Prieš savaitę Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pateikus Sveikatos reikalų komitetui svarstyti IV sveikatos reformos etapo projektą, vienas iš komiteto vadovų – pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas - negaili kritikos projekto įgyvendinimo terminams. „Pirmasis šios kadencijos socialdemokratų sveikatos ministras Vytenis Andriukaitis turėjo kitų tikslų, tad dabar Rimantė Šalaševičiūtė turi atlikti visą juodą darbą“, - sako konservatorių politikas.
Reikėjo 3-iąjį pratęsti?
Portalo VLMEDICINA.LT kalbinamas Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas A. Matulas sakė, jog vertinti vien tik 4-ojo sveikatos reformos etapo projektą yra labai sudėtinga. „Reikia kalbėti apie visą trejus metus trunkančią socialdemokratų kadenciją, - įsitikinęs pašnekovas. – Vienokia sveikatos apsaugos sistemos kryptis buvo pirmajame etape, vadovaujamame V. Andriukaičio, kitokia – dabartinės ministrės rankose. Pirmasis buvo daugiau viešųjų ryšių etapas, kurio metu buvo daug kalbama, daug žadama – ir tikrai gerų dalykų, bet darbų nebuvo. Netgi priešingai, buvo sustabdytas reformos tęstinumas“.
A. Matulo įsitikinimu, prieš paskubomis vykdant 4-ąjį reformos etapą, derėjo pratęsti 3-iąjį, kuriam įstaigos buvo parengtos.
„Į mažąsias ligonines buvo žadama sugrąžinti akušerijos, chirurgijos skyrius, nors jau tada buvo aišku, jog tai – neįmanoma, - prisiminė politikas. – Nes rajonuose tiesiog žmonių nebeliko. Gyventojai įprato vykti į didžiąsias ligonines, veikiančias miestuose, kur įsikūrė rajonų gyventojų vaikai, anūkai. Tad, vertinant dabartinę sveikatos politiką, galima teigti, jog po dvejų metų socialdemokratai pagaliau sugrįžta į realybę“.
Sveikatos reikalų komitetas, kaip tvirtina jo atstovas, atkreipė dėmesį ir į tai, jog skubant vykdyti ligoninių konsolidacijos etapą pagal anksčiau suplanuotus terminus, iki Naujųjų metų net nepakaktų įstatymų numatyto laiko darbuotojus informuoti apie atleidimą iš darbo.
Peržiūrėti kriterijus
„Labai svarbu ir tai, kad vykdant reformą būtų itin gerai įvertinti pacientų srautai. Pagal parengtą projektą dar apie 10 įstaigų netektų chirurgijos, akušerijos skyrių. Pavyzdžiui, vien Šiaulių apskrityje tai paliestų dvi svarbias ligonines – Radviliškio ir Joniškio, - kalbėjo A. Matulas. – Gal išimtis būtų tik Klaipėda, kur ne vienerius metus reforma nevyksta, nes keturi stiprūs vadai arba laiku pereina į atitinkamą partiją, arba priima kitus jiems naudingus sprendimus. Tad čia ir yra išskirtinė situacija, kai šalia esančios ligoninės niekaip nesujungiamos. Tačiau jei skubos tvarka bus naikinami tam tikro pacientų skaičiaus nesurenkantys skyriai, nukentės visos Lietuvos ligoninės. Deja, neatsižvelgiama į tai, jog mūsų šalyje apie 65 proc. visų sveikatos priežiūros paslaugų suteikia būtent rajonų ligoninės ir tik 35 proc. – didžiosios“.
Todėl, įsitikinęs sveikatos politikas, būtina peržiūrėti ligoninėms taikomus kriterijus, kad skyriai gautų finansavimą - tai ir būtų viena pagrindinių Sveikatos reikalų komiteto rekomendacijų SAM.
„Mes siūlysime nutraukti tam tikrų skyrių finansavimą, jei jis neatitinka keliamų kriterijų per 2-3 metus, o ne per vienerius“, - aiškino portalo pašnekovas.
Pritars su rekomendacijomis
Tačiau A. Matulas palaiko SAM siekius vietoj uždarytų neefektyvių chirurgijos, akušerijos ar kitų skyrių didinti slaugos, palaikomojo gydymo ir geriatrijos paslaugas, nes tokiu būdu ne tik suteikiamos reikalingos paslaugos gyventojams, bet ir išsaugomos darbo vietos medikams.
Apibendrindamas savo pastebėjimus, pašnekovas sako visą trejus metus socialdemokratų vykdytą sveikatos politiką vertinąs neigiamai, bet IV-ąjį reformos etapą bendrąja prasme – teigiamai. „Žinoma, tai reikėjo daryti kadencijos pradžioje, o ne pabaigoje, - ironizuoja politikas. – Tačiau V. Andriukaitis turėjo kitų tikslų, o dabar R. Šalaševičiūtei tenka atlikti visą juodą darbą. Vis dėlto iki rugsėjo 16 d. komitetas ketina pritarti projektui su tam tikromis rekomendacijomis. Nes jo stabdyti negalime – ligoninės turi kažką daryti, kad išsilaikytų“.
Apie tai, ar sveikatos reformos organizatoriai bent teoriškai sutiktų pratęsti 4-ojo etapo įgyvendinimo terminus, skaitykite kitame VLMEDICINA.LT straipsnyje.