Pirmadienis, 2024.12.02
Reklama

Ar galėsime išvengti osteoporozės?

Šaltinis: vlmedicina | 2016-03-21 00:02:11

Mokslininkai, atlikę bandymus su pelėmis, žada, kad vos viena kamieninių ląstelių injekcija galėtų atkurti normalią sergančiųjų osteoporoze kaulų struktūrą, – rašo medicalnewstoday.com.

© Photl.com asociatyvioji nuotr.

Pasaulyje daugiau nei 200 mln. žmonių serga osteoporoze: skiriama I tipo osteoporozė (vadinamoji pomenopauzinė osteoporozė) ir II tipo osteoporozė, kuri yra susijusi su amžiumi ir vienodai paveikia abiejų lyčių atstovus.

Sergant II tipo osteoporoze redukuojasi vidinė kaulo struktūra. Kaulas tampa plonesnis ir mažesnio tankumo, todėl nebegali tinkamai funkcionuoti, būtent dėl to per metus pasaulyje įvyksta 8,9 mln. kaulų lūžių (dažniausiai šlaunikaulio), galinčių pasibaigti negalia ar net mirtimi. Dabar yra tik vienas efektyvus vaistas, skiriamas sergant II tipo osteoporoze, tačiau jo poveikis tęsiasi tik 2 metus.

Kamieninės ląstelės („pirminės“ ląstelės, kurios besidalydamos diferencijuojasi) atrastos Toronto universitete (The University of Toronto) 1960 m.

Praėjus šitiek metų tyrėjai iš to paties Toronto universiteto ir Otavos ligoninės (The Ottawa Hospital) norėjo išsiaiškinti, ar kamieninių ląstelių terapija galėtų išgydyti pelių mezenchiminių kamieninių ląstelių (angl. santr. MSCs) defektą ar trūkumą. Šios ląstelės atsakingos už kaulo regeneraciją. MSCs gali tapti kaulinio audinio ląstelėmis ir būti persodintos be atmetimo reakcijos rizikos.

Tyrimo autorius prof. W. Stanford dar ankstesniuose savo darbuose pastebėjo sąsajas tarp MSCs defekto ir su amžiumi susijusios osteoporozės pelėms.

Dabartiniuose bandymuose tyrėjai tikrino hipotezę, kad osteoporozei atsiradus dėl MSCs defekto sveikų kamieninių ląstelių persodinimas turėtų terapinį efektą. Todėl osteoporoze sergančioms pelėms suleido MSCs, gautų iš sveikų pelių.

Po 6 mėn. (o tai yra ketvirtis pelės gyvenimo) komanda pastebėjo, kad osteoporozės paveiktą kaulą pakeitė sveikas normaliai funkcionuojantis kaulas.

Tyrimo bendraautoris prof. J. Davies sakė: „Mes tikėjomės bendros kaulo būklės pagerėjimo. Bet, visų mūsų nuostabai, osteoporozei būdinga koralą primenanti kaulo struktūra regeneravosi – tapo vėl visiškai normalia“.

Tyrėjai tikisi, kad jų atradimas padės išvystyti naują osteoporozės gydymo metodą ar netgi sustabdyti beprasidedančią ligą.

JAV jau atliekamas papildomas tyrimas – vyresnio amžiaus pacientams buvo injekuota kamieninių ląstelių, toliau planuojama tirti kraujo mėginius, nustatyti, ar biologiniai žymenys rodo kaulo struktūros pagerėjimą. Priklausomai nuo gautų rezultatų, tolesni tyrimai tęsis maždaug penkerius ateinančius metus.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Imuniteto stiprinimas be vaistų: kasdieniai patarimai
Natūralus imuniteto stiprinimas be vaistų tampa vienu efektyviausių būdų palaikyti gerą sveikatą kasdien. Šiame straipsn...
Atsako chirurgas: ar po tulžies pūslės pašalinimo tikrai teks kardinaliai keisti mitybą?
Tulžies pūslės operacija sergantiems tulžies pūslės akmenlige dažnai kelia nerimą, ypač dėl iki šiol paplitusio mito, jo...
„Žaliasis koridorius“ onkologiniams pacientams: pas reikiamus specialistus – be siuntimų
Onkologinės ligos yra antra pagal dažnumą mirties priežastis ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Lietuvoje kasmet diagnoz...
Namų darbai planuojant šeimos pagausėjimą: ko nepamiršti?
Tinkamas pasiruošimas nėštumui padeda išvengti daugybės nereikalingų rūpesčių, todėl dar prieš svarstant apie šeimos pag...
Trapi it stiklas: menopauzė ir kaulų retėjimas
Menopauzė – kiekvienos moters laukiantis etapas. Nors daugelis svajoja sulėtinti jos atėjimą ar išvis išvengti, me...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų