Ketvirtadienis, 2025.05.15
Reklama

Šventinė pirotechnika – rizika netekti klausos

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-12-27 11:27:13

Didžiųjų metų švenčių laukia ne tik vaikai, bet ir suaugę. Šventinė vakarienė su šeima, klegesio pilnas draugų, giminių lankymas, šurmulingi kolegų vakarėliai – tokia yra besibaigiančių metų paskutinė savaitė. Visiems mums norisi juoktis, žiūrėti užvertus galvą į spalvotus fejerverkus, šokti ir dainuoti.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Nepaisant šio visuotinio džiaugsmo, yra viena tema, kuri neturi būti užmiršta šiomis dienomis. Tai tinkamo garso lygio profilaktika.

Mūsų klausa yra jautresnė nei mums atrodo

„Kasdien mus supa begalė garsų: mes bendraujame su kitais žmonėmis, klausomės muzikos, radijo ir televizijos, namuose nežymiai burzgia skalbimo mašina ar dulkių siurblys, lauke girdime pravažiuojančio transporto triukšmą. Paprastai šie garsai yra leistinos normos ir mūsų klausos nepažeidžia,“ – sako klausos centro „Audiomedika“ vadovas Mindaugas Jonaitis.

Vis dėlto švenčių metu neretai mėgstame pasigarsinti muziką, dažniau lankomės koncertuose, triukšminguose vakarėliuose. Tuomet darosi sunkiau susikalbėti, reikia įsitempti, norint kitą išgirsti. Belaukdami Naujųjų metų dažnas įsigyja pirotechnikos sprogmenų, garsiai sprogstančių petardų.

Per didelis staigus garsas arba šiek tiek mažesnis, bet besitęsiantis ilgesnį laiką, gali pažeisti mūsų klausą.

Klausos pažeidimas gali nutikti iš karto arba silpti palengva. Net jei iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad ryškaus poveikio stiprus garsas nepadarė, deja, problemos gali išryškėti gerokai vėliau.

Klausos sutrikimų galima išvengti

Visų pirma reiktų suprasti, kokio stiprumo yra paprasčiausi kasdieniai garsai ir kur yra toji pavojinga garso riba.

Klausos centro vadovas M. Jonaitis sako, jog namuose veikiantis šaldytuvo skleidžiamas garsas siekia 45 dB, vidutinio garsumo pokalbis – 60, intensyvaus eismo – 85, ausinukas, įjungtas visu garsu – 105, policijos, greitosios medicinos pagalbos, ugniagesių sirenos – 120, o štai fejerverkai, petardos ir šaunamieji ginklai gali sukelti garsą, siekiantį iki 150 dB.

„Labai svarbu prisiminti, jog garsai, kurie viršija 85 dB, jau gali pakenkti jūsų klausai. Kuo tas garsas stipresnis ir kuo ilgiau esate arti to garso šaltinio, tuo skaudesnės gali būti pasekmės,“ – teigia klausos specialistas Mindaugas Jonaitis.

Tad savo pačių saugumo dėlei prisiminkite keletą paprastų, bet naudingų patarimų.

Jei galima, pašalinkite stipraus garso šaltinį arba pasitraukite nuo jo kuo toliau.

Itin triukšmingoje aplinkoje (pavyzdžiui, klube ar koncerte) apsaugokite savo klausą ausų kištukais ar specialiomis nuo didelio garso izoliuojančiomis ausinėmis. Ausų kištukai slopina garsą iki 1530 dB ir sumažina klausos pažeidimo pavojų.

Dėmesingai saugokite vaikų ausis, nes jie per maži apsisaugoti patys.

Įspėkite šeimos narius, draugus, kolegas, jei žinote ar numanote, jog kurį laiką teks būti didelio garso lauke – tegul savo klausos apsauga pasirūpina ir jie.

Po triukšmingų švenčių leiskite savo klausai pailsėti: kurį laiką visiškai neklausykite muzikos, radijo ir televizijos, pabūkite visiškoje tyloje.

Būtinai pasitikrinkite klausą pas specialistus, jeigu įtariate, jog ji susilpnėjo.

Tegul šventės būna džiugios ir saugios jums ir jūsų artimiesiems.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Prastai miegate? Priežastis gali slypėti jūsų žandikaulyje
Sveikatos mokslai vis dažniau pabrėžia, kad miegas žmogui ne mažiau svarbus nei mityba ar fizinis aktyvumas, tačiau daug...
Sergančiųjų išemine širdies liga gyvenimo kokybę lemia sezoniškumas
Išeminė širdies liga (IŠL) – viena dažniausių mirties priežasčių išsivysčiusiose šalyse. Ši liga neapsiriboja fizi...
Ergoterapija iš arti: kai didžiausias profesinis iššūkis – tavo vaikas
Ilgametė ergoterapijos specialistė dirba Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Vaikų reabilitacijos skyr...
Paneigė mitus apie celiulitą: vien sporto ir tinkamos mitybos gali nepakakti
Nepaisant populiarios nuomonės, celiulitas nėra būdingas tik turinčioms antsvorį – jis gali atsirasti ir lieknoms,...
Akies vėžiu susirgusio 1,5 m. Adomo mama: „Norėčiau pabusti iš šio baisaus sapno“
Klaipėdos rajone gyvenančio 1,5 metų Adomo šeima, pasak gydytojų, ištraukė nelaimingą bilietą. Prieš kelis mėnesius bern...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas