Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Lietuvos Respublikos Seimas spręs, kokia bus mūsų sveikata 2013-2023 m.

Prof. Algimantas Kirkutis | 2013-12-16 09:57:58

Džiugu, kad praėjusį antradienį į Seimą pagaliau atnešta 2013-2023 m. Lietuvos sveikatos programa. Po pateikimo Seimo nariai jai pritarė ir priėmė svarstymui. Ruošdami šią labai svarbią šalies žmonėms programą, rengėjai atliko didelį ir labai svarbų darbą. Gaila, kad žiniasklaidoje nebuvo daug informacijos apie tai, kad ši programa yra ruošiama ir kas ją ruošia. Į visuomenines organizacijas susibūrę ir  neorganizuoti visuomenės nariai galėjo pateikti daug vertingų pasiūlymų programos rengėjams. Dabar ši programa LR Seimo narių rankose ir jie prisiims atsakomybę už Lietuvos žmonių sveikatą per artimiausią dešimtmetį. Leiskite, nors ir kiek pavėluotai, pareikšti keletą samprotavimų, kurie gali padėti LR Seimo nariams lengviau apsispręsti.

Algimantas Kirkutis
Prof. Algimantas Kirkutis. Algirdo Kubaičio nuotr.

Tarp daugelio programos teigiamų aspektų ir didelės jos apimties norisi atkreipti dėmesį į keletą kritikuotinų principinių momentų:

1. Programa parengta atsižvelgiant į Europos Komisijos nuorodas, padarytas 2007 metais, tiksliau, į 4 prioritetą „Administracinių gebėjimų stiprinimas ir viešojo administravimo efektyvumo didinimas“. Tai, be jokios abejonės, labai svarbus principas, tačiau jis labai keistai atrodo, kada ligų prevencijai yra skiriamas  tik 1 proc. (po 10 metų, programos veikimo pabaigoje, numatomas padvigubinama - 2 proc.) viso sveikatos apsaugos sistemos finansavimo. Palyginus su automobilių eismo sistema, tai sukeltų šypseną, nes būtų labai panašu į vairuotojo gebėjimų stiprinimą nekreipiant dėmesio į automobilio ir kelių būklę.

2. Skaitant programą, į akis krenta labai daug lozunginių frazių, pasigendama konkrečių programinių  priemonių. Pavyzdžiui, „Siekiant Programoje nustatyto strateginio tikslo, būtinas visuotinis Vyriausybės, visų ekonomikos sektorių, bendruomenių ir šeimų sąjūdis šalies gyventojų sveikatos labui“, tačiau niekur neužsimenama apie kokį nors konkretesnį tarpžinybinio ir tarpsektorinio vyriausybės ir visuomenės bendradarbiavimo mechanizmą.

3. Skyriuje „Programoje vartojamos sąvokos“ nėra aiškinamos pačios svarbiausios - sveikatos,  sveiko žmogaus, nacionalinių sveikatos išteklių, dvasinės, psichoemocinės sveikatos ir kt. sąvokos. Tokių sąvokų (kartu ir su jomis susijusių problemų aptarimo),  kaip natūralioji medicina, papildomoji ir alternatyvioji medicina, tradicinė medicina, iš viso nėra, nors šios sąvokos apibrėžtos, paaiškintos  ir naudojamos pagrindiniuose PSO ir ES programiniuose dokumentuose.

4. Kalbant apie Lietuvos gyventojų Sveikatos programos iki 2023 m. strateginius tikslus, kažkodėl išnyksta gyvenimo kokybės sąvoka, nenagrinėjamos galimybės pailginti brandaus amžiaus žmonių darbingo gyvenimo trukmę.

5. Neužsimenama apie prieš dvidešimt metų priimto Lietuvos Sveikatos apsaugos sistemos įstatymo tolimesnio tobulinimo būtinumą.

6. Skyriuje „Pagrindinės Lietuvos sveikatos 1998–2010 m. programos  nesėkmės“ nagrinėjamos tik gretutinės problemos, apeinant pagrindinę - sveikatos apsaugos prioritetų problemą. Leiskite priminti, kad pagal ankstesniąją programą patologijos valdymui buvo skiriama net keliasdešimt kartų daugiau lėšų ir dėmesio negu visuomenės sveikai gyvensenai ir ligų prevencijai. Todėl kaip ir ankstesnėje, taip ir dabartinėje programoje, pagrindinis dėmesys ir toliau skiriamas ligų diagnostikai ir gydymui, o apie sveikatos tausojimą ir stiprinimą tik gražiai šnekama.

Nesileidžiant į platesnes diskusijas, tenka konstatuoti, kad pateikta Seimui programa iš esmės nesiskiria nuo ankstesniosios. Vadovaujantis šia programa bus sunku tikėtis kokių nors ženklesnių permainų mūsų sveikatos apsaugos sistemoje.

Prof. Algimantas Kirkutis,

Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūraliosios medicinos rūmų prezidentas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Transarterinė chemoembolizacija – veiksmingas įrankis kovoje su kepenų vėžiu
Tiek Europoje, tiek visame pasaulyje daugėja kepenų vėžio atvejų. Iš onkologinių kepenų susirgimų labiausiai paplitusi s...
Žaibavimas akyse gali būti aklumu gresiančios ligos pranašas
Tinklainės atšokos operacijos priskiriamos skubiųjų kategorijai ir yra vienos iš sudėtingiausių, todėl atliekamos tik tr...
Kaip prižiūrėti dantų implantus?
Gana dažnai girdimas mitas, kad įsidėjus dantų implantus – daugiau nereikės rūpintis savo burnos ertme. Odontologa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų