Tuoj įpusės trečiasis vasaros mėnuo, o kartu su juo atostogų metas artinsis prie pabaigos: vieni jau pailsėję, kiti kaip tik dabar džiaugiasi vasaros malonumais, treti dar tik ruošiasi tai daryti. Tad įdomu, kur ir kaip poilsiauja mažeikiškiai medikai. To paklausėme septynių Mažeikių miesto medikų ir slaugytojų.
Vilioja tai, kas nepažinta
Pasak Mažeikių ligoninės gydytojas ortopedo–traumatologo Sigito Kakčio, Mažeikių medikai atostogauja įvairiai: „Sunkokas darbas verčia per atostogas atsiriboti nuo įprastos gyvenimo rutinos. Todėl dažnas pasirenka ilgesnes ar trumpesnes keliones. Yra daug apkeliavusių ne tik Europą, bet ir kitų žemynų šalis. Yra ir tokių medikų, kurie sulaukę atostogų griebia meškeres ar spiningus į rankas ir atsiduoda savo pomėgiui. Pagrįstai manau, kad daugelis pasirenka aktyvų poilsį. Tiesa, kai kas vis dažniau renkasi pigesnį nei Palangoje poilsį prie Baltijos jūros Latvijoje ar prie Viduržemio jūros Turkijoje ar Egipte.“ S. Kaktys savo atostogas dalija bent į dvi dalis: viena jų vasaros pabaigoje būna skirta poilsiui, išvykoms vietoje, kita dalis – kur nors toliau. „Paskutinį kartą vykau į Kiniją. Šį rudenį norėčiau iš arčiau susipažinti su Iranu, persų kultūra, istorija“, – sakė gydytojas.
Anot jo, atostogų turiningumas priklauso nuo kiekvieno iš mūsų pomėgių: „Mane vilioja tai, kas nepažinta, apie ką skaityta vaikystėje ar jaunystėje. Aišku, svarbu ir turimos lėšos. Medikų atlyginimai neleidžia plačiai mėgautis egzotiškomis kelionėmis. Tačiau kelionės, kitų kraštų žmonių gyvensenos pažinimas yra didelis turtas. Gal didesnis negu koks baldas ar šiaip patogesnė buitis. Keliaudamas daug fotografuoju. Tada patirti įspūdžiai turi išliekamąją vertę. Gyvenimas vien tik darbu alina, daro piktokais robotais, mechaniškai atliekančiais darbą. Tokiu atveju nėra vietos svajonei, polėkiui. Man tai svarbu. Be romantikos gyvenimo medžio šakos džiūsta.“
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro vaikų ligų gydytojas Rimantas Piesliakas taip pat mėgsta keliauti, pasak jo, dirbant tokį darbą, kaip gydytojo, geriausia atostogauti vasarą, nes sumažėja krūvis, ligonių. „Mano poilsis daugiau pažintinis, kiekvienais metais stengiuosi nuvykti vis į kitą šalį. Jau esu buvęs Turkijoje, Bulgarijoje, Tunise, Ispanijoje, o šiemet rugsėjo mėnesį važiuosiu į Portugaliją. Šalyje, į kurią važiuoju, pirmiausia turi būti šiltas oras, jūra ir vaisių. Lietuvoje neatostogauju, nes čia didesnės kainos ir nėra garantijos dėl oro. Tik nebent savaitgaliais su šeima nuvažiuojame prie jūros. Mano manymu, idealiausios atostogos yra tada, kai išvažiuoji iš namų, nes jei lieki namie, nepakeiti aplinkos, atsiranda nenumatytų darbų ir lieki nepailsėjęs. Kad atostogos būtų turiningos, vykstant į kokią šalį, reikia jai pasiruošti, apie ją pasiskaityti, pasižiūrėti, kokias vietas galėtum aplankyti“, – kalbėjo R. Piesliakas.
Atostogos reikalingos visiems
Individualios M. Petrauskienės įmonės odontologas Paulius Margelis tikino, kad atostogos reikalingos visiems be išimties, nes tai tolygu poilsiui. „Aš asmeniškai mėgstu aktyvų poilsį, tačiau jį dažnai riboja mažamečiai vaikai, todėl kol kas tenka ilsėtis kiek kitaip. Kadangi dėl mūsų specialybės tureti ilgų ištisinių atostogu netenka, pavyzdžiui, mėnesiui, stengiamės išnaudoti kiekvieną dieną. Dažniausiai atostogas renkamės vasarą ir būtinai prie jūros. Šį pavasarį su šeima buvome Kretoje. Visiems šeimos nariams labai patiko. Tikimės, kad ir ateityje bus galimybė išvykti kur nors svetur“, – pasakojo P. Margelis. Pasak jo, Lietuvoje irgi labai neblogai, ypač kai šalia yra mylimi žmonės: „O kad atostogos būtų turiningos, reikia jas arba gerai suplanuoti, arba tiesiog atsidurti reikiamoje vietoje reikiamu laiku ir su gerais žmonėmis.“
Mažeikių rajono pedagoginės–psichologinės tarnybos psichologė Sandra Mikuževičienė teigė, kad jos atostogos labai paprastos: „Atostogauju Lietuvoje, dažniausiai vasarą, liepos – rugpjūčio mėnesiais. Su šeima nuvažiuojame į Palangą ar šiaip aplankome draugus. Kadangi gyvename miestelyje, lauke ir prie upės praleidžiame daug laiko. Kiekvienas žmogus praleidžia atostogas pagal savo pasirinktus prioritetus. Man patinka būti namie su šeima.“
Svajoja nuvykti svetur
„Mūsų slaugytojų finansinės galimybės praktiškai neleidžia niekur išvažiuoti, – sakė Mažeikių ligoninės Ortopedijos–traumatologijos skyriaus bendrosios praktikos slaugytoja Rita Andriuškienė. – Tik tos slaugytojos, kurios turi suaugusius vaikus, gyvenančius užsienyje, leidžia sau juos kartais aplankyti. Kadangi po užsienį galimybės keliauti neturiu, su šeima vasarą gyvenu sode, taip mes atsipalaiduojame nuo miesto buities, gyvenimo. Aišku, galima ir į kokią Palangą savaitei nuvažiuoti, bet tam nėra didelio poreikio.“ Slaugytoja vajoja pakeliauti po užsienį, nori pamatyti Graikiją, Prancūziją, nuvykti į kalnus. „Man mielesnis aktyvus poilsis, nenorėčiau poilsiauti kokioje Turkijoje, man labiau patinka pažintinės kelionės. Lietuvoje su šeima stengiamės viską apvažiuoti, pamatyti, turbūt nebėra kampelio, kur nebūtume buvę“, – kalbėjo R. Andriuškienė.
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro bendrosios praktikos vaikų slaugytoja Valerija Perminienė pasakojo, kad seniau atostogaudavau Bulgarijojoje, Sočyje, Kryme, Kaukaze, važiuotų ir dabar kur nors, bet neranda su kuo: „Vyras nenori, vaikai dideli, patys važiuoja. Nuvažiuoju tik prie jūros ar aplink regioną esančių ežerų. Gaila, kad šiemet orai prasti, net nelabai buvo kada kur nuvažiuoti.“
„Per atostogas mėgstu daug keliauti ir po Lietuvą, ir į svečias šalis. Man patinka pailsėti ir žiemą, ir vasarą, todėl savo atostogas dalinu į dvi dalis. Jau ketvirti metai dalį atostogų praleidžiu pas dukrą Norvegijoje, tai šiek tiek pažįstu Norvegijos pietinę dalį“, – sakė Mažeikių ligoninės Nervų ligų skyriaus bendrosios praktikos slaugytoja Rasa Stonkuvienė. Pasak jos, atostogos žmogui labai reikalingos, po jų grįžti pilnas energijos, jautiesi pailsėjęs. O kad jos butų turiningos, priklauso nuo paties žmogaus, jo poreikių. „Man reikalingas aktyvus poilsis, o kitam gal pakanka drybsoti lovoje“, – teigė slaugytoja.
Vaida Vaitkutė