Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Sveikatingumo ekspertai: maistas žaloja, maistas gydo(1)

Živilė Aleškaitienė | 2014-10-27 00:01:15

Ar mityba gali padėti išlikti sveikam, o susirgus sunkia liga – pasveikti? Gali, - tikina Lietuvoje, Gyvo maisto konferencijoj, dalyvavę garsūs lektoriai iš užsienio.

Caldwellas B. Esselstynas
„Tautos, valgančios daug augalinio maisto, neserga širdies ligomis“, - tikina dr. Caldwellas B. Esselstynas. Živilės Aleškaitienės nuotr.

Šiemet surengtos konferencijos Vilniuje, Kaune, apskritai pirmą kartą Europoje organizuota Tarptautinė gyvenimo būdo medicinos konferencija. Pastarojoje su JAV ir Vokietijos mokslininkais bei gydytojais susitiko ir Lietuvos medikų bei akademinė bendruomenė.

Į Lietuvą dalyvauti abiejose konferencijose atvyko JAV Klivlando klinikos Sveikatingumo instituto įkūrėjas dr. Caldwellas B. Esselstynas, JAV Hipokrato instituto, kurio įkūrėja buvo iš Lietuvos kilusi Ann Wigmore (Ona Varapickaitė), vadovas dr. Brianas Clementas ir Gyseno universiteto profesorius (Vokietija) dr. Clausas Leitzmannas.

Lietuva gali būti lyderė

Dr. Caldwellas B. Esselstynas šioje konferencijoje pristato savo knygą „Širdies ligos: prevencija ir išgydymas“. Ir šios knygos, ir visos konferencijos tema – gydomoji (augalinė) mityba, t. y. galimybė išsigydyti sunkias ligas – širdies ir kraujagyslių, vėžio, diabeto ir pan. – be vaistų ir operacijų, tik vadovaujantis tam tikromis mitybos taisyklėmis, kurios buvo sukurtos po ilgų mokslinių tyrimų bei stebėjimų. Knygoje, be kita ko, vaizdžiai pademonstruojama, kaip, tik pakeitus mitybą ir nenaudojant cholesterolio kiekį mažinančių vaistų, po 32 mėnesių susiaurėjusios kraujagyslės vėl tampa normalios.

Dr. Brianas Clementas spaudos konferencijoje pripažino, kad JAV į pasaulį „eksportavo“ greitą maistą, ir dabar pasaulis serga tomis pačiomis ligomis. Jis mano, kad Lietuva yra jauna, optimistiškai nusiteikusi šalis, kuri dar nespėjo per toli nueiti JAV keliu, todėl gali imtis lyderio vaidmens, keičiant požiūrį į maistą.

Darius Kubilius
„Augalinė mityba – tai ne žaliavalgystė, tai visos struktūros augalai be papildomo aliejaus, jie gali būti ir termiškai apdoroti“, - paaiškino chirurgas Darius Kubilius. Živilės Aleškaitienės nuotr.

„Ką galima pasiekti čia, negalima pasiekti didesnėse valstybėse, tokiose kaip JAV ir Vokietija“, – sakė jis, turėdamas galvoje ir įtakingą tų šalių pramonę, ir jau giliai įsišaknijusius gyventojų mitybos įpročius.

Kadangi Lietuvoje labai išsiskiria nuomonės, kaip iš tiesų sveikiausia maitintis, chirurgas dr. Darius Kubilius apibendrino: „Augalinė mityba – tai ne žaliavalgystė, tai visos struktūros augalai be papildomo aliejaus, jie gali būti ir termiškai apdoroti. Taip pat – žalingų įpročių (alkoholio, rūkymo, kavos) atsisakymas, stresų vengimas, judėjimas. Maistas – vienas iš esminių žmogaus instinktų, todėl žmogus nori jaustis saugus ir ieško riebaus maisto – skanesnio, sotesnio, kad gautų kuo daugiau kalorijų. Todėl keisti mitybą – pereiti nuo riebaus prie neriebaus maisto – nėra lengva, bet įmanoma, galima išmokti, tik tam reikia šiek tiek laiko“.

Augalinė mityba – sveikatos pagrindas

Dr. Caldwellas B. Esselstynas atsakė į keletą portalo VLMEDICINA.LT klausimų.

Kaip jums gimė idėja atkreipti dėmesį į augalinę mitybą?

Dirbdamas Klivlando ligoninėje buvau krūties vėžio operacijų grupės vadovas, bet kad ir kokiam skaičiui moterų dariau krūties vėžio operacijas, suvokiau, jog nedarau nieko, kad užkirsčiau kelią kitiems būsimiems, kol kas nieko blogo neįtariantiems pacientams. Todėl nusprendžiau patyrinėti šią problemą pasauliniu mastu. Buvau priblokštas: sužinojau, kad, pavyzdžiui, Kenijoje krūties vėžio atvejų dažnumas 40 kartų mažesnis negu JAV. Japonijos kaime praėjusio amžiaus penktajame dešimtmetyje krūties vėžys buvo labai retas reiškinys. Japonės, persikėlusios gyventi į JAV, taip pat jų dukterys ar vaikaitės pradėdavo sirgti krūties vėžiu taip pat dažnai, kaip ir amerikietės.

Dar ryškesnis prostatos vėžio pavyzdys: visoje Japonijoje 1958 metais mirties nuo prostatos vėžio atvejų buvo viso labo 18. Po dvidešimties metų tokių atvejų jau buvo 137, o štai JAV vien šiais metais nuo prostatos vėžio mirė 28 tūkstančiai vyrų. Taigi nusprendžiau, kad turbūt būtų naudingiau sutelkti dėmesį į pagrindinę mirties priežastį.

Šis pasaulio tautų mitybos tyrimas parodė, kad tautos, valgančios daug augalinio maisto, neserga širdies ligomis. Pagalvojau, kad reikia pradėti kalbėti mūsų žmonėms, jog jie gali patys sau padėti nebesirgti širdies ligomis, krūties, storosios žarnos, prostatos bei kasos vėžiu. Toks mąstymo lūžis prasidėjo prieš trisdešimt metų, 1984-aisiais.

Ir tada nusprendėte atlikti mokslinį tyrimą. Kas tai buvo per tyrimas?

Mes stebėjome 198 pacientus, kuriems buvo nustatyta širdies liga ir kuriems buvo rekomenduota pereiti prie augalinės mitybos. 177 iš jų nutarė tai padaryti ir atsisakė mėsos, žuvies, pieno produktų ir pridėtinių riebalų maiste. Per kitus ketverius metus 99,4 proc. pacientų širdies liga visiškai neprogresavo. Iš 21 paciento, nutarusio nekeisti mitybos, 13-ai, kitaip tariant, 62 procentams, liga progresavo nepalankia kryptimi.

Dabar atvykote į Lietuvą perspėti mūsų, kad netaptume tokie pat ligoti, kaip amerikiečiai?

Noriu skleisti visam pasauliui informaciją, kurią esu sukaupęs. Pačiose JAV daugeliui gydytojų aš esu didžiulė ekonominė grėsmė: gydytojai uždirba didžiulius turtus darydami stentavimo ar šuntavimo operacijas, o aš jiems trukdau. Operacijos gali išgelbėti gyvybę kritinėje situacijoje, bet jos negali užkirsti kelio ligai vėl pradėti vystytis.

Jūs padėjote prezidentui B. Clintonui pasveikti po širdies operacijos? Galbūt jo istorija paskatino amerikiečius labiau domėtis jūsų gydymo metodais?

Na, aš pats su juo tiesiogiai nedirbau, tik žinau, kad po antrosios širdies operacijos jis perskaitė mano knygą, pasinaudojo joje pateiktais patarimais ir per įvairius interviu televizijose palankiai atsiliepė apie ją, viešai padėkojo trims gydytojams, tarp jų ir man. Taip, jo istorija prisidėjo prie augalinės mitybos propagavimo šalyje, tačiau dabar, kai jo žmona Hilary ketina dalyvauti prezidento rinkimuose, jis vėl pradėjo remti mėsos ir pieno pramonę, nes šios pramonės šakos JAV yra labai įtakingos ir jis nenori su jomis pyktis.

Dr. Brianas Clementas ir dr. Clausas Leitzmannas
Dr. Brianas Clementas ir dr. Clausas Leitzmannas. Živilės Aleškaitienės nuotr.

Kaip dirbate su pacientais? Išrašote jiems augalinę dietą taip, kaip išrašytumėte vaistus?

Kas mėnesį rengiu penkių su puse valandos trukmės seminarus. Visi mano pacientai, kuriuos konsultuoju, juose dalyvauja ir sužino, kuo serga, kokia yra jų ligos priežastis. Taip pat jie sužino, kaip gali sustabdyti tos ligos progresavimą ar net pradėti sveikti. Jiems paaiškiname, koks maistas yra žalojantis ir jo reikia vengti, ir kas yra gydantis maistas – viso grūdo produktai, ankštiniai augalai (pupos, lęšiai), geltonos ir žalios lapinės daržovės, įvairūs vaisiai.

Mityba, kurią propaguojate, yra be mėsos, žuvies, pieno produktų ir be jokio aliejaus. O kaip su omega-3, kuris laikomas būtinu žmogaus organizmui? Ar jo irgi reikia atsisakyti?

Yra dvi pagrindinės riebalų rūgštys – omega-6 ir omega-3. Pirmosios tikrai niekada nepritrūksite, o antrosios, jeigu valgysite augalinį maistą, gausite su žaliomis lapinėmis daržovėmis. Taip pat galite, valgydami košę, įsiberti šaukštą linų sėmenų arba čija sėklų. Kuo ilgiau valgysite augalinį maistą, tuo jūsų kūnas efektyviau pasisavins omega-3.

Tie, kurie, raginami sveikai maitintis, dažnai atsikalbinėja – neskanu, būsiu alkanas, man reikia daugiau energijos. Ar jūsų knygoje yra maisto gaminimo receptų?

Taip, šioje knygoje pateikiama apie 150 puikių receptų. Už juos aš dėkingas savo žmonai Ann Crile Esselstyn. Beje, ji ką tik išleido atskirą kulinarinę knygą „The Prevent and Reverse Heart Disease Cookbook“.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų