Šeštadienis, 2025.01.25
Reklama

Abrakadabra: kaip slaugytojų padėjėjai tampa valytojais (12)

Kristina Aksamitaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-05-04 00:02:32

Slaugytojų padėjėjų ir valytojų pareigybės teisiškai Lietuvoje yra atskirtos, tačiau realybė yra kitokia. Portalui VLMEDICINA.LT ėmus domėtis šia tema, paaiškėjo, kad šluotą į rankas slaugytojų padėjėjams tenka imti neretai. Tarp tokių ligoninių, kur tam pačiam žmogui tenka tvarkytis su skirtingiems etatams priskiriamomis užduotimis – Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė ir Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinika. Tačiau įstaigų, kuriose susiklosčiusi tokia praktika, yra ir daugiau.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

„Padėjėjos dirba valytojų darbą, nes, jei valytoja yra priimta kokiame skyriuje, ji dirba darbo dienomis, o tvarkyti ir plauti reikia ir savaitgaliais, ir naktimis... Plauna kažkokį grindų plotą, o kriauklė palatoje ar ligonės spintelė nebepriklauso... Įdomus tas darbo paskirstymas“, – laiške redakcijai dėstė viena iš Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės darbuotojų.

Ji piktinosi, kad įstatymo raidė sako viena, tačiau realybė esą yra visai kitokia. „Baigia padėjėjų kursus už savo pinigus, o dirba kaip valytojos (kažkas plauti viską turi, ir langus valyti ir t.t.) ir dar padeda slaugytojams... Tokia tiesa... Taip yra Vilniuje, Lazdynuose“, – atskleidė skaitytoja, nenorėjusi, kad jos tapatybė būtų atskleista (redakcijai ji žinoma).

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės specialistė ryšiams su visuomene Lina Stonkutė išsamiai situacijos nekomentavo: „Slaugytojos padėjėjos atlieka ne tik su paciento priežiūra, bet ir paciento higiena bei aplinka susijusias funkcijas, kurios yra reglamentuojamos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu „Slaugytojo padėjėjas. Funkcijos, pareigos, teisės, kompetencija ir atsakomybė (2000 m. balandžio 26 d. Nr. 220)“.

Tai – ne vienintelis toks atvejis. „Šiauliuose, Moters ir vaiko klinikoje, Priėmimo-skubios diagnostikos ir intensyvios slaugos skyriuje, dirba tik slaugytojų padėjėjos, valytojų net neturime“, – pranešė kita VLMEDICINA.LT skaitytoja, kurios tapatybė taip pat redakcijai žinoma.

Paaiškino, kaip vienas žmogus tampa ir slaugytojo padėjėju, ir valytoju

Respublikinės Šiaulių ligoninės Personalo skyriaus vedėja Gitana Beinorienė teigė, kad šios ligoninės skyrių darbuotojų pareigybių sąraše yra ir slaugytojo padėjėjo, ir valytojo pareigybė. Abi pareigybės yra atskiros, jas reglamentuoja slaugytojo padėjėjo ir valytojo pareigybės aprašymai.

„Nuo 2017 metų ligoninės skyrių pareigybių sąrašas papildytas pagalbinio darbuoto pareigybe. Norintis dirbti pagalbine darbuotoja žmogus, neturintis reikiamos kvalifikacijos, siunčiamas kelti kvalifikaciją pagal Slaugytojo padėjėjo mokymo programą. Taip valytoja galėjęs dirbti žmogus įgyja galimybę dirbti ir slaugytojo padėjėju“, – aiškino G. Beinorienė.

Šis darbuotojas atlieka ir valymo darbus, ir prireikus gali atlikti slaugytojo padėjėjo funkcijas, kurios numatytos slaugytojos padėjėjo pareigybės normoje. Darbuotojo atlyginimas tokiu atveju esą nesikeičia, tačiau jam skiriamos septyniomis dienomis ilgesnės atostogos.

Vadina darbuotojų išnaudojimu

Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) prezidentė Danutė Margelienė teigė, kad LSSO atstovauja slaugytojams ir rūpinasi jų darbo aplinka ir problemų sprendimu, o valytojos ir slaugytojų padėjėjos yra nekvalifikuoti sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, ne LSSO nariai.

„Jų darbą reglamentuoja ASPĮ vidaus tvarkos taisyklės ir pareiginės nuostatos, jei tokios yra“, – komentavo D.Margelienė.

Už ASPĮ tvarką, pacientų gydymą ir slaugą, anot jos, atsako ASPĮ vadovai.

„Manau, kad taupant lėšas įstaigose įvairių kategorijų darbuotojai dirba padidintais darbo krūviais už menkus darbo užmokesčius ir taip yra išnaudojami“, – nuomonę išsakė LSSO prezidentė.

Ministras negirdėjo

Sužinoję, kad VLMEDICINA.LT domisi šia tema, redakciją skaitytojai užvertė laiškais, pranešdami apie atvejus, kai dirbama ir valytoja, ir slaugytojos padėjėja tuo pačiu metu ir už tą patį atlyginimą – paminėta ir viena iš Kauno ligoninių, ir Panevėžio gydymo įstaiga, tad problema, panašu, Lietuvos žemėlapyje išsidėsčiusi plačiai.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, kalbėdamas su VLMEDICINA.LT, teigė apie tokius atvejus, kai slaugytojų padėjėjos dirba ir valytojomis, negirdėjęs, tačiau, esant reikalui, žadėjo tuo pasidomėti.

Parašykite mums adresu info@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (12)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Viduriavimo ir vidurių užkietėjimo atmintinė: kaip elgtis sutrikus tuštinimuisi?
Kiek kartų per dieną keliaujame į tualetą ir kiek laiko jame praleidžiame; kokia yra išmatų konsistencija bei spalva; ka...
Dr. V. Sidorovas: „Odos vėžį įveikti įmanoma ir sulaukus garbaus amžiaus"
Odos vėžį gydantys specialistai pastebi, kad daugelis žmonių bijo išgirsti vėžio diagnozę, ir tai dažnai tampa pagrindin...
Tėvai ir vaikai. Tarp kontrolės ir liberalumo
„Man tėvai neleidžia“, – sako pradinukas draugams ir taip paaiškina, kad jis šioje situacijoje niekuo...
Dietistė atsakė, ar produktai be gliuteno yra geresni, ir pasidalijo receptų idėjomis
Miltai, makaronai ir kruopos – vieni dažniausių produktų virtuvėje, be kurių neapsieinama ruošiant įvairius patiek...
Žąsies oda – liga, apie kurią ne visi drįsta šnekėti: kaip ją gydyti?
Keratosis pilaris, dar kitaip vadinama žąsies oda, yra lėtinė odos būklė, pasireiškianti mažais, šiurkščiais gumbeliais,...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų