Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Abortai padidina ir priešlaikinio gimdymo riziką

vlmedicina.lt | 2012-10-15 00:00:08

Moterys, kurios prieš pirmąjį gimdymą patyrė vieną ar daugiau indukuotų abortų, turi daug  didesnę riziką pagimdyti prieš laiką nei tos, kurios abortų neturėjo. Ankstyvo priešlaikinio gimdymo tikimybė 1,19 karto padidėja turėjusioms vieną indukuotą abortą ir 2,78 karto -  patyrusioms tris ir daugiau abortų prieš gimdymą. Šioms moterims didesnis šansas pagimdyti ir iki 37 nėštumo savaičių (vėlyvas priešlaikinis gimdymas),- teigiama „Human Reproduction“.

Nėščia moteris
© Fotolia.com

 Tyrimas patvirtino ryšį tarp abortų ir priešlaikinio gimdymo

Neabejotiną indukuoto aborto ryšį su priešlaikiniu gimdymu įrodė ne viena studija. Mažiau žinoma apie aborto įtaką vaisiaus svoriui. Suomių mokslininkai papildomai nagrinėjo nėštumo nutraukimo procedūros tipo, nėštumo dydžio, abortų skaičiaus reikšmę pirmojo gimdymo išeitims.

Lyginant su kitomis ES šalimis, Suomijoje legalių abortų skaičius yra nedidelis ir sudaro 8,9 aborto 1 tūkst.  moterų nuo 15 iki 49 metų amžiaus. Nelegalūs abortai, taip pat abortai, atlikti už valstybės ribų, yra reti.

Buvo analizuojamas 1996-2008 metų gimdymų registras Suomijoje. Visų pirmakarčių gimdymų rezultatai buvo susieti su Nacionalinio 1983 - 2008 metų abortų registro duomenimis.

Nustatyta, kad iš 300 858 pirmą kartą gimdžiusių moterų 10,3 proc. turėjo vieną abortą prieš gimdymą, 1,5 proc. – du, 0,3 proc. - tris ir daugiau abortų prieš gimdymą. 88 proc. sudarė chirurginės aborto procedūros, 91 proc. jų buvo atlikta iki 12 nėštumo savaičių, 97 proc. atvejų nurodytos „socialinės priežastys“.

Ankstyvo priešlaikinio gimdymo (iki 28 nėštumo savaičių) skaičius padidėjo: 1,19 karto - po vieno aborto, 1,69 karto - po dviejų ir 2,78 kartų - po trijų abortų, atliktų prieš pirmąjį gimdymą. Be to, po trijų ir daugiau indukuotų abortų padaugėjo vėlyvų priešlaikinių gimdymų (iki 37 nėštumo savaičių) skaičius, mažo svorio ( < 2500 g) ir labai mažo svorio (< 1500 g) naujagimių. Šioms moterims buvo dažnesnės nepalankios gimdymo išeitys, kurios apibūdinamos žemu naujagimių būklės vertinimu pagal Apgar skalę. Persileidimai ir ektopinių nėštumų skaičius rezultatams įtakos neturėjo.

Gydytojai profesionalai, turėdami informaciją apie pasikartojančių abortų įtaką gimdymo išeitims, gali ją panaudoti savo pacienčių sveikatos mokymuose.

Reikia stiprinti šviečiamąjį darbą

Klaipėdos universitetinės ligoninės Nėštumo patologijos skyriaus vedėjas Vytautas Rauba  nenustebo, išgirdęs apie šio tyrimo duomenis. Jis „Vakarų Lietuvos medicinai“ patvirtino, jog  nėštumo nutraukimas gali sąlygoti ir priešlaikinį gimdymą, ir nevaisingumą, ir kraujavimą kito gimdymo metu. Tačiau tikslaus atitikimo tarp aborto ir šių pasekmių nėra: „kartais moterys būna ir penkis  abortus pasidariusios, tačiau sėkmingai išnešioja, kartais problemų būna nepasidariusioms nė vieno aborto“.

Gydytojas patikslina, kad dažniausia priešlaikinio gimdymo priežastis būna infekcija, o ne pats abortas. Tačiau infekcija į gimdą lengviau patenka po nėštumo nutraukimo. Daug kas priklauso nuo to, kokiu laiku nėštumas nutrauktas, ar buvo kraujuojama per abortą ir pan.

Tikslūs nėštumo nutraukimo duomenys, V. Raubos manymu, Lietuvoje nėra žinomi, nes dalis abortų, vadinamų atsiurbimu arba net ciklo reguliavimu, atliekama ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu ambulatoriškai.  Ir pačios moterys, anot gydytojo,  tai ne visada vertina kaip abortą.

Akušeris ginekologas atkreipė dėmesį, kad norint išvengti abortų reikia stiprinti Lietuvoje šviečiamąjį darbą jaunimui apie apsisaugojimo nuo nėštumo būdus. Tačiau Lietuvoje tai esą daryti sunku, nes susiduriama su nuomone, kad tokiu būdu jaunimas tvirkinamas.

„Teigiama, kad reikia gyventi skaisčiai, kad be santuokos negalima turėti jokių santykių, kiek Dievas davė, tiek reikia gimdyti. Į šią agitaciją įsitraukia net bažnyčia. Bet juk gyvenimas yra gyvenimas, visaip atsitinka. Užmerkiame akis, švietimas sužlunga. O jaunimas lieka  nuskriaustas“, - svarstė pokalbininkas.

vlmedicina.lt

Šaltinis

 Klemetti R, et al "Birth outcomes after induced abortion: A nationwide register-based study of first births in Finland" Hum Reprod 2012; DOI: 10.1093/humrep/des294.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų