Tačiau tai būdinga tiems kraštams, kurių aplinkos temperatūra yra aukšta. Lietuvoje tai nėra būdinga“, – pažymi pašnekovė.

Specialistės teigimu, pajuodavimai ant morkų dažniausiai atsiranda nuo fenolinių junginių, kurie reaguodami su aplinkos oru sukuria juodos spalvos efektą. „Labai panašūs procesai vyksta tada, kai perpjauni obuolį, o jis paruduoja“, – pavyzdį pateikia A. Drumstienė.

Pasak jos, morkos pajuoduoja todėl, kad sandėliavimo metu aplinkos temperatūra yra žema, fenoliniai junginiai nereaguoja su deguonimi, o, parsinešus namo, šiltoje aplinkoje cheminiai procesai įvyksta greičiau.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lėtinė inkstų liga paliečia milijonus europiečių: kaip ją atpažinti?
Be jokių išankstinių simptomų organizmą apnuodijanti lėtinė inkstų liga kasdien apsunkina gyvenimą daugiau nei 100 milij...
Pagalba kenčiantiems nuo psichikos ligų prieinama ne tik specializuotose įstaigose
„Ilgą laiką kęsti psichologinį diskomfortą, susitaikyti su slogia nuotaika, prarastu gyvenimo džiaugsmu ar bandyti...
Veiksmingiausi būdai pasirūpinti savo psichikos sveikata
Dabartiniame pasaulyje, susiduriant su pandemija, klimato kaita, finansiniu nesaugumu, karu ir kitais iššūkiais, tinkamo...
Kepenys – vienas svarbiausių organizmo instrumentų: kaip atpažinti ir gydyti pažeidimus?
Kepenys – didžiausias žmogaus vidaus organas bei stambiausia virškinimo liauka atliekanti daugiau nei 500 funkcijų...
Pablogėjusi savijauta gali reikšti skydliaukės sutrikimus. Kaip atpažinti?
Slenkantys plaukai, nerimas, svorio pokyčiai – skydliaukės hormonų disbalanso pranašais gali tapti simptomai,...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų