Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Ligoninių pacientai patys perka vaistus - neteisėta, bet neišvengiama?

Ligita Sinušienė | 2012-04-25 00:05:20

Šiandien popiet Seimo Antikorupcijos komisijos darbo grupė sveikatos apsaugos reikalams svarstys ir neteisėtų priemokų ligoninėse klausimą. Vakarų regione pacientai skundžiasi tik dviem gydymo įstaigomis – Klaipėdos universitetine ir Respublikine ligoninėmis, kurių gydytojai prašo (reikalauja?) ligonių ar jų pacientų patiems nusipirkti medikamentus bei kitas gydymo priemones. Bent jau taip tvirtina Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorius Alfridas Bumblys, kurio veikla taip pat bus svarstoma tame pačiame posėdyje.

Ligoninės sakosi galinčios išgyventi tik prašydamos pacientų patiems nusipirkti medikamentus. Redakcijos archyvo nuotr.

„Nusipirkite pigiau nei kainuoja“

Tačiau tai, jog tik dviejų ligoninių pacientai skundžiasi, kad reikia jiems patiems nusipirkti  gydymo priemones, anaiptol nereiškia, kad kitose įstaigose neegzistuoja tokie faktai. Tai tik byloja, kad kitų įstaigų pacientai nerašo skundų ar prašymų apmokėti patirtas išlaidas teritorinėms ligonių kasoms.

Štai Mažeikių ligoninės direktorius Albinas Lidžius net neslepia, jog jo vadovaujamoje įstaigoje pasirašomos sutartys su pacientais. „Prašydama patiems nusipirkti medikamentus ligoninė turi galimybę sutaupyti bent šiek tiek lėšų, – atvirauja A. Lidžius. – Pamėginkite jūs parduotuvėje nusipirkti degtukų dėžutę už 83 centus, jei ji kainuoja litą. O mums už suteiktas gydymo paslaugas neskirdama net vieno balo, Valstybinė ligonių kasa net ir neapmoka išlaidų. Net jei ir skirtų tą litą, jis tartum ant vandens išrašytas, palyginti su užsienio įkainiais. Valstybė pinigų skiria tiek, kiek turi, o ne kiek reikia“.

Štai tokiais būdais per įgalinčius patiems nusipirkti vaistų pacientus ligoninė pajėgi išgyventi ir skirti brangiausius medikamentus benamiams ar alkoholikams. Šie piliečiai juk irgi turi lygiai tokią pačią teisę į gydymą, ir jų sveikatą privalu gydyti maksimaliomis priemonėmis, - pabrėžė A. Lidžius. Kadangi į paslaugos įkainį įeina ne tik medikamentai, bet ir atlyginimai, komunaliniai mokesčiai bei visos kitos išlaidos, anot pašnekovo, taupoma ir algų sąskaita.

Portalas suabejojo, ar tikrai ligoninės esančios tokios neturtingos, jei, žinia, kai kurios sugeba sukaupti net po kelias dešimtis milijonų litų. „Jūs turite omeny Klaipėdos jūrininkų ligoninę? Bet jei viena tiek sutaupė, nereiškia, kad ir kitos. Taip pat, kaip ir vienai slaugytojai supainiojus vaistus, tai neįrodo, jog visos klysta“, - kalbėjo Mažeikių ligoninės vadovas.

Kitaip neišsilaikytų

Tikslaus skaičiaus, kiek pacientų per metus pakrato savo pinigines, naudodamiesi „nemokamomis“ gydymo paslaugomis Mažeikiuose, A. Lidžius negalėjo atsakyti. Nors ir kiekvienas atvejis patvirtinamas paciento bei gydytojo parašais ir laikomas tarp įstaigos dokumentų, anot direktoriaus, ligoninė statistikos neveda. Tačiau pašnekovas prasitarė, kad per metus pasitaiko 3-4 atvejai, kai pacientai paprašo įstaigos sugrąžinti lėšas, tačiau jie sulaukiantys mandagaus priminimo apie pasirašytą susitarimą. „Kartais pasitaiko, kad gydytojas pamiršta įtraukti kokį vaistą į sutartį, tuomet pinigus pacientui sugrąžiname“, - sakė ligoninės vadovas.

Mažeikių ligoninėje pageidaudamas geresnių  medikamentų ar paslaugų, nei kompensuoja VLK, juos pirkdamas pacientas sumoka visą kainą, o ne kainų skirtumą, kaip numatyta įstatymų. Kodėl? „Todėl, kad priėmėme tokią tvarką“, - paaiškino A. Lidžius.

Stebėtina, kad apie pacientų priemokas kalbama taip tiesiai ir atvirai? „Kitaip ligoninė neišsilaikytų“, - ramiai aiškina direktorius.

Jau įrodyta, kad pinigų užtenka

Tačiau, kaip jau minėjome, Antikorupcijos komisija anaiptol ramiai į tokius reiškinius nežiūri. Juolab kad pacientai ar jų artimieji vaistus perka, šiems gulint ligoninėje ne kuriame viename šalies regione, o visoje Lietuvoje, - pabrėžė Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotoja Agnė Bilotaitė. “Vakarų Lietuvos medicinai“ atkreipus dėmesį, kad ligoninės sakosi kitaip neišgyvenančios, pašnekovė nusijuokė: „Matome, kad kai kas sugeba net ir ne vieną milijoną taip sutaupyti. Vadinasi, pinigų gydymo įstaigoms skiriama tikrai ne per mažai. Be abejo, svarbus yra vadovo ūkiškumas, bet tai sveikatos priežiūra, ir pinigai turi atitekti pacientams. O dabar ligoninės už suteiktas paslaugas gauna dvigubą apmokėjimą – ir iš VLK, ir iš pacientų“.

Prasižengėlės – tik dvi ligoninės

Albinas Lidžius neslepia, jog jo vadovaujamoje įstaigoje pasirašomos sutartys su pacientais. Algirdo Kubaičio nuotr.

Pasiteiravus, ar šiame posėdyje bus aptariamos ligoninių sudrausminimo ir kontrolės priemonės, galinčios užkirsti kelią neteisėtoms priemokoms, A. Bilotaitė atsakė, jog tai – tik parengiamasis darbo grupės posėdis, ir tik jame aptarus šią bei kitas sveikatos apsaugos sistemos problemas, bus nutarta, ar klausimas bus pateiktas Antikorupcijos komisijai detaliai svarstyti.

Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorius A. Bumblys, su „Vakarų Lietuvos medicina“ kalbėdamas apie  vadinamąsias neteisėtas priemokas gydymo įstaigose, sakė, jog „daugiausia skundų susilaukiama dėl Universitetinės ir Respublikinės ligoninių“. Paprašius paminėti ir kitas įstaigas, dėl kurių skundų sulaukiama mažai, pašnekovas pabrėžė, kad tik šios dvi ligoninės pasižymi tokio pobūdžio pacientų nusiskundimais. „Jūrininkų ligoninė pernai visiškai atsisakė bet kokių pacientų priemokų, Vaikų ir Respublikinės ligoninės pacientai sumoka tik skirtumą, kuris susidaro, kai pageidaujama kitokių medikamentų. O su Universitetine ligonine niekaip nepavyksta susitarti dėl šitokios tvarkos priėmimo“, - piktinosi A. Bumblys.

Susisiekti su minėtų ligoninių vadovais ir taip atvirai, kaip su mažeikiškiu jų kolega, pasikalbėti „Vakarų Lietuvos medicinai“ nepavyko.

Nekainuoja apdraustiesiems

Valstybinės ligonių kasos Sveikatos priežiūros paslaugų departamento Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėjos pavaduotoja Vaida Momkuvienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, jog PSDF biudžeto lėšomis yra apmokamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, kompensuojamos vaistų ir medicinos pagalbos priemonėms įsigyti, galūnėms, sąnariams ir organams protezuoti, protezams įsigyti, centralizuotai apmokami vaistai bei medicinos pagalbos priemonės, sveikatos programos ir kitos išlaidos įstatymo ir Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.

„Minėtos sveikatos priežiūros paslaugos iš PSDF apmokamos, jeigu teikiamos privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiesiems asmens sveikatos priežiūros įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorine ligonių kasa. Sveikatos priežiūros įstaigoms yra apmokama už suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatyta, kad sveikatos priežiūros įstaiga privalo užtikrinti, jog pacientai būtų informuoti įstaigoje apie mokamų paslaugų teikimo tvarką ir galėtų naudotis mokamomis sveikatos priežiūros ir ne medicinos paslaugomis, kurios yra teikiamos jo vadovaujamoje sveikatos priežiūros įstaigoje“, - pabrėžė V. Momkuvienė.

Pernai neteisėtai primokėta 68 tūkst. Lt

Specialistės teigimu, į ligonių kasas paprastai kreipiasi pacientai prašydami patikrinti, ar teisėtai iš jų buvo reikalauta mokėti už teiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas gydymo įstaigose.

Nustačius, kad teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugą, apmokamą iš PSDF biudžeto, buvo reikalauta mokėti neteisėtai, pacientui rekomenduojama kreiptis į įstaigos administraciją dėl patirtų išlaidų grąžinimo.

Pernai teritorinės ligonių kasos atliko 258 patikrinimus pagal gautus pacientų skundus dėl galimai neteisėtų priemokų, 127 pacientų skundai, t. y. 49 proc. visų skundų, buvo pripažinti pagrįstais, nustatyta grąžintina dėl neteisėtų priemokų suma siekė 68 tūkst. Lt.

Pasirinkti turėtų pats

Kokiais atvejais pacientų primokėjimai laikomi neteisėtais? „Kai reikalaujama susimokėti ne teisės aktuose numatytais atvejais, - paaiškino pašnekovė. – Už gydymo paslaugas mokėti nereikia, jei pacientas kreipiasi dėl nemokamų paslaugų gavimo į pirminės sveikatos priežiūros gydytojus ar į antrinės ar tretinės asmens sveikatos priežiūros specialistus su siuntimu ar dėl būtinosios pagalbos“.

V. Momkuvienės teigimu, apdraustasis gali primokėti, kai savo iniciatyva gydančiajam gydytojui rekomendavus pasirenka brangesnius vaistus ar medicinos pagalbos priemones, negu Lietuvos Respublikoje yra taikomi pagal nustatytas gydymo metodikas, ir privalo sveikatos priežiūros įstaigai apmokėti gydytojo skiriamų ir apdraustojo pasirenkamų vaistų ar medicinos pagalbos priemonių kainų skirtumą.

„Sveikatos apsaugos ministro 1999 m. liepos 30 d. įsakymu Nr. 357 (Žin., 1999, Nr. 67-2175) patvirtintas mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašas bei šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarka. Be to, minėto įsakymo 6.5 punkte nurodoma - jeigu Asmens sveikatos priežiūros įstaiga yra išnaudojusi lėšas (lėšų limitą), numatytas sutartyje su TLK, ir įstaigos administracija matomoje vietoje yra paskelbusi, kad laikinai, dėl lėšų trūkumo, negali teikti tam tikrų planinio gydymo paslaugų, tai apdraustasis privalomuoju sveikatos draudimu pacientas, norėdamas gauti paslaugą skubos tvarka, gali ją gauti kaip mokamą paslaugą“, - aiškino pašnekovė.

Šių metų balų dydžiai

Nuo šių metų sausio 1 d. Valstybinė ligoninių kasa gydymo įstaigoms apmoka 0,89 balo už greitosios pagalbos, slaugos ir palaikomojo gydymo, paliatyvios pagalbos, slaugos namuose, sergančiųjų cukriniu diabetų slaugos, ambulatorines specializuotas ir stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas, medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas, brangiuosius tyrimus ir procedūras, dantų protezavimą, vaikų dengimo silantinėmis medžiagomis programą, gimdos kaklelio vėžio ir asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų  didelės rizikos grupei, atrankos bei finansavimo prevencines programas, atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio, priešinės liaukos vėžio ir storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programas.

0,97 balo apmokamos pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros (PAASP) skatinamosios paslaugos, 1 balui prilygintas  priedas už PAASP gerus darbo rezultatus ir suma, kuria didinama kiekvieno šeimos gydytojo, o ne gydytojo komandos bei  kiekvieno aptarnaujamo kaimo gyventojo ar miesto iki 4 tūkst. gyventojų PAASP paslaugų metinė bazinė kaina.

Ligita Sinušienė

ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų