Klaipėdoje veikianti anoniminių alkoholikų (AA) savitarpio pagalbos grupė „Garstyčios sėkla“ 18 metų veiklos sukaktį kovo 12 dieną paminėjo atviru visuomenės ir Anoniminių alkoholikų draugijos bei giminingų bendrijų narių susitikimu.
Susitikimo Vitės pagrindinėje mokykloje metu grupės „Garstyčios sėkla“, taip pat giminingų draugijų atstovai atvirai dalijosi savo gyvenimo istorijomis.
„Esu alkoholikė, - sako pasakojimą pradėjo R. – Gerti pradėjau nuo 15 metų“. Moteris pasakojo, jog anuomet, paauglystėje, kartais taip prigerdavo, kad namo grįždavo vos pastovėdama ant kojų. Būdama 18 metų išvyko į Angliją, dirbo, tačiau darbą pragėrė – tuomet gyveno gatvėje. Tik grįžusi į Lietuvą ir pradėjusi dalyvauti „Minesotos“ programoje tapo laiminga – jau pusantrų metų negeria, susirado gyvenimo draugą, pasigimdė vaikutį.
„Esu alkoholikas, gimiau alkoholikų šeimoje“, - dar atviriau savo skaudžią gyvenimo patirtį pasakojo A. Pirmą kartą svaigalų paragavęs, kai baigė 8 klases, A. nusigėrė „iki žemės graibymo“. Gėrimo „patirtį“ kaupė sovietinėje armijoje ir grįžęs iš jos. Iš pradžių tai netrukdė dirbti ir net gerai uždirbti, sukurti šeimą. Bet dažnėjantys „baliukai“ padarė savo – galų gale vyriškis atsidūrė gatvėje be namų.
„Teko paragauti ir konteinerių maisto, bet didžiausios buvo dvasinės kančios. Mano artimo žmogaus blaivėjimas kėlė tik neviltį ir pyktį, o mano užgėrimai trukdavo jau nuo pusės metų iki devynių mėnesių, iš gyvenimo iškrisdavo ištisi mėnesiai. 2002 metais viskas lūžo per dieną, nes nebebuvo kur trauktis, supratau, kad priekyje, jei nieko nedarysiu, – tik mirtis. Ir gyvenimas parodė, kad be 12 žingsnių programos išbūti blaiviam yra sunku“, - kalbėjo jau daugiau nei penkeri metai negeriantis A. Tai, kad galėjo iš naujo „pakartoti“ gyvenimą, jis sakė kasdien vadinantis Dievo stebuklu. O to nebūtų patyręs be AA grupės, be 12 žingsnių programos.
Alkoholizmu sergančių žmonių artimųjų ir draugų bendrijos „Al-Anon“ narė pasakojo, jog šios grupės susitikimų metu stengiamasi įvardyti alkoholizmo problemą kaip ligą, suprasti, kaip ji paveikia žmogų.
„Šių susitikimų metu supratau, kad pati esu priklausoma nuo nervų gadinimo kitiems žmonėms. Vyras blaivus jau daugiau kaip septyneri metai, bet man vis tiek viskas negerai. Todėl ir einu į „Al-Anon“. Ten man parodoma, kuo esi neteisi, kokios mano iliuzijos ir kaip turiu sugrįžti prie blaivaus mąstymo“, - prisipažino moteris.
Kitos giminingos bendrijos - Suaugusių alkoholikų vaikų - narys visuomenei papasakojo, jog šioje grupėje aiškinamasi, kaip gyvenimas vaikystėje, šeimoje, kur buvo girtaujama, veikia jau suaugusius alkoholikų vaikus. Tai esą labai reikalinga, nes tokiose šeimose jausmai būna slepiami, užgniaužiami. Grupės nariai taip pat dalijasi patirtimi, dalyvauja 12 žingsnių programoje.
Lietuvoje veikia 128 AA grupės, dar 12 – užsienyje. Klaipėdoje jų yra keturios: „Prošvaistė“ , „Krantas“ , „Kablys“ ir „Garstyčios sėkla“. AA – tai draugija žmonių, kurie dalijasi savo patirtimi, jėgomis ir viltimi, norėdami padėti sau ir kitiems sveikti nuo alkoholizmo. Vienintelė sąlyga būti draugijos nariu – noras mesti gerti.