Ketvirtadienis, 2024.12.12
Reklama

Angliavandenių netoleravimas: ką svarbu žinoti

Emilija Miliauskė | Šaltinis: vlmedicina | 2020-06-02 09:17:46

Angliavandeniai ir jų kiekis mityboje dažnai yra tarsi pilkoji neištirta zona. Iki šiol diskutuojama, kokių ir kiek angliavandenių rekomenduojama valgyti. Problema kyla dėl to, kad kiekvienam žmogui, priklausomai nuo jo organizmo, reikalingas angliavandenių kiekis skiriasi. Tam įtakos turi amžius, fizinis aktyvumas, jautrumas insulinui, gyvenimo būdas, patiriamas stresas ir kt. Visi šie veiksniai nulemia tai, kiek žmogus gali valgyti angliavandenių. O yra ir tokių atvejų, kai angliavandeniai netoleruojami ir turi būti ribojamas jų kiekis.

VLMEDICINA.LT (Algirdo Kubaičio) nuotr.

Angliavandeniai - tai grūdai ir jų produktai (ryžiai, miltai, įvairūs kepiniai, avižos, makaronai ir kt.), krakmolingos daržovės (bulvės, ankštiniai, saldžiosios bulvės ir kt.), vaisiai (ypač saldūs, džiovinti), pienas (laktozė). Šie produktai turi įtakos cukraus lygio kraujyje svyravimui.

Virškinant angliavandenius šie virsta gliukozės molekulėmis ir labai greitai patenka į kraują, jame padaugėja cukraus. Tam, kad cukraus lygis būtų sureguliuotas, kasa išskiria daugiau insulino. Jei angliavandeniai valgomi nuolat ir dideliais kiekiais, kasa turi gaminti nenatūraliai daug insulino ir dėl to pervargsta, sutrinka veikla. Palaipsniui vystosi atsparumas insulinui, gali išsivystyti prediabetas, diabetas, širdies ligos, nutukimas, kiti organizmo veiklos sutrikimai, ligos.

Gydytojas, bestselerių autorius F. Lipman nurodo, kad pasitikrinti, ar netoleruojate angliavandenių, galima atsakant į šiuos klausimus:

1. Ar turite antsvorio?

2. Ar jaučiate nuovargį, ypač suvalgius maisto, kuriame daug angliavandenių?

3. Ar gyvenate sėslų gyvenimo būdą, dirbate sėdimą darbą?

4. Ar patiriate persivalgymo epizodus?

5. Ar jaučiate stiprų potraukį saldumynams arba krakmolingiems produktams (duona, bulvės, kepiniai)?

6. Ar jaučiate negalėjimą susikaupti ar irzlumą, kai esate alkanas?

7. Ar atlikus gliukozės tyrimą (tiriant kraujo mėginį) nustatytas padidėjęs kiekis kraujyje?

8. Ar Jus vargina nervingumas, depresija, odos problemos, sąnarių arba raumenų skausmai, hormonų veiklos sutrikimai, miego sutrikimai?

Jeigu atsakėte TAIP daugiau nei į vieną klausimą, pabandykite 14 dienų iš mitybos raciono išbraukti grūdus, pseudogrūdus, krakmolingas daržoves, saldžius vaisius, ankštinius ir cukrus (saldumynus, sirupus, saldintus gėrimus, medų ir kt.).

Po 14 dienų iš naujo atsakykite į 2, 5, 6 ir 8 klausimus. Jei pastebite akivaizdžius skirtumus - netoleruojate angliavandenių.

Per tas 14 dienų valgykite daržovių, žalumynų, baltymų (žuvies, paukštienos, kiaušinių ir kt.), sveikųjų riebalų (avokadų, alyvuogių, kokosų, kokosų ir alyvų aliejų ir kt.). Ribokite tokių angliavandenių, kaip grūdai ar bulvės vartojimą iki trijų kartų per savaitę. Ribokite pieno produktų vartojimą. Rinkitės nesaldžius vaisius ir uogas.

Alkoholio geriausia atsisakyti, bet jei nepavyksta atsisakyti visiškai - rinkitės taurę stipraus tauriojo gėrimo ar sauso vyno. Netinkami likeriai, saldinti gėrimai, kokteiliai, alus.

Visada atkreipkite dėmesį, kaip jaučiatės suvalgę angliavandenių gausaus maisto.

Šaltiniai:

1. https://megaukismaistu.lt/2016/maistines-medziagos/angliavandeniai

2. https://www.mindbodygreen.com/articles/mbg-podcast-frank-lipman

3. https://www.mindbodygreen.com/articles/are-you-carbohydrate-intolerant

4. https://www.msdmanuals.com/professional/gastrointestinal-disorders/malabsorption-syndromes/carbohydrate-intolerance

5. https://www.diagnosisdiet.com/full-article/carbohydrate-sensitivity-quiz

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sveikatos apsaugos ministrės pareigas pradėjo eiti doc. dr. Marija Jakubauskienė
Davusi priesaiką Seime, sveikatos apsaugos ministrės pareigas ketvirtadienį pradėjo eiti Vilniaus universiteto (VU) Medi...
Šlapimo nelaikymas: nuo jo kenčia kas trečias vyresnio amžiaus gyventojas
Problema, pasireiškianti kas trečiam vyresnio amžiaus žmogui ir galinti pabloginti gyvenimo kokybę bei žmogaus psicholog...
Klaipėdos universiteto ligoninės vadovas: „Lūžio taškų dar bus ne vienas“
Jau daugiau nei metai, kai Klaipėdos universiteto ligoninei, sukurtai sujungus tris Vakarų Lietuvos medicinos įstaigas,...
Valgymo sutrikimas ne tik alina kūną, bet gali vesti ir į savižudybę
Lietuvos vaikų psichikos sveikata kelia nerimą – vis daugėja valgymo sutrikimais sergančių jaunų žmonių. Išskirtin...
Epidemiologė atsakė, kiek užtruks įgyti kolektyvinį imunitetą rotavirusams
Lietuvoje vaikai – nuo naujagimių iki mokyklinio amžiaus – skiepijami nuo 14 užkrečiamųjų ligų. Anksčiausiai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų