Antradienis, 2025.07.01
Reklama

Apelsinai apdoroti imazalilu. Ar tai kenksminga medžiaga?

2012-04-09 23:56:06

Genovaitės Privedienės nuotr.

Klausimas. Mėgstu  apelsinus, tik gaila, kad dauguma jų, o gal net visi apdoroti kažkokiu imazalilu. Kas tai per medžiaga, apdorojimo būdas, ar jie kenksmingi?

 Atsako Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Antanas Bauža

 Siekiant ilgiau išlaikyti šviežius vaisius ir daržoves, po derliaus nuėmimo ar atliekant jų prekinį paruošimą šiuolaikinėje pramonėje yra naudojamos alternatyvios saugios laikymo technologijos ir metodai- fiziniai, cheminiai, biologiniai.

 Grybelinės ir bakterinės ligos yra pagrindiniai veiksniai, dėl kurių laikomuose šviežiuose vaisiuose ir daržovėse susidaro didžiausi nuostoliai. Siekiant juos sumažinti kai kuriose šalyse nuimtas derlius apdorojamas mažai toksiškais fungicidais,  prie kurių priskiriamas ir imazalilas. Visi jie yra leistini naudoti Europos Sąjungos teisės aktais.

 Vaškas su imazalilo priedu dažniausiai naudojamas atliekant citrusinių vaisių, melionų, avokadų prekinį paruošimą.  Šitų medžiagų likučiai neturi viršyti norminiuose dokumentuose nurodytų kiekių. Leistina imazalilo koncentracija yra labai nedidelė, pavyzdžiui, citrusiniuose vaisiuose ji negali viršyti 5 mg/kg, melionuose -2 mg/kg, avokaduose - 0,05 mg/kg.

 Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba vykdo nuolatinę šviežių vaisių ir daržovių, įvežamų iš Europos Sąjungos šalių bei importuojamų iš trečiųjų šalių, ypač iš Egipto, kontrolę.

 Remiantis Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto pateiktais duomenimis, nėra nustatyta, kad 2011-2012 m. būtų rastas viršytas leistinas imazalilo kiekis Lietuvoje realizuojamuose šviežiuose vaisiuose ir daržovėse.

 Kaip būtų galima pašalinti imazalilą ar sumažinti jo likutį? Imazalilas per laiką pats suskyla. Paprastai po apdorojimo imazalilu jo likučiai lieka ant žievelės paviršiaus, todėl prieš nulupant citrusinius vaisius, melionus, rekomenduojama juos gerai nuplauti šiltu vandeniu, į jį įdėjus truputį geriamosios sodos.

 Pažymime, jei citrusinių ir kitų vaisių paviršius yra apdorotas fungicidais ar konservantais, produktų ženklinimo etiketėse apie tai turi būti pateikta informacija.

 vlmedicina.lt

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Baigia darbą Klaipėdos psichikos sveikatos centro vadovas A. Slatvickis
Birželio 30 d. darbą baigia ilgametis VšĮ Klaipėdos psichikos sveikatos centro vadovas Aleksandras Slatvickis. Šiai įsta...
Populiarūs lieknėjimo mitai gali sugadinti sveikatą: ko žūtbūt vengti?
Tarptautinės tyrimų bendrovės „YouGov“ duomenys rodo, kad daugiau nei 50 proc. pasaulio gyventojų nuolat ste...
Vabzdžių įgėlimai: kuo skiriasi jų sukeltos reakcijos gydymas?
Vasarą ne visada pavyksta išvengti vabzdžių įgėlimų, ypač liepą, kai dauguma jų būna aktyviausi. Uodai, bitės, širšės ar...
Kaip pasirinkti jums tinkamą investicinio gyvybės draudimo pasiūlymą?
Investicinis gyvybės draudimo pasirinkimas – svarbus finansinis sprendimas, galintis turėti įtakos tiek jūsų, tiek...
Dehidratacija: kas išduoda skysčių trūkumą ir kodėl vandens gali nepakakti?
Dažna vasaros palydovė yra dehidratacija, gresianti ne tik sportuojantiems ir dirbantiems lauke – skysčių trūkumo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų