Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Ankstyva mamografija gali užkirsti kelią krūties vėžiui

2011-03-16 23:50:16

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Vėžio informacijos centro duomenimis, kasmet nustatoma apie 1300 naujų krūties vėžio atvejų. Kontraceptinių tablečių vartojimas, negimdymas, nemaitinimas krūtimi, antsvoris moterims, kurioms jau yra menopauzė, piktnaudžiavimas alkoholiu -  tai veiksniai, lemiantys didesnę riziką susirgti krūties vėžiu. Lietuvoje kasmet nustatoma ir 10–13 naujų vyrų krūties vėžio atvejų. Ši liga dažnesnė vyresniems  nei 60 metų amžiaus vyrams.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja patikrą pradėti nuo tų amžiaus grupių, kurių sergamumas krūties vėžiu yra didelis, arba penkerius metus iki  sergamumo krūties vėžiu piko.

Lietuvoje nemokama mamografinė patikra atliekama 50 – 69 metų  amžiaus moterims. Tačiau 2010 metais buvo išleista daugybė mokslinių straipsnių, teigiančių, kad šią prevencijos programą reikia pradėti nuo 40 metų. Vienas iš tokių straipsnių yra Carol H. Lee ir kitų mokslininkų  tyrimo aprašymas,  išspausdintas „Journal of the American College of Radiology“ (2010 m.).

Ekspertai mano, kad jei mama, teta ar sesuo sirgo krūties vėžiu, tuomet tikrintis reikėtų pradėti nuo 30 metų. Visoje Europoje ir Šiaurės Amerikoje buvo analizuojama 500 tūkst. atvejų ir nustatytas 26 proc. mirtingumo sumažėjimas po mamografinių patikrų. Kitų tyrimų duomenimis, mamografinių patikrų efektyvumas siekia net iki 39 proc. Teigiama, kad geriau pradėti stebėsenos programą nuo 40 metų ir tikrintis kas dvejus metus nei pradėti 50-ies ir tikrintis kas metus. Pradedant šią prevencinę programą, nuo krūties vėžio būtų galima išgelbėti 81 proc. moterų, kai liga aptinkama dar ikivėžinių ar pirmosios vystymosi stadijų. Skirtingų šaltinių duomenimis, pradedant programą nuo 50 metų (kaip yra mūsų šalyje) galima išgelbėti nuo 3 iki 23 proc. moterų.

Lietuvoje vykdoma programa finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų, o pati patikros paslauga nemokamai atliekama kas dvejus metus. Už informavimą apie  krūties  piktybinių  navikų  profilaktiką  ir  siuntimą atlikti mamografiją atsakingi šeimos gydytojai. Tačiau ne mažiau atsakingos dėl savo sveikatos yra pačios moterys -  gydytojų suteikiama informacija yra tik įrankis, kuriuo galima pasinaudoti.

Dar 2005 metais tikėtasi, kad programoje turėtų dalyvauti ne mažiau kaip 80 proc. 50 – 69 metų amžiaus moterų, tačiau realus rodiklis yra mažesnis – 2008 metais jis buvo tik 30 proc. Daugelis moterų nesitikrina dėl įvairių priežasčių. Jos bijo, kad patikros metu gali skaudėti, gėdijasi, taip pat bijo klaidingai teigiamų rezultatų. Nors tokia tikimybė yra, ji pasitaiko labai retai. 40 – 49 metų moterims kasmet tikrinantis pagal programą klaidingai teigiamas rezultatas pasitaiko tik kas dešimt metų.

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje dirbanti gydytoja radiologė Virginija Žukauskienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė pritarianti, jog profilaktinė patikra turėtų būti pradėta anksčiau nei nuo 50 metų, nes ankstyva diagnostika labai svarbi.

„Mano praktika parodė, kad, pavyzdžiui,  komedokarcinoma, kuri reiškiasi  savotiškai išsidėsčiusiais mikrokalcinatais, dažniausiai būna 35 – 37 metų moterims. Beje, skaičiau, kad  Amerikoje krūties vėžys rastas 8 metų mergaitei, o mano jauniausiai pacientei, kuriai patvirtintas krūties vėžys, buvo  28 metai“, - pasakojo gydytoja radiologė.

Ji apgailestauja, kad vis dar pasitaiko atvejų, kada moterims krūties vėžys nustatomas pažengusios formos, nes jos kreipėsi per vėlai.

„Kartais per kelis mėnesius nė vieno nerandi, o kartais per dieną aptinki  kelis piktybinius atvejus, net labai aiškius.  Moterys neprisiruošia ateiti pasitikrinti, o reikėtų.  Jei šeimoje mama susirgo būdama 50 metų, tai duktė pirmą kartą pasitikrinti turėtų ateiti gerokai anksčiau– 40 metų“, - sakė V. Žukauskienė.

Jos pastebėjimu, grupė moterų neateina darytis mamografijos, nes mano, kad užtenka atlikti echoskopiją.  Tačiau echoskopiniu būdu kai kurių formų negalima aptikti. Esant įtarimų,  reikia pasidaryti ir echoskopiją, ir mamografiją, ir atlikti krūtų bei limfmazgių apčiuopą.

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų