Kas slepiasi gydytojo atostogų vaistinėlėje? Pasirodo, yra medikų, kurie visai tokios neturi, o kiti nevengia pasiimti ir antibiotikų visiems gyvenimo atvejams, vykdami poilsiauti gamtoje į krepšį būtinai įsimeta ir specialų erkių traukiklį. Eiliniams poilsiautojams, neturintiems medicininio išsilavinimo, specialistai pataria nepamiršti antialerginių vaistų ir bent jau paprasčiausių anglies tablečių.
Svarbiausias – erkių traukiklis
Infektologė Julija Petrina į gamtą jau dešimt metų nevykta be erkių traukiklio. „Labai praktiškas daiktas, kurį teko naudoti ne vieną kartą“, - sako portalo pašnekovė.
Infektologės atostogų vaistinėlėje visuomet yra ir dezinfekcinė priemonė, tepaliukas, naudojamas po vabzdžių įgėlimo, smecta.
„Reikia visko turėti, ko prireiktų susižeidus, suviduriavus ar įkandus vabzdžiams“, - paaiškina gydytoja.
J. Petrina vasaros poilsiui visuomet renkasi gimtinės gamtą, dažnai – Kuršių neriją, Lietuvos ežerus.
„Į kitas šalis vykstu rudenį, pavasarį, kai ten nėra taip karšta“, - sako pašnekovė.
Vaistai nuo skausmo
Pediatrė ir vaikų neurologė dr. Audronė Prasauskienė nusijuokė, kad prabangioms atostogoms užsienyje neuždirba, todėl įprastai vasaras leidžia Lietuvoje.
Paklausta apie atostogų vaistinėlę, išvardijo jos turinį: „Visada turiu vaistų nuo skausmo, nes jie veikia ir turint temperatūros. Jei tenka vykti į kitą šalį, pasiimu miegą reguliuojančių preparatų. Kadangi turiu padidėjusį kraujospūdį, visuomet turiu ir jam mažinti medikamentų. Ir viskas. Nesu mėgėja turėti krūvą vaistų, nes vaistinių yra visur, ir prireikus galima nusipirkti, ko reikia“.
Apie ligas ir traumas negalvoja
„Na ir paklausėte apie vaistinėlę traumatologo, kuris vaistų beveik nevartoja, - į portalo klausimą juoku sureagavo traumatologas Vidmantas Žegunis. – Ir specialiai tikrai nieko nesiimu, atostogaudamas nieko neturiu. Vykdamas ilsėtis apie ligas ir traumas tikrai negalvoju, juk visur visko galima gauti – ir tvarsčių, ir pleistrų. Nors gal kokį tvarstį ir reiktų pasiimti, vykstant į gamtą. Tačiau daugiau tikrai nieko“.
Siūti nesiruošia
O gydytojas chirurgas prof. dr. Artūras Razbadauskas vaistinėlę visuomet turi. Tik ji, kaip sako gydytojas, niekuo nesiskiria nuo pirmosios pagalbos vaistinėlės.
„Vasarą tik prisideda priemonė nuo vabzdžių įkandimo, antialerginiai medikamentai, antibiotikai, nes gali kokia stafilokokinė infekcija užpulti per pieną ar vandenį. Visada turiu pleistrų, dezinfekcinės medžiagos, tvarsčių“, - išvardijo portalo pašnekovas.
Gal chirurgas pasiima ir ką nors specifinio, jei prireiktų panaudoti profesinius įgūdžius – tam, kad apsidraustų?
„Siūlų, adatų ir pincetų tikrai nesiimu, siūti nesiruošiu, - nusijuokė A. Razbadauskas. – Aš apsidraudęs savo sveikatą ir gyvybę esu visada. Be to, vasaros poilsis nėra toks ekstremalus, kaip žiemą su slidėmis. Vasarą aš leidžiu Aukštaitijos nacionaliniame parke, kur susitinku ir su studijų draugais. Čia pažvejojame. O kas tokio labai ypač ekstremalaus gali nutikti žvejojant? Nebent kabliukas įsikabintų į ranką ar skruostą“.
Kodėl chirurgas ilsisi būtent Aukštaitijoje? „Gyvename pajūryje, tad norisi pakeisti aplinką. Ten man labai patinka, jau turime savas tradicijas. O į užsienį nevažiuoju, nes pakeliauju per visus metus įvairių konferencijų metu“, - sakė portalo pašnekovas.
Antibiotikai – visiems gyvenimo atvejams
Šeimos gydytoja Jūratė Ivanauskienė savo atostogų be tinkamos vaistinėlės net neįsivaizduoja, o jos turinys priklauso ir nuo kelionės krypties, ir nuo kartu vykstančių žmonių skaičiaus.
„Jei ilsiuosi Lietuvoje, pasiimu tik tai, kas būtiniausia: kremą nuo saulės, antialerginių, antihistamininių vaistų, ibumetino, virškinimui pagerinti – probiotikų, fermentų. Ir kiekvienam poilsiautojui rekomenduoju būtinai turėtų šių medikamentų, ypač greito veikimo antialerginių, nes organizmas gali sureaguoti ne tik į maistą, vabzdžių įkandimą, bet ir į saulę. Apsinuodijus praverstų turėti bent jau paprasčiausių anglies tablečių“, - patarimais dalijosi gydytoja.
Ruošdamasi į tolimesnįjį užsienį J. Ivanauskienė pasiima dar daugiau: „Tada vežuosi tikrai daug – gan didelę „terbą“. Tai dar priklauso ir nuo to, kiek žmonių kartu keliaujame, nes juk visi tikisi prireikus iš manęs sulaukti pagalbos. Pasiimu ir nuskausminamųjų, ir nuo sąnarių pertempimo, homeopatinių vaistų, ir būtinai – antibiotikų visiems gyvenimo atvejams“.
Šią vasarą gydytoja tradiciškai ketina ilsėtis Nidoje. „Neįsivaizduoju vasaros be jūros“, - šypsosi pašnekovė.
Ar atostogų metu yra tekę suteikti profesionalią pagalbą kitiems?
Infektologė Julija Petrina:
- Ačiū Dievui, neteko kovoti dėl žmogaus gyvybės. Bet kartą vienas žmogus dviračiu važiuodamas nuo kalno atsitrenkė į automobilį ir prasiskėlė galvą. Tad teko suteikti minimalią pagalbą.
Vaikų neurologė dr. Audronė Prasauskienė:
- Kartą skrendant lėktuvu vienam penkerių ar šešerių metų berniukui pasidarė bloga, vaikas pradėjo dusti. Atsiliepiau, kad esu gydytoja. Tačiau apžiūrėjusi pamačiau, kad nieko blogo nenutiko, tiesiog vaiką ištiko panikos priepuolis. Patariau jį nurengti, kad jam nebūtų labai karšta, pasiūliau išgerti vandens. Tiek ir tereikėjo. Berniukas nurimo.
Traumatologas Vidmantas Žegunis:
- Ne. Stengiuosi nesikišti. Tegu vietos medikai, kurie turi visą profesionalią įrangą, atlieka savo darbą. Apskritai ilsėdamasis nesistengiu parodyti, kad esu gydytojas.
Chirurgas prof. Artūras Razbadauskas:
- Iš draugo antakio ištraukiau meškerės kabliuką. Galbūt, jei nebūtų buvę manęs šalia, būtų tekę vykti ir į ligoninę, bet to nebeprireikė.
Šeimos gydytoja Jūratė Ivanauskienė:
- Visuomet tenka padėti kitiems. Turbūt tai jau kraujyje (juokiasi). Ir įvairiais atvejais: infekcijų, žarnyno susirgimų, peršalimo. Net ir kraudamasi vaistinėlę visuomet pagalvoju apie tuos žmones, su kuriais vykstu.