Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Kaip tinkamai naudoti respiratorius ir medicinines kaukes (2)

Šaltinis: vlmedicina | 2020-04-06 17:23:16

Respiratoriai ir kaukės pirmiausiai skirtos sergantiesiems, kad jie į aplinką kosėdami ar čiaudėdami kartu su lašeliais neskleistų virusų. Atsižvelgiant į tai, kad koronaviruso nešiotojais gali būti ir jokių simptomų nejaučiantys gyventojai, kaukes rekomenduojama dėvėti visiems, besilankantiems viešose vietose, pvz., parduotuvėje, vaistinėje, viešajame transporte, gydymo įstaigose.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

„Svarbu atminti, kad kaukės apsaugo nuo viruso skleidimo tik tada, kai yra teisingai dėvimos ir prižiūrimos. Pagrindinė visoms kaukėms ir respiratoriams galiojanti taisyklė – jos turi maksimaliai priglusti prie veido, nepalikdamos tarpų“, - primena BENU vaistininkas Marius Lukštaraupis ir papasakoja, kaip teisingai užsidėti vienkartinę kaukę ar respiratorių ir kaip dezinfekuoti daugkartines kaukes.

Vienkartinės medicininės kaukės turėtų būvi dėvimos vieną kartą ir ne ilgiau kaip 2-3 valandas. Ilgiau dėvima kaukė nuo kvėpavimo sudrėksta ir praranda savo efektyvumą, be to, jos viduje kaupiasi virusai.

„Vienkartinę kaukę reikia dėti žalia puse į išorę. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad vienas jos kraštas yra kietesnis – ten įdėta vielutė, skirta išlankstyti viršutinę kaukės dalį pagal nosies formą. Paėmę kaukę, dėkite jos viršų su vielute tiksliai palei nosį, prispauskite, užkabinkite už ausų ir nutempkite apatinę dalį, kad uždengtų smakrą. Kaukę prispauskite prie veido“, - kaip užsidėti vienkartinę kaukę aiškina vaistininkas.

Nuimant kaukę reikėtų vengti liesti jos paviršių. Nuimkite raištelis nuo ausų ir kaukę iškart išmeskite. Iškart kruopščiai nusiplaukite rankas muilu arba dezinfekuokite ir nelieskite veido.

Naudojant respiratorių, taip pat reikia atkreipti dėmesį, kur yra jo viršutinė dalis – ji turi ploną metalinę juostelę. Paimkite respiratorių į delną, uždėkite ant veido ir, laikydami gerai prispaudę viena ranka, kita ranka už galvos užkabinkite gumytes – vieną virš ausų, kitą žemiau ausų. Pirštais paspauskite viršuje esančią metalinę juostelę, kad ji apspaustų nosį ir neliktų tarpų. Tarp respiratoriaus ir odos neturi likti jokių tarpų orui praeiti, todėl papildomai visą respiratorių delnų švelniai prispauskite prie veido ir kelis kartu giliai įkvėpkite ir iškvėpkite, patikrindami, ar oras nepraeina pro kraštus. Jei kažkur liko tarpus, galbūt reikia geriau prispausti metalinę juostelę prie nosies arba sutrumpinti respiratorių laikančias gumytes.

Daugkartines kaukes būtina dezinfekuoti

Daugkartines kaukes galima dėvėti daug kartų, tačiau po kiekvieno dėvėjimo jas būtina gerai išskalbti ir dezinfekuoti.

Skalbiant kaukę rankomis, ją reikėtų pamirkyti šiltame muiluotame vandenyje, švelniai patrinti, tada išskalauti po maža tekančio vandens srove. Po to kaukę reikia dezinfekuoti ir palikti išgaruoti alkoholiui. Medvilninių kaukių dezinfekciją galima atlikti ir jas porą minučių pavirinus vandenyje.

Daugkartines kaukes galima skalbti ir skalbimo mašinoje, 70 laipsnių ar aukštesnėje temperatūroje įprastu skalbimo režimu. Skalbimo mašinoje išskalbtos kaukės galima papildomai nedezinfekuoti.

Paskutinis žingsnis – lyginimas. Išskalbtą kaukę reikia lyginti iki visiško sausumo. Taip paruoštą kaukę galima vėl dėvėti.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų