Antradienis, 2025.07.01
Reklama

Vasaros garsai: kurie naudingi, o kurie – pavojingi?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-07-01 11:36:24

Ar teko mintyse barti kaimyną, kad šis nuo ankstyvo ryto burzgina žoliapjovę? O gal patys sulaukėte beldimo į duris su prašymu liautis gręžti ar kalti? Iš tiesų, tiek vejos priežiūra, tiek remonto darbai neatsiejami nuo vasaros ir jos „grojaraščiui“ priskiriamų sezoninių garsų – tokių kaip uodų zvimbimas ar vakarinis žiogų ir varlių choras. Vis dėlto vieni vasaros garsai gali būti malonūs ir net naudingi, o kiti – pavojingi klausai. Kuriais garsais reikėtų mėgautis, o kurių – vengti, jei nenorite pakenkti klausai?

Gamtoje
Vasaros pieva –puiki garsų terapija / Pranešimo autorių nuotr.

Vasaros pieva – geriausia terapija

Kokia gi vasara be laisvalaikio gamtoje? Iš tiesų šiltuoju metų laiku daugiau pramogaujame, daugiau laiko leidžiame gamtoje, girdime vabzdžius, paukščius ir kitus gyvūnus.

Pasak klausos protezavimo specialistės, nereikėtų pykti ant kartais įkyrių vasaros sutvėrimų – jų skleidžiami garsai gali būti naudingi ir veikti kaip garsų terapija.

„Gamtos garsai gali padėti ne tik norintiems atsipalaiduoti, bet ir tiems, kurie jaučia ausyse ūžesį. Dūzgianti vasaros pieva veikia kaip „maskuoklis“, slopinantis šį nemalonų simptomą“, - pažymi klausos centro „Audiomedika“ klausos protezavimo specialistė Ema Garbenytė.

E. Garbenytė atkreipė dėmesį, kad tiek atsiradęs ūžesys ausyse, tiek pastebėjimas, kad įprasti gamtos garsai išnyko, gali būti silpstančios klausos požymiai.

„Silpstant klausai, žmogus pirmiausia nustoja girdėti aukšto dažnio garsus – paukščių čiulbėjimą, vabzdžių dūzgimą. Todėl vasaros gamta gali būti puikiu „indikatoriumi“, padedančiu patikrinti klausos būklę“, - sakė ji.

Ar garsiai čirškia žiogas?

Patikėsite ar ne, tačiau vasaros pievoje gyvenantis žiogas gali skleisti apie 70 decibelų siekiantį garsą - tai prilygsta žoliapjovės ar siurblio burzgimui.

„Natūraliomis aplinkybėmis žiogas klausai pakenkti negali – nebent jis nesustodamas čirškėtų prie pat ausies ne vieną valandą“, – skubėjo nuraminti klausos specialistė.

Vis dėlto vasarą girdime ne tik gamtos, bet ir daug mechaninių garsų: renginių, koncertų, remonto, eismo, sodo darbų ir kt. Prietaisai, kuriuos naudojame, dažnai skleidžia stipresnius nei saugu garsus.

Remiantis higienos normomis, dienos metu leistinas triukšmas – iki 45 dB, nakties – iki 35 dB. Žmogaus klausai saugus garsas – ne didesnis nei 60–70 dB. Kuo garsas stipresnis, tuo trumpesnio laiko pakanka, kad jis pakenktų klausai.

Pavyzdžiui, koncerte, važiuojant motociklu ar naudojantis grąžtu garsas siekia 80–90 dB – tokiame triukšme saugu būti daugiausia iki 2 valandų. Garsui pažeidus klausos ląsteles, jos nebeatsinaujina, o klausa gali nebegrįžti į normos ribas.

Specialistė pabrėžė, kad tiek pramogaujant, tiek dirbant dideliame triukšme yra būtina naudoti klausos apsaugos priemones – specialias ausines ar kištukus. Ji pasiūlė atlikti eksperimentą - parsisiųsti garso stiprumą matuojančią programėlę ir patikrinti, ką matuoklis rodo pjaunant žolę, klausantis koncerto ar tiesiog stovint prie ventiliatoriaus.

„Jeigu triukšmas toks stiprus, kad negalite lengvai bendrauti su pašnekovu, klausos apsaugos priemonės yra būtinos“, - patikino ji.

Dingo garsai ar klausa?

O ką daryti, jeigu triukšmas atrodo nedidelis, tačiau bendrauti vis vien sunku? Jei kai kurie garsai tarsi dingsta, o žodžių ir sakinių prasmę sunku suprasti?

„Sunkumai suprasti kalbą triukšmingoje aplinkoje - prie atviro lango ar gatvėje - gali būti rimtas signalas, įspėjantis apie klausos pokyčius“, - pažymėjo klausos protezavimo specialistė.

Ji taip pat patarė atkreipti dėmesį ne tik į garsus, bet ir situacijas. Jeigu pastebėjote, kad pradėjote vengti bendrauti, atsisakote vakarojimų su draugais, nes bijote nesuprasti pokalbių, nustembate pamatę šeimos narius, nes neišgirdote, kaip jie įėjo į namus, reikėtų kreiptis į gydytoją arba klausos specialistą.

Anot E. Garbenytės, vertėtų atsižvelgti ir į artimųjų pastabas dėl garsinamo televizoriaus ar bendravimo sunkumų.

„Rekomenduojame nespėlioti ir nedelsti, o pasitikrinti klausą. Jeigu prireiks - pabandyti klausos aparatus savo aplinkoje ir stebėti garsinės aplinkos skirtumus“, - patarė specialistė.

Klausos centras „Audiomedika“ šią vasarą klausą tikrina nemokamai. Taip pat suteikiama galimybė bandyti klausos aparatus namuose be užstato iki 14 dienų.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vasaros garsai: kurie naudingi, o kurie – pavojingi?
Ar teko mintyse barti kaimyną, kad šis nuo ankstyvo ryto burzgina žoliapjovę? O gal patys sulaukėte beldimo į duris su p...
Musė ant torto: kaip vabzdžiai gadina vasarą
Šių metų vasara pasižymi neįprastais temperatūrų šuoliais – iškart po vėsesnių dienų seka šiluma. Tokia orų kaita...
Atsipalaidavimas alkoholiu ir nelagaliomis psichoaktyviomis medžiagomis
Vasarą dauguma gyventojų skiria atostogoms, poilsiui, atsipalaidavimui nuo darbų ir kasdienių veiklų, laisvalaikiui konc...
Pradeda veikti konsoliduota Valstybinė ligonių kasa
2025 m. liepos 1-ąją oficialiai pradeda veikti konsoliduota Valstybinė ligonių kasa (VLK), prie kurios prijungtos penkio...
Į vaistinę pajūryje –  apsinuodiję, nudegę ir namie pamiršę receptinius vaistus
Šiltasis sezonas Palangoje – ne tik poilsio ir atostogų metas, bet ir intensyviausias laikas vietinei vaistinei. V...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų