Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Ruduo džiugina vaistingais augalais

Elena Matiukaitė | 2017-09-20 12:39:19

Žolininkai siūlo vaistažolių rinkėjams dar neatsipalaiduoti, nes rudenį gamtoje taip pat gausu įvairių mūsų organizmui naudingų medžiagų.

Vingiorykštė. © VLMEDICINA.LT (G. Privedienės) nuotr.

Kasamos šaknys

Vilniaus universiteto botanikos sodo atstovo ir Tautinio paveldo komisijos eksperto Dariaus Ryliškio teigimu, Lietuvoje tradiciškai renkama apie šimtas augalų. Vienų skinami žiedai, lapai ar vaisiai, kitų kasamos šaknys.

Pašnekovas sakė, kad rudenį dar galima prisirinkti daug vaistažolių. Kai kurie augalai šiuo metų laiku tik žydi, nokina vaisius. Atsisveikinus su vasara kasamos vaistinių augalų šaknys, lupama žievė.

Pasak D. Ryliškio, gamtos žinovai pataria naudoti ąžuolų, šaltekšnių žievę, tik jokiu būdu negalima jos doroti metaliniais įrankiais, reikia naudoti medinius ar kaulinius peiliukus. Vaistažoles rinkti reikėtų kuo natūralesnėse vietose – miškuose, apleistuose laukuose, pamiškėse. Pašnekovas pabrėžė, kad nepatartina žolelių džiovinti saulėje (išskyrus iškastas šakneles) – jas reikėtų paskleisti pavėsyje gerai vėdinamose patalpose. Taip pat nerekomenduojama vaistažolių džiovinti ant laikraščių, nes jie padengti dažais. Geriausia, anot D. Ryliškio, jas paskleisti ant drobės.

Šermukšnio uogos. © VLMEDICINA.LT (G. Privedienės) nuotr.

Dar galima pasirinkti

Pasak žolininkės Jadvygos Balvočiūtės, peršalimui ir įvairioms virusinėms ligoms jau užklupus, nepakeičiama yra vingiorykštės žolė. Ji puikiai gydo anginą, valo pūlinius. Beje, jaunų atželiančių šio augalo lapelių nušienautose pievose dar galima prisirinkti – turėsite itin stipraus uždegimą malšinančio vaisto. Vėsiojo sezono metu pravartu turėti ir šeivamedžių žiedų, debesylų.

Tiek profilaktiškai, tiek blogiau pasijutus patartina griebtis visų gerai mums žinomų prieskoninių kvapiųjų augalų: raudonėlių, bazilikų, pipirmėčių, šalavijų, krūminių perilių, vaistinių isopų. Šios ir kitos uždegimą slopinančios žolės puikiai pagelbės ir paūmėjus lėtinėms sąnarių, kvėpavimo ligoms ar sutrikus virškinimui.

Būnant gamtoje dar galima prisirinkti ataugusių žemuogių, jaunų lazdynų lapelių, prisidžiovinti laukinių obuolių, itin naudingų sergantiesiems mažakraujyste. Galima prisiskinti bulvinių saulėgrąžų (topinambų) lapų, kurie puikiai tinka kasdieniam vartojimui ir ypač rekomenduojami diabetikams. Kai kur dar žydi labai vertingi raudonieji dobilai, saugantys nuo sklerozės.

Verta prisidžiovinti arba užsišaldyti kaip tik dabar vaisius subrandinusių raugerškių. Po nedaug patartina vartoti ir putinų vaisių. Dar vienas universalus ir labai naudingas augalas sveikatai palaikyti – petražolės. Jos labai vitaminingos, skatina organizmo gijimo procesus, labai naudingos šlapimo pūslei ir inkstams. Pravartu gerti obuolių žievelių arbatą, ji ypač tinka prieš miegą.

Rugsėjį renkamos

Aronijos, erškėčiai, gudobelės, putinai, šermukšniai, krapų, kalendrų ir kadagių vaisiai, kiaulpienių, kraujalakių, petražolių šaknys, gyvatžolių, ajerų, miškinių sidabražolių šakniastiebiai, linų sėklos.

Spalį renkamos

Aronijos, erškėčiai, putinai, šermukšniai, gudobelių, kadagių vaisiai, kiaulpienių, kraujalakių, petražolių, valerijonų, varnalėšų šaknys, gyvatžolių, ajerų, debesylų, putoklių, miškinių sidabražolių šakniastiebiai, krapų vaisiai.

Lapkritį renkamos

Raugerškių uogos ir šaknys, valerijonų, kraujalakių, petražolių šaknys, šermukšniai, ajerų, debesylų, putoklių šakniastiebiai, putinai.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Gydymas augalais
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Transarterinė chemoembolizacija – veiksmingas įrankis kovoje su kepenų vėžiu
Tiek Europoje, tiek visame pasaulyje daugėja kepenų vėžio atvejų. Iš onkologinių kepenų susirgimų labiausiai paplitusi s...
Žaibavimas akyse gali būti aklumu gresiančios ligos pranašas
Tinklainės atšokos operacijos priskiriamos skubiųjų kategorijai ir yra vienos iš sudėtingiausių, todėl atliekamos tik tr...
Kaip prižiūrėti dantų implantus?
Gana dažnai girdimas mitas, kad įsidėjus dantų implantus – daugiau nereikės rūpintis savo burnos ertme. Odontologa...
Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuos naujus tyrimus ir procedūras
Nuo gegužės 1 d. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis finansuojamų paslaugų sąrašą papildys nauji tyrimai...
Šienligės rizikos banginiai – kaip juos suvaldyti?
Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, ka...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų