Trečiadienis, 2023.10.04
Reklama

Apsilankymas pas gydytoją gali išgelbėti nuo aklumo

Aušrinė Šėmienė | Šaltinis: vlmedicina | 2018-03-13 00:02:28

Gydytojai mano, kad diabetine retinopatija, liga, dėl kurios žmogus apanka, serga apie 30 tūkst. Lietuvos žmonių. Tačiau ne visi jie gydosi, o daugelis nė nežino, kas jiems gresia, nes nežino, kad serga diabetu. Jei jie tinkamai kontroliuotų gliukozės bei riebalų kiekį kraujyje, kraujospūdį ir nuolat lankytųsi pas akių gydytoją, regą galėtų išsaugoti. Deja, net ne visi diabetu sergantys žmonės kartą per metus patenka pas šiuos specialistus.

Taip mato diabetine retinopatija sergantys žmonės

Apako staiga

63-erių Janė pernai išėjo į pensiją, tačiau pasidžiaugti laisvu laiku negali – viena akis apimta tamsos, o ir kita vos mato. Tačiau Janė vis dar gali pasirūpinti savimi, pasiimti maisto, pasisukioti namuose, tačiau nebegali naudotis viešuoju transportu, nes nebemato autobuso numerių, nebegali orientuotis aplinkoje. Regos likučius palaiko į akį leidžiami vaistai, tačiau greitai ir jų moteris neteks. „Ką tada turėsiu daryti, nežinau. Norisi dar gyventi, matyti“, – atsidūsta.

Nelaimė uteniškę ištiko staiga – būdama darbe netikėtai suprato, kad viena akimi mato prasčiau ir prasčiau. Per keturias valandas pasaulis visai aptemo. Moteris skubiai kreipėsi į gydytoją, o ši nusiuntė į Kauno klinikas.

„Tris dienas man darė tyrimus, – prisimena pašnekovė. – O tada pasakė, kad sergu diabetu. Dėl to ir apakau. Iki tol nežinojau, kad sergu šia liga, – keturiasdešimt metų nevaikščiojau pas gydytojus.“

Janė iš karto buvo operuota, tačiau regėjimo kairiąja akimi nebeatgavo. Netrukus ėmė prasčiau matyti ir dešiniąja. Tuomet gydytojai jai skyrė gydymą vaistais. Pirmuosius trejus metus juos pirko pati, o vėliau Kauno klinikų gydytojai skyrė kompensuojamųjų.

„Šie vaistai man padeda išsaugoti regos likučius, – teigia Janė. – Tačiau greitai baigiasi dveji metai, kai juos vartoju. Tuomet jų nebegalėsiu gauti. Tokia tvarka. Nežinau, kaip reikės toliau gyventi.“

Janė vartoja ir vaistus nuo diabeto bei aukšto kraujospūdžio. Pastarasis didžiulė problema – vos tik moteris susijaudina, jis pašoka. Akims tai labai nesveika. „Laimė, gyvenu su vyru. Ir sūnus netoli. Jei būčiau viena, būtų labai blogai.“

Ilgai nepastebi

Klaipėdos universitetinės ligoninės akių ligų gydytoja Jurgita Kazlauskaitė teigia, kad diabetinė retinopatija – tai viena iš cukrinio diabeto sukeltų komplikacijų. Ji atsiranda, kai per didelis cukraus kiekis ar nestabilus jo kiekis pažeidžia akies tinklainėje esančias kraujagysles. Jos tampa arba pralaidžios, dėl to tinklainė paburksta, arba užsikemša, ir tuomet tinklainė nebegauna pakankamai maisto medžiagų ir deguonies. Tokia būklė vadinama išemija. Diabetas dažniausiai pažeidžia abi akis.

„Kai liga yra ankstyvos stadijos, pacientai rega nesiskundžia, nors dažnai mato nebe taip aiškiai, kaip anksčiau. Tai susiję su cukraus kiekio arba kraujo spaudimo svyravimu per parą“, – aiškina gydytoja. – Jei diabetas pažeidžia tinklainės pakraščius, pacientas taip pat gana ilgai – iki paskutinių ligos stadijų – gali nejausti regos sutrikimų. Tokį pažeidimą pastebi tik gydytojas oftalmologas. Beje, neretai oftalmologai pagal pakitimus akių dugne nustato cukrinį diabetą.“

Kai tinklainė pažeidžiama labiau, žmogus ima regėti „skraidančius“ taškelius, drumstis arba iš viso apanka. Rega sutrinka tuoj pat, kai pažeidžiamas tinklainės centras, vadinamoji geltonoji dėmė. Tuomet žmogus nemato ir į tolį, ir iš arti net ir su akiniais, atsiranda juodos dėmės, ar „dingsta“ dalis vaizdo. Taip yra todėl, kad geltonoji dėmė yra atsakinga už smulkiausių objektų atpažinimą, spalvinį matymą ir mūsų gebėjimą skaityti.

Tikrintis kartą per metus

Pasak gydytojos, diabetinė retinopatija vystosi ilgai sergant diabetu ar kai liga prastai kontroliuojama. Taip pat tinklainė gali būti greičiau pažeidžiama, jei žmogaus aukštas sisteminis kraujo spaudimas, yra sutrikusi riebalų pusiausvyra kraujyje, jei jis rūko, turi antsvorio. Taip pat vienas iš rizikos veiksnių moterims yra nėštumas. Visus šiuos pacientus bendrosios praktikos gydytojai ir endokrinologai turėtų dažniau siųsti pas akių gydytoją. Tačiau visi diabetu sergantys asmenys kartą per metus būtinai turi pasitikrinti akis pas specialistą – juos į konsultaciją privalo nusiųsti šeimos gydytojas. Jei taip neatsitinka, patys ligoniai turėtų prašyti gydytojo siuntimo.

„Diabetinę retinopatiją gali nustatyti tik gydytojas oftalmologas, – teigia specialistė. – Jis įvertina paciento regėjimą, pamatuoja akispūdį, o vėliau, sulašinęs akies vyzdį plečiančių lašų, su plyšine lempa ir specialiais lęšiais patikrina akies struktūrų pokyčius.“

Jei reikia paciento regą ištirti išsamiau, gydytojai pasitelkia naujausias technologijas, pavyzdžiui, optinę koherentinę tomografiją, kurios metu įvertina struktūrinius tinklainės ir stiklakūnio pokyčius, matuoja tinklainės storį. Šiuo metu optinė koherentinė tomografija vis plačiau naudojama su angiografija, kuri padeda įvertinti ir geltonosios dėmės kraujagyslių būklę.

Taip pat ligoniai tiriami ir atliekant fluorescentinę angiografiją. Tai tyrimas, kai, suleidus specialių dažų, fotografuojama tinklainė ir stebimi kraujotakos pokyčiai, kraujagyslių pralaidumo ir užsikimšimo zonos, naujadarės kraujagyslės. Šis tyrimas leidžia tiksliai parinkti reikiamą gydymą.

Galima išvengti

Akių ligų gydytoja Jurgita Kazlauskaitė tvirtina, kad diabetinės retinopatijos galima išvengti, ją sustabdyti ar bent sulėtinti. Tam būtinai reikia tinkamai kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje.

„Jei sergant1 tipo cukriniu diabetu glikuotas hemoglobinas sumažinamas iki 7,5 proc., tuomet diabetinės retinopatijos rizika sumažėja 27 proc., o sergant 2 tipo diabetu vidurkis turėtų būti iki 7 proc., tuomet diabetinės retinopatijos rizika mažėja 21 procentų“, – tvirtina specialistė.

Griežta arterinio kraujo spaudimo kontrolė sumažina minėtų komplikacijų riziką 34 proc., o geltonosios dėmės paburkimo riziką net per pusę. Taip pat būtina siekti, kad cholesterolio kiekis kraujyje būtų normalus.

J. Kazlauskaitė pabrėžia, kad sergant diabetu privalu liautis rūkius tabaką, mat tokiems pacientams retinopatija ir geltonosios dėmės paburkimas gali išsivystyti, net jeigu visi minėti organizmo rodikliai yra normalūs.

Diabetu sergančioms moterims hormonų pokyčiai nėštumo metu taip pat gali paskatinti akių pažeidimą, todėl šias pacientes gydytojai turi ypač akylai stebėti, o jos pačios – laiku pas juos lankytis.

Gydymo būdų yra daug

Gydytoja Jurgita Kazlauskaitė teigia, kad specialistai gydymo būdą pasirenka pagal paciento būklę. Jeigu jo tinklainės kraujagyslės yra pralaidžios, atsiranda naujadarių kraujagyslių, yra dideli išemijos plotai tinklainės pakraščiuose – gydoma lazeriu. Lazeriu sunaikinami krauju neaprūpinami plotai, o naujadarės kraujagyslės tampa neaktyvios. Lazeriu gydomi ir pacientai, kuriems yra pakitimų geltonojoje dėmėje toliau nuo jos centro.

Jei dėl naujadarių kraujagyslių gijų ima atšokti tinklainė, atliekamos vitrektomija vadinamos operacijos. Jų metu pašalinamos gijos ir tinklainė grąžinama ten, kur ji turi būti. Jei yra pažeistas didelis geltonosios dėmės plotas, tuomet gydytojai pacientą gydo steroidų injekcijomis į stiklakūnį.

Neseniai buvo sukurti vaistai geltonosios dėmės ligoms gydyti. Daugeliu klinikinių tyrimų įrodyta, kad jie gerokai pranašesni už gydymą lazeriu, jei pažeistas akies centras. Į stiklakūnį suleisti šie vaistai blokuoja cheminių medžiagų, kurios vadinamos kraujagyslių endotelio augimo faktoriumi (KEAF), veikimą. Dėl šių medžiagų kraujagyslės tampa pralaidžios, dėl to į tinklainę priteka kraujo ir kitų skysčių, be to, formuojasi naujos nereikalingos kraujagyslės, ir pacientas netenka regėjimo.

Paprastai injekcijos atliekamos kas mėnesį ar šešias savaites, kol ligonio rega pagerėja. Po to gydytojas sprendžia, kaip gydyti toliau. Kiekvienas žmogus gydomas individualiai, pagal jo būklę.

„Naujausi vaistai labai pagerina žmonių regėjimą. Valstybinė ligonių kasa vienai akiai gydyti kompensuoja vienuolika injekcijų, kurios turi būti sunaudotos per dvejus metus, tačiau kartais liga per dvejus metus nepraeina. Diabetas ir jo sukeltos komplikacijos – visam gyvenimui, todėl ir vaistų, kurie padeda atgauti regą, reikėtų visam gyvenimui.“

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slenka plaukai ir jokie serumai nepadeda? Susirūpinkite sveikata
Plaukų slinkimas įspėja ne tik apie vitaminų ar mikroelementų stygių. Tai gali signalizuoti apie patirtą ilgalaikį stres...
Garsai atrodo išblukę? Pasitikrinkite klausą
Viena iš pagyvenusių žmonių amžiaus problemų – nusilpusi klausa, kurios nesprendžiant ima lydėti įvairios fizinės...
Ar tikrai elektrinis šepetėlis valo dantis geriau už tradicinį?
Šiais laikais elektrinių dantų šepetėlių galima rasti turbūt kiekviename didesniame prekybos centre, o atsiliepimų apie...
„Rožinę savaitę“ moteris kvies pasitikrinti krūtis
Kasmet krūtų vėžys nusineša beveik pusės tūkstančio Lietuvos moterų gyvybes, o krūties vėžio diagnozę išgirsta daugiau k...
Kompensuoti negalima numirti: kablelį vis dar dedame onkologinių pacientų nenaudai
Įsivaizduokite, jums reikalingi inovatyvūs onkologiniai vaistai, tačiau Lietuvoje jie nėra kompensuojami. Turite tokius...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų